Microsoft rozmawia z Papieżem o etycznej stronie AI

Microsoft rozmawia z Papieżem o etycznej stronie AI

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:37
13.02.2019
389 wyświetleń

Z wprowadzaniem sztucznej inteligencji wiążą się dylematy etyczne, o których Microsoft wspomina od co najmniej kilku lat i które od dziesięcioleci eksplorują twórcy science fiction. Dla giganta jest to najwyraźniej temat na tyle ważny, że postanowił skonsultować się z jednym z najważniejszych przywódców religijnych, Papieżem Franciszkiem. Chief Legal Officer i President w Microsoft, Brad Smith, dyskutował z głową kościoła katolickiego m.in. o tym, jak AI może być używana etycznie i co można zrobić, aby pomóc zniwelować cyfrowy podział między bogatymi i biednymi państwami.

Rozmowy miały miejsce dziś w rezydencji Papieża i trwały pół godziny. Dotyczyły one sztucznej inteligencji w służbie dobra wspólnego i aktywności mających na celu zmniejszanie cyfrowych barier, które nadal istnieją na poziomie globalnym. Zakończyły się one konkluzją, że Papieska Akademia Życia będzie wspólnie z Microsoftem sponsorować nagrodę za najlepszą dysertację doktorską w 2019 roku na temat "sztucznej inteligencji w służbie życia ludzkiego".

sztuczna inteligencja

Brad Smith mówił watykańskiej gazecie "L’Osservatore Romano" o potrzebie silnej etyki i nowych, rozwiniętych praw, aby osiągnięcia technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja, nie trafiły w niewłaściwe ręce. Lider kościoła katolickiego przyznał wcześniej, że jest "tragedią", jeśli chodzi o technologię, jednak rozmowy zakończyły się najwyraźniej pomyślnie dla obu stron.

Microsoft już wielokrotnie wzywał do publicznych debat na tematy związane z AI. Trudno się dziwić - ta stosunkowo młoda gałąź komputeryzacji wymaga regulacji na poziomach prywatności czy etyki, z którymi zgadzać się musi społeczeństwo. Jesteśmy ciekawi, czy Microsoft wciągnie też do dyskusji innych przywódców i autorytety.

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-technology-microsoft-pope/pope-discusses-ethics-of-artificial-intelligence-with-microsoft-chief-idUSKCN1Q22B0

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja