Podsumowanie konferencji Microsoft Inspire 2018

Podsumowanie konferencji Microsoft Inspire 2018

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/20/2018, 5:51 PM

Liczba odsłon: 1539

Ostatnie pięć dni (15-19 lipca) upłynęły pod znakiem Microsoft Inspire, konferencji znanej dawniej pod nazwą Worldwide Partner Conference (WPC). Wydarzenie poświęcone było jak zwykle partnerom biznesowym, niemniej jednak nie zabrakło zapowiedzi z takich obszarów, jak Microsoft 365, Azure, Teams i Power BI. Interesujący keynote poprowadził również Satya Nadella, który mówił o przyszłości Microsoft. Podsumowanie najważniejszych informacji i wniosków zamieszczamy poniżej.

Microsoft Inspire 2018

Microsoft 365

Microsoft podzielił się paroma ciekawymi wnioskami po pierwszym roku dostępności pakietu Microsoft 365. Dowiadujemy się o 100% wzroście liczby stanowisk, w tym o 135 milionach komercyjnych użytkowników Office 365 (w perspektywie miesięcznej), 200 milionach aktywnych komercyjnych urządzeń z Windows 10 i ponad 65 milionach stanowisk Enterprise Mobility + Security. Mowa była również o nowych programach dla partnerów, programie Azure Expert MSP i nowych partnerstwach. Ciekawym wnioskiem jest również to, że 95% przychodów komercyjnych Microsoftu pochodzi od partnerów.

Microsoft Inspire 2018

Microsoft ogłosił ogólną dostępność Whiteboard i darmowej wersji Teams. O obu tych nowościach pisaliśmy już jakiś czas temu, niemniej jednak miniona konferencja była dla Microsoftu pierwszą okazją, by oficjalnie o tym powiedzieć. Padło też kilka zapowiedzi związanych z inteligentnymi możliwościami w Microsoft 365, dostosowanymi m.in. do wydarzeń na żywo i na żądanie. Przykłady to oś czasu mówców z rozpoznawaniem twarzy, transkrypcja mowy na tekst i tworzenie napisów. Funkcje te w najbliższych tygodniach trafią do usług Yammer, Stream i Microsoft Teams.

Microsoft Inspire 2018

Microsoft wprowadza do fazy preview nowe rozwiązanie Workspace Analytics zasilane przez wglądy, pochodzące z Microsoft Graph. Pozwoli ono zespołom przeprowadzać efektywne spotkania, tworzyć czas dla pracy w skupieniu i nie tylko. Wymienia się trzy obszary, które napędzają Workspace Analytics: codzienne dane z pracy w Office 365, osobiste wglądy produktywne i miary postępu w dochodzeniu do celów. Mowa też była o rozwiązaniu MyAnalytics, które zapewnić ma przyjazne, napędzane przez dane wskazówki, dotyczące współpracy, które będą pojawiać się po zakończeniu pracy w Office 365. Jeszcze tego lata kilka typów wskazówek MyAnalytics dołączy do Outlook, w tym przypomnienia o ustawieniu czasu dla pracy w skupieniu, przypomnienia o zaprzestaniu wysyłaniu maili po godzinach pracy i przypomnienia o obiecanych zadaniach, z których ukończeniem możemy mieć problemy.

Azure

Microsoft poinformował o wzroście przychodów z tytułu Azure o 93% oraz o rozszerzeniu AppSource do punktu wejścia, by pomagać partnerom rozwijać swoje biznesy. Na konferencji Inspire padły też zapowiedzi Azure Data Box Disk, Expert MSPs, Azure Virtual WAN, Azure Firewall i nie tylko.

Power BI

Power BI przechodzi obecnie proces transformacji, który ma na celu ułatwienie firmom pracy z danymi i pozyskiwania wglądów. W tym miesiącu w usłudze zadebiutowały nowe funkcje, ulepszające udostępnianie wyników Power Query w modelach Power BI, raportach i tablicach. Wsparcie zyskał też zunifikowany dostęp do danych pomiędzy Power BI i Azure Data Lake Storage Gen2. Pojawiło się też kilka dalszych zapowiedzi, w tym:

  • Większe woluminy danych, zarządzanie cyklem życia, połączenie z zewnętrznymi narzędziami BI;
  • Narastające odświeżanie, wyższe limity zestawów danych i agregatów, które pozwolą pracować z jeszcze większymi pakietami danych;
  • Nowe wsparcie dla protokołu XMLA;
  • SQL Server Reporting Services wchodzi teraz do Power BI;
  • Większa elastyczność wdrażania Power BI Premium.

Satya Nadella o przyszłości Microsoft

Środowy keynote na Microsoft Inspire 2018 poprowadził sam CEO, Satya Nadella. Mówił on nie tylko o przyszłości Microsoftu, ale również o niedawnych osiągnięciach, zwłaszcza w kontekście pracy z partnerami. Zespoły sprzedaży Microsoft za priorytet obrały potrzeby partnerów i tak oto w ciągu ostatnich 12 miesięcy partnerzy Microsoft wygenerowali blisko 1 bilion przychodów, pracując z rozwiązaniami Giganta. To jednak dopiero początek. "Gdy patrzymy w przyszłość, możliwości służenia naszym klientom w tej nowej erze intelligent cloud i intelligent edge są dalece większe" - powiedział Nadella 16 tysiącom partnerów zebranym w Las Vegas. "Przeżyłem już [modele] klient-serwer, web, mobile, cloud, ale to, co zobaczymy w przyszłości, będzie jeszcze bardziej dogłębne".

Podejście zorientowane na intelligent cloud i intelligent edge na konferencjach Microsoftu omawiane jest od kilku lat. Nie mogło zabraknąć na ten temat słów także teraz. Jak wyjaśnia CEO: "To, co powszechne w obszarach rozwiązań, na których skupia się Microsoft - w tym na modern workplace, aplikacjach biznesowych, aplikacjach/infrastrukturze i danych/AI - to głęboka zmiana w kierunków nowych sposobów robienia rzeczy". Nadella wyjaśnia, że Microsoft stosuje owo podejście u siebie, ale zastanawia się również, jak może pomóc organizacjom w ich własnych cyfrowych transformacjach. Odpowiedź jest krótka: "Zmiana paradygmatu", która zdaniem Nadelli "będzie prawdopodobnie większa niż wszystko, co było wcześniej".

Microsoft Inspire 2018

Satya mówił też o sztucznej inteligencji i transformującym biznesy podejściu AI-first: "Zamierzamy włączyć AI do wszystkiego. [Wszystko] będzie miało możliwości percepcyjne, możliwości językowe i autonomię, które będą następnie wbudowane w aplikacje. Aby to wszystko zasilić, potrzebna będzie wszechobecna, rozproszona struktura obliczeniowa". Struktura ta będzie (i w zasadzie już jest) oczywiście rozwijana pod szyldem Azure. Czym jest platforma chmurowa Microsoftu, raczej nie musimy przypominać, jednakże Nadella i jego firma są "bardzo, bardzo podekscytowani [kwestionowaniem] powszechnej wiedzy o tym, czym jest centrum danych". Jak się to ma do wspomnianej rozproszonej struktury? "Oczywiste jest, że [moc] obliczeniowa musi wyjść daleko poza centra danych i migrować do danych. Dlatego też dążymy do wyjścia z Azure do Azure Stack, do Azure IoT Edge, do Azure Sphere. To jest ta wszechobecna, rozproszona struktura obliczeniowa. Jeden model programowania jest sterowany zdarzeniami i bezserwerowy, przez co możecie pisać aplikacje, które działają na tym wszystkim".

To dość ciekawy zarys wizji Microsoftu, która w zasadzie realizuje się stopniowo od ostatnich kilku lat. Ciekawym zwrotem wydaje się to, co Nadella opisywał w kontekście Azure. Tradycyjne (i podwodne!) centra danych przestają być jedynym fizycznym punktem odniesienia, gdy mówimy o chmurze obliczeniowej. Coraz większą rolę będą odgrywać urządzenia lokalne, co zostało całkiem rzeczowo zobrazowane.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia