Microsoft porzuca przestarzałą technologię TLS 1.0 i 1.1

Microsoft porzuca przestarzałą technologię TLS 1.0 i 1.1

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:14
15.10.2018
1100 wyświetleń

Szykują się zmiany w Microsoft Edge i Internet Explorer 11. Microsoft zapowiedział dzisiaj, że zakończy wsparcie dla Transport Layer Security (TLS) w wersjach 1.0 i 1.1. Obsługa protokołu będzie domyślnie wyłączona w obu przeglądarkach, począwszy od pierwszej połowy 2020 roku. Co sprawiło, że technologia odchodzi do lamusa?

Microsoft nie jest w swojej decyzji odosobniony. Chęć porzucenia TLS 1.0 i 1.1 zadeklarowały też firmy Apple, Google i Mozilla. Powód jest prosty - chodzi o zapewnienie bezpieczniejszych połączeń dla wszystkich. Już niedługo TLS 1.0 będzie obchodził 20 urodziny. Protokół od początku służył szyfrowaniu i uwierzytelnianiu bezpiecznych połączeń w sieci. Przez te 20 lat pojawiały się jednak kolejne wersje TLS, stając się coraz bardziej zaawansowane. Kulminacją tych wysiłków jest TLS 1.3, obecnie rozwijany dla następnej wersji Microsoft Edge.

TLS

Dwie dekady z punktu widzenia bezpieczeństwa sieciowego to wieczność. Trudno zatem wymagać, by narzędzia czy protokoły przez tak długi czas pozostawały niezmodyfikowane. Microsoft przyznaje, że w TLS 1.0 i 1.1 nie wykryto jakichś znaczących przypadków podatności, niemniej jednak te istnieją w zewnętrznych implementacjach protokołu. Przejście do nowszej wersji TLS jest więc po prostu dmuchaniem na zimne. I bardzo dobrze. Co więcej, firma spodziewa się, że także IETF formalnie porzuci przestarzałe wersje protokołu.

O tym, jak zmiana wpłynie na doświadczenie używania przeglądarki, możemy przekonać się już teraz. By to sprawdzić, udajemy się do Panelu sterowania > Opcje internetowe > Zaawansowane > Zabezpieczenia i odznaczamy opcje "Użyj szyfrowania TLS 1.1" i "Użyj TLS 1.0".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2018/10/15/modernizing-tls-edge-ie11/

Polecamy również w kategorii Edge