Nowe wymagania sprzętowe Windows 10. To był tydzień z Microsoft 117

Nowe wymagania sprzętowe Windows 10. To był tydzień z Microsoft 117

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 5/15/2020, 1:45 PM

Liczba odsłon: 5822

Drodzy Czytelnicy i Widzowie! Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft. W ostatnich dniach mieliśmy prawdziwe zatrzęsienie aktualizacji Windows, którym poświęcimy teraz nieco uwagi. Poruszymy tematy nowych wymagań sprzętowych May 2020 Update i nowej funkcji maskowania ruchu sieciowego w Windows 10, która zapewni nam większą prywatność. Omówimy też nowy sposób dystrybucji Edge Chromium i nowości zmierzające do Microsoft Teams. Zapraszamy do lektury!

May 2020 Update — obraz ISO już dostępny

Majowa aktualizacja Windows 10 zbliża się wielkimi krokami. W tym tygodniu znalazła się na ostatnim etapie przed publicznym wydaniem. Microsoft udostępnił deweloperom jako obraz ISO, który można pobrać z portalu MSDN. Najnowsze wydania obrazów, datowane na 12 maja 2020 roku, dostępne są w dwóch wersjach: Windows 10 (business editions), version 2004 oraz Windows 10 (consumer editions), version 2004. Brak jeszcze natomiast wersji ARM64 i Server.

May 2020 Update - obraz ISO do pobrania

Udostępnianie dużych, półrocznych aktualizacji Dziesiątki przebiega standardowymi etapami: Release Preview Ring > OEM-y i producenci PC > deweloperzy (subskrybenci MSDN) > użytkownicy wydania stabilnego. Według mniej i bardziej oficjalnych doniesień ten ostatni ma nastąpić między 26 a 28 maja. Wszystkie kwestie związane z premierą będziemy poruszać na CentrumXP, dlatego jeśli chcecie być na bieżąco, odwiedzajcie nas regularnie!

Nowe wymagania sprzętowe Windows 10 May 2020 Update

Dwa tygodnie przed premierą aktualizacji Microsoft opublikował jej wymagania sprzętowe. Jeśli chodzi o procesory AMD, zostało dodane wsparcie dla serii AMD Ryzen 4000. Z jakiegoś powodu brakuje jednak uwzględnienia AMD Athlon 3000, który został ogłoszony na CES. W przypadku procesorów Intel nic się natomiast nie zmienia. Pozostaje jeszcze kwestia procesorów Qualcomm. Na liście wspieranych układów widnieją tylko Snapdragon 850 i Snapdragon 8cx, natomiast brakuje nowych Snapdragon 7c i Snapdragon 8c. Możliwe, że zostały przeoczone i Microsoft zaktualizuje jeszcze listę.

May 2020 Update

Gigant zaktualizował też wymagania dla producentów OEM. Nie mogą już oni produkować nowych pecetów z 32-bitowym Windows 10, dlatego coraz trudniej będzie takie dostać... Nie żeby istniało na nie jakieś realne zapotrzebowanie. Praktycznie cały dzisiejszy sprzęt PC opiera się na architekturze 64-bitowej, dlatego Microsoft chce zacząć odsyłać wersję x86 na emeryturę. Jej użytkownicy mogą jednak spać spokojnie. Windows 10 w tej wersji będzie dalej wspierany.

Koniec inwigilacji przez dostawców Internetu

DNS-over-HTTPS jest internetowym protokołem, który szyfruje połączenia DNS i ukrywa je w typowym ruchu HTTPS, co prowadzi do tego, że podmioty trzecie, takie jak nasz dostawca Internetu, nie mogą szpiegować naszego ruchu internetowego i nie wiedzą, jakie witryny odwiedzamy. DoH pojawił się najpierw w przeglądarkach Firefox i Edge, a Microsoft postanowił pójść o krok dalej i objąć nim cały system. Implementacja jest już gotowa dla Insiderów w kręgu szybkich aktualizacji.

DoH

Aby maskować cały ruch sieciowy DNS, należy zaktualizować Windows 10 do kompilacji 19628 w Fast Ring i dodać klucz rejestru. Gdy rozwiązanie stanie się ogólnodostępne w publicznych buildach, ten sposób konfiguracji nie będzie już konieczny. Szczegóły znajdziecie w naszym wczorajszym artykule.

Majowe aktualizacje w Patch Tuesday — co nowego?

Drugi wtorek miesiąca już za nami. Zgodnie z harmonogramem Microsoft wypuścił aktualizacje zabezpieczeń dla większości wydań Windows 10, wliczając w to przedpremierowy May 2020 Update, ale też dla Windows 7 i 8.1. Użytkownicy "Siódemki", by móc je pobrać, muszą jednak posiadać wykupione wsparcie. Taki stan obowiązuje od połowy stycznia. Patch Tuesday jak zwykle skupił się na aktualizacjach poprawiających bezpieczeństwo — w sumie w kilkunastu obszarach systemu.

Edge Chromium udostępniany przez Windows Update

15 stycznia miała miejsce premiera nowego Microsoft Edge. Najszybszą drogą pozyskania Edge jest pobranie ręczne, zaś proces jego udostępniania poprzez Windows Update ma przebiegać stopniowo. Dla użytkowników Windows 10 1909 (November 2019 Update) nowa wersja Edge jest już dostępna poprzez kanały Insider. Na swoją premierę czeka tymczasem Windows 10 2004 (May 2020 Update), który od prawie miesiąca jest dostępny w Release Preview. Jego użytkownikom Microsoft udostępnia właśnie aktualizację KB4559309, która zastąpić ma klasycznego Edge nową wersją opartą na Chromium. Analogicznie taka aktualizacja dla wersji 1909 nosi oznaczenie KB4559309.

Edge

Proces ma przebiegać stopniowo, by ostatecznie objąć wszystkich w kręgu Release Preview. Instalacja tego pakietu wymaga ponownego uruchomienia komputera. Po jego wykonaniu Windows 10 automatycznie otworzy nową przeglądarkę. Warto odnotować, że nowy Edge nie może być usunięty po wykonaniu tej aktualizacji, niemniej jednak można jej zapobiec, blokując automatyczne pobieranie lub instalując nowy Edge obok, a nie zamiast starego.

Obsługa wielu okien i nowe kontrolki połączeń w Teams

W wyniku zaistniałej sytuacji epidemii czat oraz połączenia wideo i głosowe (grupowe i indywidualne) stały się popularne jak chyba nigdy wcześniej. Wzmożone użycie przeznaczonych do tego aplikacji rzuciło nowe światło na kwestie, którym dotąd nie poświęcano tyle uwagi. Wydawcy pospiesznie uzupełniają braki i udoskonalają doświadczenia dla końcowych użytkowników. Ostatnie nowości, które czekają na wprowadzenie w Microsoft Teams, dotyczą jego interfejsu.

Teams

Zacznijmy od nowych kontrolek spotkań. Zostaną one przeniesione w prawy górny róg okna, aby nie blokowały głównej zawartości, takiej jak obrazy z kamer, prezentacje/pulpity lub miniatury uczestników. Kontrolki w tym miejscu będą też zawsze dobrze widoczne. Druga nowość również dotyczy interfejsu spotkań i połączeń. Użytkownicy zyskają możliwość wyskoczenia ze spotkaniem i połączeniem do oddzielnych okien. Zmiana ta przywodzi nieco na myśl tryb widoku dzielonego w Skype. Obie nowości zostaną oddane do użytku w czerwcu.

Na tym kończymy przegląd wydarzeń z ostatnich dni. Dzięki, że byliście z nami. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia