Menu kategorii
 • Microsoft udostępnia nowe emulatory i narzędzia programistyczne dla Windows 10X i Surface Duo

  Microsoft udostępnia nowe emulatory i narzędzia programistyczne dla Windows 10X i Surface Duo

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:06
  11.02.2020
  649 wyświetleń

  Dziś ma miejsce Microsoft Developer Day, wydarzenie, na którym Microsoft przybliża nam temat Windows 10X i Surface Duo, a konkretnie nowych możliwości dla urządzeń z dwoma ekranami. Jako że jest to dopiero rodząca się kategoria urządzeń, gigant kładzie mocny nacisk na rozwój oprogramowania, które wykorzystuje te nowe możliwości. Aby ułatwić programistom tworzenie aplikacji, Microsoft udostępnia zestawy narzędzi deweloperskich (SDK) i emulatory poszczególnych systemów.

  Na wydarzeniu Microsoft zaprezentował działanie aplikacji oraz sposoby ich optymalizacji przy użyciu trzech wzorców zorientowanych na dwa ekrany. Dotyczy to aplikacji dla Windows, Androida i przeglądarek. Wspomniane schematy obejmują:

  • Rozszerzalne przestrzenie robocze: Daje to możliwość ukazania większej ilości szczegółów, jako że aplikacja rozciąga się na dwa ekrany. Naturalnie daje to więcej przestrzeni dla zawartości, która może być większa i bardziej ekspansywna.
  • Skupione ekrany: Urządzenia z dwoma ekranami to coś więcej niż jeden, większy ekran. Pozwalają one wykorzystać dwa zdefiniowane obszary bez wzajemnego zakłócania ich pracy. Przykładowo na jednym ekranie może znajdować się aplikacja, a na drugim narzędzia.
  • Połączone aplikacje: Gdy dwie różne aplikacje mogą działać obok siebie na dwóch ekranach, możliwe jest wykonywanie większych i bardziej złożonych zadań bez utraty kontekstu.

  Zacznijmy od Windows 10X, czyli wariantu Windows 10, który pojawi się na Surface Neo i innych urządzeniach tej kategorii. Począwszy od dziś, można pobrać i zainstalować jego emulator oraz narzędzia, by zacząć rozwijać i testować aplikacje dla Windows 10X. Microsoft skupił się na budowie doświadczenia emulatora, który zachowuje się naturalnie i dopasowuje do różnych układów rozkładanego urządzenia. Wydanie to jest wczesną wersją zapoznawczą. Emulator będzie regularnie aktualizowany w tym samym standardzie, co kompilacje Insider.

  Emulator

  Jeśli chodzi o Surface Duo i jego specjalną wersję Androida dostosowanej do pracy na dwóch ekranach, emulator tego systemu jest już dostępny od pewnego czasu. W naszym poradniku pokazywaliśmy, jak go uruchomić na własnym komputerze. Dziś Microsoft informuje o aktualizacji poglądowego SDK dla Surface Duo. Zawiera on wszystkie natywne próbki kodu Java, w tym obsługi przeciągnij-i-upuść pozwalające przerzucać dane między aplikacjami. Dodano też wsparcie dla użytkowników na MacOS, Linux (Ubuntu), Windows z Android Studio, Visual Studio oraz integrację z VS Code.

  Jako że wydarzenie kierowane jest do deweloperów, nie mogło zabraknąć danych technicznych. Microsoft poinformował m.in. o nowym API JavaScript i media queries CSS z zestawem predefiniowanych zmiennych env(). Pomogą one deweloperom webowym w budowie doświadczeń dwuekranowych. Tymi propozycjami Microsoft dzieli się w GitHub.

  Xamarin

  Aplikacje dwuekranowe wkraczają ponadto w świat wieloplatformowości. Microsoft udostępnił nowy SDK dual-screen dla Xamarin.Forms, który umożliwia tworzenie aplikacji na Windows 10X i Androida. SDK zawiera kontrolkę TwoPaneView i API, takie jak DualScreenInfo. Microsoft udostępnia również do pobrania wersję poglądową modułów dual-screen dla React Native, składnika TwoPaneView analogicznego do kontrolek WinUI i Xamarin.Forms oraz niskopoziomowego modułu DualScreenInfo.

  Microsoft Developer Day jest "wirtualnym eventem", którego sesje można oglądać na stronie Microsoftu.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2020/02/11/microsoft-365-developer-day-dual-screen-experiences/

  Polecamy również w kategorii Windows 10X