Opera na Windows 10 szybsza od Firefoxa. Co na to Microsoft Edge?

Opera na Windows 10 szybsza od Firefoxa. Co na to Microsoft Edge?

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:45
08.02.2018
3 komentarze
1590 wyświetleń

Wyścig przeglądarek o prym na rynku nigdy się nie kończy. O ile dominacja Chrome pod względem aktywnych użytkowników jest niezaprzeczalna, o tyle jego konkurencja aktywnie walczy o każdego z nich. Opera, która w zasadzie zamyka stawkę, osiąga jedynie nieco ponad 2% rynku. Jednak popularność nie przekłada się w stu procentach na faktyczną wyższość danej przeglądarki. Opera otrzymała właśnie nową aktualizację, ma być teraz, według jej twórców, o 38% razy szybsza od Firefoxa.

Opera kontra Edge

Nieco asekuracyjnym krokiem jest porównywanie jedynie do Firefoxa, lecz Opera obrała właśnie taką taktykę. Nowe dodatki, funkcje i testy raczej nie zaimponują Google Chrome, który jest póki co odporny na jakiekolwiek ataki konkurencji. Pozostaje im wiec walczyć o drugie miejsce, które obecnie jest piastowane właśnie przez Firefoxa. Opera postanowił więc mierzyć siły na zamiary. Kilka nowych funkcji, dodanych w nowej aktualizacji oznaczonej numerem 51, ma za zadanie wstrzelić się w potrzeby użytkowników. Najważniejszą z nich jest szybkie przewijanie do góry strony jednym kliknięciem w otwartą kartę - drobna acz przydatna funkcja

Opera 51

Praktycznie każdy producent obecnie promuje swoją przeglądarkę jako najszybszą i najlepszą pod każdym względem. Microsoft Edge, który w naszym teście pokazał że jest bardzo konkurencyjny, ma chyba większe od Opery szanse, na pokonanie Firefoxa Quantum. Po pierwsze, jest integralnym elementem systemu Windows. Ma to wpływ na jego optymalizacje - no i jest zawsze pod ręką. Po drugie, nie jest przesadnie przeładowany funkcjami, co może być obecnie traktowane jako spora zaleta. Sporo użytkowników dąży do teraz minimalizmu, a Edge minimalistyczny niewątpliwie jest. No i jak wykazał nasz test, Edge faktycznie jest wygodniejszy i płynniejszy od konkurencji i to pomimo tego, że nie dominuje w testach wydajności. Opera obecnie jest na 5 miejscu w rankingu statcounter. Więc aby faktycznie pokonać Firefoxa, musi do siebie przekonać również użytkowników Edge oraz IE11 (które jeszcze żyje, przynajmniej w statystykach). Kiedyś, była ona jednym z pogromców Internet Explorer i wprowadziła, razem z Firefoxem i Chrome, powiew świeżość promując nowe standardy. Teraz nieco zapomniana, musi walczyć z pozostałymi o przetrwanie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowslatest.com/2018/02/08/opera-browser-windows-10-now-38-faster-firefox/

Polecamy również w kategorii Edge

Komentarze

  • Koolo 14:32 08.02.2018

    Realna funkcjonalność przeglądarki jest "cechą" subiektywną, "cyferki" nie są miarodajne . Opera była świetna do 12 potem musiałam przejść na firefoxa i nie planuję zmieniać , oczywiście edge "siedzi w systemie" i sporadycznie korzystam ...

  • Karol 23:12 08.02.2018

    Microsoft Edge to święty spokój i całkowicie wystarczająca.

  • noname 11:33 30.11.2018

    Po aktualizacji Win 10 (listopadowa aktual.), Opera zaczęła tak mulić, że lepiej jej nie używać. Od lat używam tylko Opery, ale nawet czysta ponowna jej instalacja na zaktualizowanym Win10 nie rozwiązuje problemu, Microso.. coś namieszał - "dobra zmiana"na Edge i mągą nas teraz inwigilować do woli.

Skomentuj

Autor