Menu kategorii
 • Nowe formaty, nowe możliwości

  Nowe formaty, nowe możliwości

   Dawid Długosz
  Dawid Długosz
  00:00
  12.10.2008
  12075 wyświetleń

  W Microsoft Office 2007 zostały wprowadzone nowe formaty zapisu plików. Zostały one oparte na eXtensible Markup Language (XML), który jest otwartą specyfikacją. Jakie korzyści więc wynikają z tego faktu?

  Rozmiary plików wynikowych zostały ewidentnie zmniejszone, z czego korzyść, dla użytkowników, jest oczywista. Poniższe zdjęcie przedstawia dwa takie same dokumenty, zapisane jednakże w różnych formatach. Łatwo możemy zauważyć i porównać rozmiar plików wynikowych.

  Znacznie zostało zwiększone bezpieczeństwo, poprzez oddzielenie do osobnej części pliku kodu osadzonego. Struktura jest modułowa, co pozwala na usprawnione odzyskiwanie uszkodzonych części, a także wpływa na integrację. Microsoft zachował jednakże kompatybilność wsteczną ze starszymi wersjami pakietu Office, nadal możemy dokonywać zapisu plików w znanych już formatach, a także je odczytywać.

  Struktura plików

  Struktura nowych plików składa się z pięciu części. Początkowa część określa format, następna XML-owa zawiera pliki i foldery zawierająca dane XML. Na komponenty nie-XML-owe składają się części nie będące plikami XML, na przykład obrazki. Elementy relacji łączą pozostałe dane poprzez pliki XML, pozwalają na ustalenie relacji między składnikami. natomiast pakiet ZIP pozwala na połączenie wszystkich części w jeden plik i zmniejszenie jego objętości. Załóżmy, że mamy taką sytuację. Musimy zmienić logo naszej firmy, które jest standardowo dołączone do wszystkich dokumentów. W starszych wersjach Office musielibyśmy robić to ręcznie w każdym z plików, co oczywiście przy założeniu, że posiadamy bardzo dużą ilość projektów, trwałoby w nieskończoność. Natomiast w Office 2007, dzięki nowej strukturze plików, wykonamy to w pełni automatycznie. Zadanie sprowadza się jedynie do podmienienia jednego obrazka na nowy. Możemy proces ten w pełni zautomatyzować, pisząc skrypt, który to pozwoli nam na zmianę naraz we wszystkich dokumentach. Oczywiście zaoszczędzony w ten sposób czas przekłada się na lepszą efektywność dostępnych środków. Poniżej znajduje się zdjęcie przedstawiające składniki tworzące plik wynikowy dokumentów zapisanych w XML.

  Nowe rozszerzenia

  Wraz z nowymi formatami plików powstały ich nowe rozszerzenia. Nazwy zostały zapożyczone ze starszych modułów. Dodano do nich jednakże literę na końcu. Ich omówienie znajduje się poniżej.

  Aplikacja Typ pliku Rozszerzenie pliku Opis
  Office Word 2007 Dokument programu Office Word 2007 w formacie XML .docx Domyślny format plików programu Office Word 2007. Brak kodu VBA
  Office Word 2007 Dokument programu Office Word 2007 w formacie XML z makrami .docm Korzysta z tego samego formatu dokumentu, jak plik .docx, lecz może zawiera makra. Plik zostaje zapisany z tym rozszerzeniem, gdy znajduje się w nim makro.
  Office Word 2007 Szablon programu Office Word 2007 w formacie XML .dotx Domyślny format szablonów programu Word, które nie mogą zawierać kodu VBA. Występuje, gdy formatowanie i style dokumentu są zapisywane.
  Office Word 2007 Szablon programu Office Word 2007 w formacie XML z makrami .dotm Szablon nie musi zawierać makr, niemniej został tak zaprojektowany, że obsługuje implementację kodu VBA. Pliki tworzone przy pomocy tego szablonu nie dziedziczą części kodu VBA i domyślnie są zapisywane jako pliki .docx.
  Office Excel 2007 Skoroszyt programu Office Excel 2007 w formacie XML .xlsx Domyślny format plików programu Office Excel 2007, które nie mogą zawierać ani kodu VBA, ani makr Excel 4.0 (pliki .xlm).
  Office Excel 2007 Skoroszyt programu Office Excel 2007 w formacie XML z makrami .xlsm Korzysta z tego samego skoroszytu arkuszy, jak .xlsx, lecz może zawierać makra. Jest przeznaczony dla tych, którzy zapisują skoroszyt programu Office Excel 2007 w formacie XML z zaimplementowanym kodem VBA bądź makrami programu Excel 4.0 (pliki .xlm).
  Office Excel 2007 Szablon programu Office Excel 2007 w formacie XML .xltx Domyślny format schematów programu Excel, które nie mogą zawierać kodu VBA ani makr programu Excel 4.0 (pliki .xlm).
  Office Excel 2007 Szablon programu Office Excel 2007 w formacie XML z makrami .xltm Szablon może zawierać kod VBA lub makra programu Excel 4.0 (pliki .xlm). Szablony stworzone przy pomocy tego szablonu dziedziczą cześć kodu VBA i makra programu Excel 4.0.
  Office Excel 2007 Skoroszyt programu Office Excel 2007 w formacie binarnym (BIFF12) .xlsb Jest to najdogodniejsza możliwość dla szybkiego zapisywania i wczytywania danych pliku. Obsługuje projekty VBA i makra programu Excel 4.0, jak również wszystkie nowe funkcjonalności zaimplementowane w Office Excel 2007. Jednakże nie jest to optymalne rozwiązanie dla dostępu i manipulacji zawartości bez użycia programu Office Excel 2007 i modelu obiektowego, ponieważ nie jest to format plików XML. Co więcej, nie korzysta z kompresji ZIP i jest narażony na takie same problemy z bezpieczeństwem, jak poprzedni format plików Excel BIFF8.
  Office Excel 2007 Dodatek programu Office Excel 2007 w formacie XML z makrami .xlam Uzupełniające narzędzie przygotowane z myślą wykonywania dodatkowego kodu. Dodatki do programu Excel korzystają z formatu plików XML, aby przechowywać dane i obsługują projekty VBA i makra programu Excel 4.0.
  Office PowerPoint 2007 Prezentacja programu Office PowerPoint 2007 w formacie XML .pptx Domyślny format XML prezentacji, który nie może zawierać kodu VBA ani ustawień Akcji.
  Office PowerPoint 2007 Prezentacja programu Office PowerPoint 2007 w formacie XML z makrami .pptm Użytkownicy, którzy będą chcieli zapisać prezentację programu Office PowerPoint 2007, która zawiera kod VBA, w formacie XML, zostaną skierowani do korzystania z tego typu plików.
  Office PowerPoint 2007 Szablon programu Office PowerPoint 2007 w formacie XML .potx Szablon prezentacji programu Office PowerPoint 2007, która nie zawiera kodu VBA ani nie korzysta z ustawień Akcji, w formacie XML.
  Office PowerPoint 2007 Szablon programu Office PowerPoint 2007 w formacie XML z makrami .potm Użytkownicy, którzy będą chcieli zapisać szablon programu Office PowerPoint 2007, który zawiera kod VBA, w formacie XML, zostaną skierowani do korzystania z tego typu plików. Prezentacje stworzone z tego szablonu nie będą dziedziczyć projektu VBA ani ustawień Akcji.
  Office PowerPoint 2007 Dodatek programu Office PowerPoint 2007 w formacie XML z makrami .ppam Prezentacja PowerPoint przygotowana w celu uruchomienia jako uzupełniający program. Każdy dodatek programu Office PowerPoint 2007 obsługuje makra.
  Office PowerPoint 2007 Pokaz programu Office PowerPoint 2007 w formacie XML .ppsx Automatyczny pokaz slajdów prezentacji PowerPoint w formacie XML, która nie może zawierać kodu VBA.
  Office PowerPoint 2007 Pokaz programu Office PowerPoint 2007 w formacie XML z makrami .ppsm Automatyczny pokaz slajdów prezentacji PowerPoint w formacie XML, która zawiera kod VBA.

  Kompatybilność wsteczna

  Wprowadzając nowe formaty w Office 2007, programiści dodali także możliwość odczytu ich w starszych wersjach pakietu poprzez udostępnienie Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint 2007 File Formats, który możemy pobrać z stąd. Dodatek nie pozwala jednakże na edycję nowych plików. Także nowy Office pozwala na odczyt i zapis starszych formatów. Gdy otworzymy plik, na przykład z Word 2003, to pakiet przestawi się automatycznie w schemat pracy kompatybilnej, tak zwany [Tryb zgodności].


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Zasoby dodatkowe