Office 2021 potwierdzony! To był tydzień z Microsoft 136

Office 2021 potwierdzony! To był tydzień z Microsoft 136

 CentrumXP
CentrumXP
14:30
25.09.2020
3010 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od potwierdzenia następnej wersji stacjonarnej Microsoft Office, która ukaże się w przyszłym roku wraz z kilkoma innymi produktami. Następnie mamy świeże wieści ze świata Windows 10 i jego zbliżającej się jesiennej aktualizacji. Na koniec kilka informacji ze świata gamingu na Xbox, PC i telefonach z Androidem. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Office 2021 potwierdzony przez Microsoft

To jak to w końcu będzie z tym Officem? Takie pytanie towarzyszy nam od okolic premiery Office 2019, który zdaniem niektórych miał być ostatnim stacjonarnym wydaniem pakietu. Po zakończeniu jego wsparcia Microsoft miałby się skupić wyłącznie na ofertach subskrypcji, takich jak Office 365 i Microsoft 365. Nigdy jednak nie było to pewnikiem, a teraz okazuje się, że plotki o pogrzebaniu "wieczystego" Office'a okazały się bezpodstawne.

Microsoft zapowiedział, że następne wersje Exchange Server, SharePoint Server, Skype for Business Server i Project Server będą dostępne w drugiej połowie 2021 roku, jedynie poprzez zakup subskrybowanej licencji. Subskrypcje te zapewnią dostęp do wsparcia, aktualizacji produktów, bezpieczeństwa i łatek związanych ze strefą czasową. Ponadto nowe wydanie wieczyste ujrzy też Microsoft Office. Nowa wersja stacjonarna dla Windows i Mac planowana jest na drugą połowę 2021 roku.

Microsoft Office 2021

Więcej szczegółów na temat oficjalnych nazw, cen i dostępności wspomnianych produktów poznamy w późniejszym czasie. Pewnym zaskoczeniem jest, że produkty Office w wydaniach serwerowych (on-premise) będą wymagały subskrypcji. Tego samego nie powiedziano jednak o samym Office, co jest jasnym znakiem, że ukaże się on w formie wieczystej. To dla wielu świetna informacja. Cóż, pozostaje nam czekać na Office 2021, który przynajmniej po części nadrobi straty względem Office 365.

Windows 10 October 2020 Update z kompilacją RTM

Windows 10 20H2, czyli jesienna aktualizacja tego roku, jest rozwijana od czerwca w kalane Beta (dawniej Slow Ring). W tym tygodniu weszła na kolejny poziom, jakim jest Release Preview Channel. Microsoft po raz pierwszy podał też pełną nazwę aktualizacji. Nie ma tu zaskoczenia — brzmi ona Windows 10 October 2020 Update (version 20H2).

Windows 10 October 2020 Update

Wskazanie kompilacji 19042.508 jako kandydata RTM oznacza, że 20H2 jest już ukończony pod względem zawartości i do wydania w Public Release będzie już otrzymywał tylko poprawki. Sama nazwa aktualizacji wskazuje, że publiczne wydanie powinno nastąpić w październiku, niemniej jednak historia pokazuje, że mogą to być równie dobrze okolice tego miesiąca.

Microsoft przejął twórców The Elder Scrolls i Fallout

Plotki o możliwym przejęciu Bethesdy przez Microsoft krążyły już wiele miesięcy temu i już wówczas scenariusz wydawał się mało prawdopodobny. A jednak! Gigant ogłosił jedno z największych przejęć gamingowych w swojej historii. Twórcy świetnie przyjętych gier z serii The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, DOOM, Dishonored, Quake i Starfield dołączają do Xbox Game Studios.

Za kwotę 7,5 miliarda dolarów Microsoft wykupił ZeniMax Media wraz z podległymi jej studiami:

  • Bethesda Softworks (The Elder Scrolls, Fallout, Starfield)
  • id Software (Doom, Quake)
  • ZeniMax Online Studios (Elder Scrolls Online)
  • Arkane (Dishonored, Prey, Deathloop)
  • MachineGames (Wolfenstein: The New Order, Wolfenstein 2)
  • Tango Gameworks (The Evil Within, Ghostwire Tokyo)
  • Alpha Dog
  • Roundhouse Studios

Co ciekawe, wszystkie przyszłe gry Bethesdy i pozostałych studiów będą wydawane wyłącznie na Xbox, PC i chmurę gamingową xCloud na Androida. Oczywiście niektóre studia nadal mają kontrakty do wypełnienia, nim będą mogły wydawać ekskluzywnie na platformy Microsoftu. W przyszłości jednak ewentualne sequele Fallout 4, New Vegas czy The Elder Scrolls: Skyrim i innych gier nie będą trafiać na PlayStation ani Nintendo Switch.

Streaming z konsoli na telefon w nowej aplikacji Xbox

W tym miesiącu gaming w chmurze trafił do Xbox Game Pass Ultimate, pozwalając graczom z 22 rynków (wliczając w to Polskę) strumieniować gry z serwerów xCloud. Jak jednak wiadomo, jest też drugi sposób strumieniowania, w którym nasza własna konsola Xbox staje się serwerem xCloud. Sposób ten Microsoft przemianował na grę zdalną (remote play) i udostępnił Xbox Insiderom właśnie w nowej aplikacji Xbox.

Xbox Beta Android

Nowa aplikacja mobilna Xbox (Beta) została przebudowana od podstaw i zaprojektowana tak, aby łączyć graczy Xbox, niezależnie gdzie się znajdują. Otrzymała ona m.in. nowe centrum powiadomień, czat tekstowy i głosowy ze znajomymi z Xbox oraz grupami, rozbudowaną sekcję Informację i wreszcie możliwość skonfigurowania konsoli Xbox Series X lub Series S po ich premierze w listopadzie. Nowa aplikacja Xbox beta jest dostępna tylko na Androida, przynajmniej na razie.

Xbox Family Settings - aplikacja mobilna już ogólnodostępna

Ustawienia kontroli rodzicielskiej na konsoli Xbox można teraz wygodnie konfigurować za pomocą dedykowanej aplikacji. Pozwala ona m.in. wyznaczać dziecku limity czasu przed ekranem dla każdego dnia tygodnia, ustawiać filtry treści, blokować lub zezwalać na kontakty z innymi graczami, akceptować lub blokować zaproszenia do znajomych, a także przeglądać raporty aktywności.

Wchodząc w fazę ogólnej dostępności, apka otrzymała ona trzy dodatkowe funkcje, takie jak akceptowanie lub odrzucanie znajomych, których dziecko chce dodać, przeglądanie i zarządzanie listą znajomych dziecka oraz proaktywne przyznawanie dziecku dłuższego czasu przed ekranem. Xbox Family Settings w pełnej wersji można już pobrać za darmo na urządzenia z Androidem i iOS.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP