Pliki instalacyjne Windows 10 pobierają się bez wiedzy użytkowników?

Pliki instalacyjne Windows 10 pobierają się bez wiedzy użytkowników?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:05
11.09.2015
8 komentarzy
13593 wyświetlenia

W nieco ponad miesiąc od dnia premiery Windows 10 osiągnął ponad 100 milionów instalacji, wliczając w to 7 milionów kompilacji Insider Preview i 1,5 miliona wersji Enterprise. Tak szeroką adaptację możemy tłumaczyć przede wszystkim ofertą darmowej aktualizacji z poziomu Windows 7 i Windows 8.1. Użytkownicy tych systemów sami mogą zdecydować, czy chcą aktualizować system do nowszej wersji. Po dokonaniu "rezerwacji", na ich dyski twarde zostaną pobrane pliki instalacyjne Windows 10. Okazuje się, że w niektórych przypadkach zgoda użytkownika nie jest wymagana. Rzućmy okiem na te zgłoszenia.

Jak donosi jeden z czytelników portalu The Inquirer, w jego folderze $Windows.~BT znalazł się obraz ISO systemu Windows 10, mimo że nie dokonał wcześniejszej rezerwacji. Katalog C:/$Windows.~BT jest standardowym miejscem, w których przechowywane są pliki instalacyjne Windows 10 na urządzeniach ze starszymi wersjami systemu. Jak głosi raport, "Oznaką tego jest powtarzające się niepowodzenie 'Aktualizacji do Windows 10' w historii aktualizacji Windows Update i wielki - od 3,5 do 6 GB - ukryty folder, oznaczony jako '$Windows.~BT'. Myślałem, że Microsoft powiedział, że 'aktualizacja' jest opcjonalna. Skoro tak, dlaczego jest dostarczana na tak wiele komputerów, na których nie została zarezerwowana i dlaczego ciągle i ciągle próbuje się zainstalować? Znam dwa przypadki, w których ludzie zarejestrowali przekroczenie transferu danych przy sierpniowych połączeniach z powodu niechcianych pobrań. Moje własne łącze (wolne DSL) wlokło się przez jakiś tydzień, aż odkryłem, w czym problem. Właśnie to mnie do tego doprowadziło. [Windows 10] nie tylko się pobrał, ale też próbował zainstalować za każdym razem, gdy uruchamiałem komputer".

Czy opisany scenariusz jest dziełem błędu lub niedopatrzenia, czy też stanowi powszechną praktykę w kontekście Windows Update? Microsoft został poproszony o wytłumaczenie. Jak głosi oficjalne oświadczenie: "Jeśli chodzi o osoby, które wybrały opcję otrzymywania automatycznych aktualizacji poprzez Windows Update, pomagamy im w przygotowaniu urządzeń na aktualizację do Windows 10 poprzez pobranie plików, których potrzebują, jeśli zdecydują się na aktualizację. Gdy aktualizacja będzie gotowa, klient zostanie poproszony o zatwierdzenie [powiadomiony o] instalacji Windows 10 na jego urządzeniu". W praktyce może to oznaczać, że nawet gdy zezwalamy na automatyczne aktualizacje bezpieczeństwa w Windows 7 lub Windows 8.1, pliki instalacyjne Windows 10 mogą i tak zostać pobrane na nasz dysk. Sytuacja z niekończącymi się próbami instalacji Windows 10 nie powinna jednak mieć miejsca, gdy użytkownik nie wyraził na to zgody.

Możliwość "przygotowania urządzenia na nadejście Windows 10" nie byłaby też niczym szczególnym, gdyby nie spore rozmiary plików instalacyjnych. Nie dziwią więc zarzuty ze strony posiadaczy łącz o niskiej przepustowości lub z ograniczeniami transferu. Jest to (jak dotąd) jedyny raport o pobieraniu obrazu Windows 10 bez wiedzy użytkownika. Jeżeli nadal korzystacie z Windows 7 lub Windows 8.1 i zezwoliliście na pobieranie automatycznych aktualizacji, ale nie zarezerwowaliście swojej kopii Windows 10, możecie sprawdzić zawartość ukrytego folderu '$Windows.~BT' na partycji systemowej. Dajcie nam znać, jeśli znaleźliście tam obraz Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-is-downloading-windows-10-to-your-device-whether-you039ve-reserved-it-or-not

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • VM 17:17 13.09.2015

  zgadza się, bez mojej wiedzy i woli ściągnęło się kilka GB instalki win10. folder jest ukryty wiec można go przegapić.

 • Adam 17:34 13.09.2015

  A o co chodzi z folderem "$Windows.~BT"?

 • Adam 17:36 13.09.2015

  Miało być "$Windows.~WS". Przepraszam.

 • Andrzej 19:54 13.09.2015

  Też miałem folder Windows-BT - 10 GB. Udało się to usunąć.

 • Miron 17:46 14.09.2015

  Zgadza się, jest $Windows.~BT - 5,85 Gb. Mam szybkie łącze i nawet nie zauważyłem, że się pobrało ale na szczęście nie instaluje się sam.

 • ss 18:10 14.09.2015

  U mnie to samo, bezwiednie się pobrał :/

 • Jurek 15:52 09.04.2016

  Nie dość , że win 10 sam się ściągną to wczoraj ni z tego ni z owego - sam zaczął sie instalować Gdyby syna nie było przy komputerze miał by zapewne zainstalowany Win 10 - bez jego wiedzy i zgody Pytanie , czy jak wywale ukryty folder z instalką - ten znowu sie sam ściagnie ? Przecież ubgrade jest załączone bo win 7 jest nadal modernizowany i co jakiś czas pobiera jakieś łatki

 • Wojciech 18:44 30.05.2016

  Cóż wierzcie lub nie, ale tak naprawdę nikt niczego nie daje za darmo!!!. Był dobry Windows 98 , potem do niczego Milenium, następnie znowu super XP żeby spaść na mordę czyli Vistę. Uratowali honor Windowsem 7 , ale niedługo zepsuli ósemką , reanimacja na 8.1 dała co trzeba to znowu wypościli kolejny gniot Windows 10. Falowanie i spadanie.... Wytłumaczcie mi jedno dlaczego nie można aktualizować Visty (gniota) na nowszego gniota - przepraszam Windows 10 :) ?. Bo zawsze psuje się dobre, a w miejsce tego wpuszcza byle co żeby na tym jak najwięcej zarobić (motoryzacja, elektronika itd)

Skomentuj

Autor