Menu kategorii
 • Poczta

  Poczta

   Marcin Paradowski
  Marcin Paradowski
  00:00
  17.10.2014
  6653 wyświetlenia

  Historia aplikacji pocztowych wbudowanych w systemy operacyjne Microsoft Windows jest bardzo długa, bo sięga aż roku 1996. Pojawiła się wówczas przeglądarka internetowa Internet Explorer 3 wraz z dołączonym programem pocztowym Internet Mail and News. Na przestrzeni kolejnych lat aplikacja pocztowa ewoluowała pod każdym względem, wizualnym jak samej nazwy: Outlook Express, Windows Mail, Windows Live Mail.

  I oto mamy rok 2012 kiedy na rynku pojawia się Windows 8.1 z zestawem aplikacji Modern UI, a wśród nich Poczta. Zgodnie ze standardem, zapoczątkowanym w Windows 8.1, Poczta jest aplikacją pełnoekranową, obsługującą takie serwisy pocztowe jak: Outlook.com, Gmail, Yahoo oraz inne, obsługujące protokoły IMAP lub EAS. Ma to niebanalne znaczenie, gdyż pozwoli nam to przeczytać wszystkie wiadomości, bez konieczności logowania się do każdej z osobna skrzynek pocztowych.

  Od czego zacząć korzystanie z aplikacji Poczta w Windows 8.1? Po pierwsze musimy mieć konto Microsoft, które pozwoli nam uzyskać dostęp naszych wiadomości. Jeśli jeszcze nie posiadamy konta Microsoft, możemy je założyć bezpłatnie korzystając z tego adresu internetowego.

  Jeśli chcemy dodać kolejne konto e-mail do aplikacji Poczta, musimy przywołać pasek boczny i wybrać z niego Ustawienia. Pasek boczny wywołujemy przez najechanie kursorem myszy w prawy górny/dolny róg ekranu lub za pomocą skrótu klawiaturowego Logo Windows + C. Kolejnym krokiem jest wybranie pozycji Konta, a następnie Dodaj konto i postępujemy zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Większość ustawień serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej pobierana jest automatycznie. W przeciwnym wypadku, powinniśmy odwiedzić sekcję pomocy na stronie dostawcy poczty e-mail w celu uzyskania potrzebnych danych.

  Poczta w Windows 8.1

  Zatrzymajmy się jeszcze przez chwilę przy temacie ustawień konta e-mail, ponieważ znajdziemy tu kilka przydatnych opcji, które pozwolą nam utrzymać ład i porządek w naszych wiadomościach. Możemy nadać unikalną nazwę dla wybranego konta, ustawić częstotliwość sprawdzania i pobierana nowych wiadomości, wybrać przedział czasowy, z jakiego mają być pobierane wiadomości. Wyświetlanie powiadomień o nowych wiadomościach możemy dostosować, by były wyświetlane dla wszystkich wiadomości, od ulubionych adresatów, jak również możemy je wyłączyć. Nie mogło oczywiście zabraknąć opcji indywidualnego podpisu dla wysyłanych przez nas wiadomości (choć nieco ubogiego w możliwości formatowania), a nawet grupowania wiadomości według konwersacji czy koloru, rozmiaru i typu czcionki jaką będziemy pisać wiadomości.

  Poczta w Windows 8.1

  Interfejs aplikacji podzielony jest na trzy części. Lewa część to lista folderów naszej skrzynki e-mail: skrzynka odbiorcza, wersje robocze, wysłane, ulubione, oflagowane. Poniżej znajduje się lista kont e-mail, które dodaliśmy do naszej aplikacji. Druga część to lista wszystkich wiadomości e-mail, znajdujących się w zaznaczonym folderze, które możemy filtrować na dwa sposoby: wyświetlanie wszystkich lub nieprzeczytanych, a trzecia część to okno wiadomości.

  Poczta w Windows 8.1

  W prawym górnym rogu ekranu aplikacji znajdziemy trzy najczęściej używane przyciski: odpowiedzi na aktualnie czytaną wiadomość, utworzenie nowej wiadomości oraz usuwania aktualnie czytanej wiadomości.

  W trybie tworzenia i odpowiadania pojawi się czwarty przycisk, symbol spinacza, który jest odpowiedzialny za dodawanie załączników. Ponadto jeśli klikniemy prawym przyciskiem myszy na dowolnym elemencie okna, w dolnej części ekranu pojawi się menu narzędziowe, które zawiera przydatne funkcje, takie jak: zapisywanie wersji roboczej, wklejanie aktualnej zawartości systemowego schowka. Znajdziemy tu też opcje formatowania wiadomości: zmianę stylu, rozmiaru i koloru czcionki, wyróżnienia wybranego tekstu, pogrubienie lub zastosowanie kursywy, podkreślenia dla zaznaczonego tekstu. Wprowadzany tekst możemy również: przekształcić na listę punktowaną lub numerowaną, upiększyć emotikonami, wzbogacić o odnośniki do stron internetowych. Przycisk Otwórz okno spowoduje otwarcie aktualnie czytanej lub redagowanej wiadomości w nowym oknie aplikacji Poczta. Ostatni przycisk, więcej odpowiedzialny jest za dostęp do takich funkcji jak: synchronizuj, cofnij, wykonaj ponownie czy wyczyść formatowanie.

  Poczta w Windows 8.1

  Aplikacja Poczta pozwala nie tylko tworzyć nowe wiadomości e-mail, odpowiadać na otrzymane, ale również utrzymać porządek w skrzynce odbiorczej. Jednym z takich narzędzi jest dodawanie wybranych korespondentów do ulubionych. Aby skorzystać z tej funkcji należy wykonać dwa kroki. Pierwszy to kliknięcie na przycisk Kontakty, a drugi to wybranie z wysuniętej listy osoby, którą chcemy dodać do ulubionych poprzez kliknięcie na ikonę gwiazdki. Od teraz nie będziemy musieli przeszukiwać całej skrzynki odbiorczej, by odnaleźć wiadomość od ulubionej osoby.

  Poza dodawaniem wskazanych adresów e-mail do Ulubionych, możemy również skorzystać z Folderów, co również pozwoli nam szybko i sprawnie zlokalizować na przykład wiadomości związane z naszymi projektami w pracy. Aby utworzyć Folder w aplikacji Poczta, należy kliknąć prawym klawiszem myszy, a następnie z wysuniętego menu wybieramy opcję Zarządzaj folderami i Utwórz folder. Aby przenieść wiadomość lub grupę wiadomości do danego folderu, należy zaznaczyć pole obok wiadomości i przeciągamy na wybrany przez nas folder, lub wybieramy opcję Przenieś, ze wspomnianego wcześnie dolnego menu.

  Kolejnym sposobem na utrzymanie porządku w naszych wiadomościach e-mail jest stosowanie flag, które działają podobnie do funkcji Ulubione. Oznaczenie flagą wiadomości można wykonać w dwojaki sposób. Pierwszy to kliknięcie na ikonę flagi, która wyświetla się po najechaniu kursorem myszy na wskazaną wiadomość. Drugi sposób polega na zaznaczeniu pola obok wiadomości i wybraniu z dolnego menu opcji Oflaguj.

  Poczta w Windows 8.1

  Ostatnim sposobem na utrzymanie porządku w naszej skrzynce odbiorczej jest oznaczanie wiadomości jako śmieci. Zdarza się bowiem, że trafi się e-mail, który jest oczywistym spamem. Jeśli stwierdzimy obecność takiej wiadomości, możemy ją oznaczyć jako wiadomość-śmieć zaznaczając pole obok tytułu wiadomości, a następnie z wysuniętego dolnego menu wybierając opcję Wiadomości-śmieci. Automatycznie zostanie utworzona reguła, dzięki której więcej podobnych wiadomości nie zobaczymy już w skrzynce odbiorczej. Jeśli przez przypadek oznaczymy jakąś wiadomość jako wiadomość-śmieć i będziemy chcieli ją przywrócić wystarczy, że klikniemy na przycisk Foldery i z wysuniętego menu wybieramy pozycję Wiadomości-śmieci. Teraz pozostało już tylko odszukać omyłkowo oznaczoną wiadomość, zaznaczyć ją i wybieramy opcję Wiadomość nie będąca śmieciem.

  Nic nie stoi na przeszkodzie, by wiadomość po prostu usunąć, co można wykonać przez zaznaczenie jednej lub kilku wiadomości, a następnie z dolnego menu wybieramy opcję Usuń.

  Aplikacja Poczta w Windows 8.1 wyposażona jest także w obsługę skrótów klawiaturowych, których lista jest całkiem pokaźnych rozmiarów, dlatego przedstawimy kilka, które naszym zdaniem mogą się okazać przydatne w codziennym użytkowaniu:

  • F5 – synchronizacja wszystkich skrzynek pocztowych
  • Ctrl + R – odpowiedz na czytaną wiadomość
  • Crtl + F – prześlij dalej
  • Insert – oflagowanie lub usunięcie flagi wiadomości
  • Alt + S – wysłanie wiadomości
  • Ctrl + N – nowa wiadomości
  • Ctrl + O – otwarcie wiadomości w nowym oknie
  • Alt + I – wstawienie załącznika
  • Ctrl + C – kopiowanie
  • Ctrl + V – wklejenie
  • Ctrl + B – pogrubienie
  • Ctrl + I – kursywa
  • Ctrl + U – podkreślenie
  • Ctrl + E – wyszukiwanie

  Jeśli nie chcemy otrzymywać wiadomości z konkretnego konta e-mail w aplikacji Poczta, możemy je usunąć. Warto zaznaczyć, że nie to równoznaczne z fizycznym usunięciem konta e-mail u dostawcy i nadal mamy do niego dostęp z poziomu przeglądarki internetowej lub innej aplikacji pocztowej.

  Aby usunąć konto, w pierwszej kolejności należy wywołać pasek boczny przez najechanie kursorem myszy w prawy górny/dolny róg ekranu, alternatywnie skrótem klawiaturowym Logo Windows + C, a następnie wybieramy opcję Ustawienia i Konta. Na wyświetlonej liście skonfigurowanych kont wybieramy to, które chcemy usunąć i klikamy na jego nazwę. Wyświetlone zostaną parametry konta e-mail, a na samym dole znajdziemy przycisk Usuń konto.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Składniki Windows 8