Microsoft trenuje pojazdy autonomiczne w fotorealistycznych sceneriach

Microsoft trenuje pojazdy autonomiczne w fotorealistycznych sceneriach

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/7/2018, 8:36 PM

Liczba odsłon: 1648

Autonomia pojazdów będzie kolejnym wielkim przełomem w motoryzacji. Choć dla zorientowanych technologicznie wydaje się to oczywiste, to wielu producentów nadal to podkreśla. Całkowicie autonomiczne pojazdy to jednak wciąż odległa przyszłość. Dzisiejsze wysiłki skupiają się raczej na prototypowaniu, budowaniu infrastruktury i pracy z danymi. W przypadku Microsoftu najważniejsze wydaje się tu trenowanie sztucznej inteligencji, co ostatnio odbywa się w nad wyraz realistycznych (choć nadal wirtualnych) warunkach.

Project Road Runner

Przed twórcami inteligentnych algorytmów, odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji i bezpieczne prowadzenie pojazdów, stoi wiele wyzwań. Przykładowo należy zebrać obszerne dane z milionów czy nawet miliardów kilometrów jazdy, gdy za kółkiem siedzi sztuczna inteligencja. Jest to zarazem mało praktyczne i czasochłonne, a częściowo również niebezpieczne, bowiem istnieje ryzyko zagrożenia życia pieszych czy innych kierowców. Nie bez powodu treningi odbywają się więc w warunkach symulatora. Jedną z tego typu inicjatyw jest Project Road Runner, za którym stoi Microsoft Garage.

Jak wyjaśniają jego twórcy, Project Road Runner to inicjatywa badawcza, która ma na celu pomoc branży pojazdów autonomicznych, programistom i naukowcom w zbieraniu danych i szkoleniu sztucznej inteligencji za pomocą symulacji świata rzeczywistego. Symulacja, jak sama nazwa wskazuje, jest sposobem na modelowanie i obserwowanie rzeczywistych scenariuszy w kontrolowanym, wirtualnym środowisku, które można traktować jako poligon doświadczalny. Wypadek w symulatorze wyrządza bowiem tyleż realnych szkód, co kraksa w GTA czy innej grze. "Symulacja dostarcza zarówno środków do zbierania ogromnych ilości danych, służących do trenowania modeli, jak i bezpiecznego środowiska do prowadzenia testów zderzeniowych tych modeli i poprawiania ich" - piszą twórcy projektu z Microsoft Garage.

Project Road Runner

Projekt wystartował w 2017 r. i za swoją platformę obrał AirSim autorstwa Microsoft Research. Ze względu na fotorealizm stworzony za pomocą Unreal Engine był to dla zespołu Project Road Runner idealny wybór. W rezultacie w listopadzie zeszłego roku AirSim został rozszerzony o wsparcie dla autonomicznych modeli, a oba zespoły zaczęły bliższą współpracę. Jednym z jej owoców stała się Autonomous Driving Cookbook, otwartoźródłowa inicjatywa oferująca tutoriale, punkty wyjścia i głębsze wglądy dla badaczy i entuzjastów o różnym poziomie zaawansowania. Za jej pośrednictwem opcje, takie jak samodzielny trening własnych modeli, przestają być domeną wyłącznie wielkich korporacji. Microsoft Garage twierdzi, że chce ową technologią dzielić się "z każdym na tej planecie".