Microsoft znalazł sposób na zatrzymanie drenażu baterii przez Chromium

Microsoft znalazł sposób na zatrzymanie drenażu baterii przez Chromium

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:11
08.08.2019
731 wyświetlenie

Chrome to szybka i bogata w funkcje przeglądarka, ale jest to okupione nieraz sporą zasobożernością, a to przekłada się na żywotność baterii. Co z tym fantem zrobić? Zasadniczo są dwa wyjścia: dodawać do laptopów pojemniejsze baterie albo zredukować zużycie zasobów. Trudność tego drugiego sposobu polega na tym, że łatwo jest spowolnić działanie urządzenia, a nie o to przecież chodzi. Wygląda na to, że Microsoft wpadł na pomysł, dzięki któremu zmniejszy się pobór energii podczas przesyłania strumieniowego multimediów w przeglądarkach opartych na Chromium.

Na stronie Chromium Gerrit odnaleziono ciekawy commit Microsoftu zatytułowany Improving Battery Life by Avoiding Unnecessary Media Caching. Gigant planuje zmniejszyć zużycie baterii przez Chrome, Edge i inne przeglądarki dzięki uniknięciu niepotrzebnego buforowania multimediów. Jak zauważa jeden z inżynierów Microsoftu, zawartość multimedialna jest obecnie dodawana do ogólnej pamięci podręcznej HTTP podczas pozyskiwania i odtwarzania. Wpływa to negatywnie na żywotność baterii, ponieważ utrzymuje dysk w aktywności, a to zwiększa zużycie energii.

Kolejną wadą bieżącego mechanizmu jest to, że może uniemożliwić włączenie niektórych trybów niższego poboru mocy przez system operacyjny. Microsoft ma na to proste rozwiązanie - zapobieganie buforowania na dysku multimediów przesyłanych strumieniowo, o ile to możliwe. Wdrożenie tej zmiany może znacząco poprawić czas działania urządzenia na baterii np. podczas oglądania filmów z YouTube'a czy Netfliksa.

Microsoft przeprowadził własny eksperyment, który wykazał oszczędność energii rzędu 62 mW oraz spadek aktywności zapisywania na dysku o 309 KB/s. Test został przeprowadzony na odłączonym od zasilania laptopie, na którym odtwarzano strumieniowo zawartość multimedialną w rozdzielczości 1080p.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-suggests-solution-to-improve-battery-drain-on-chromium-powered-browsers

Polecamy również w kategorii Edge