Można teraz zarchiwizować nieużywane aplikacje w Windows 10

Można teraz zarchiwizować nieużywane aplikacje w Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:03
28.08.2020
2272 wyświetlenia

Gdy zainstalujemy aplikację z Micrososft Store, mamy w zasadzie dwie możliwości: zatrzymać ją albo usunąć. Odinstalowanie powoduje, że Windows 10 wyświetli komunikat z ostrzeżeniem, iż wszystkie powiązane dane na tym urządzeniu zostaną usunięte. To standardowy proces obecny też w innych systemach, np. iOS i Android. Ale jest też trzecia droga.

W iOS 11 wprowadzono funkcjonalność o nazwie "offloaded apps", która usuwa aplikacje i pozwala zaoszczędzić miejsce w pamięci, ale powiązane dane i dokumenty pozostawia na urządzeniu, co pozwala do nich wrócić po ponownym zainstalowaniu aplikacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu aplikacji nie trzeba ponownie konfigurować. Podobną możliwość do Windows 10 dodaje teraz Microsoft.

Archiwizuj aplikacje Windows 10

Funkcjonalność "Archiwizuj aplikacje" jest obecnie dostępna u niektórych Insiderów. Pozwala ona zaoszczędzić miejsce na dysku i transfer poprzez automatyczne archiwizowanie (usuwanie) nieużywanych aplikacji. Pliki i inne dane zostaną zachowane. Przy następnej próbie użycia takiej aplikacji połączy się ona z Internetem, aby przywrócić pełną wersję (jeśli będzie dostępna). Ustawienie jest domyślnie włączone i działa automatycznie w tle, ale użytkownicy mogą je wyłączyć w Ustawieniach > Aplikacje i funkcje.

Aplikacje z Microsoft Store mogą ważyć sporo i zajmować cenne miejsce na dysku twardym. Gdy odczuwamy jego brak, a jednocześnie zapominamy o dawno temu zainstalowanych i dziś już nieużywanych aplikacjach, funkcja archiwizacji może okazać się bardzo pomocna.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowslatest.com/2020/08/28/windows-10-archive-apps-automatically/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach