Microsoft pokazał Edge uruchomiony na Linuksie

Microsoft pokazał Edge uruchomiony na Linuksie

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:34
20.05.2020
904 wyświetlenia

Microsoft lubi od czasu do czasu zaskoczyć, jak gdyby nigdy nic pokazując w akcji rzeczy, o których istnieniu mogliśmy tylko dywagować. Czy tak też jest z Edge na Linuksie? Po części tak. W zeszłym roku twórcy przeglądarki brali pod rozwagę takie wydanie, a w tym roku nadeszło potwierdzenie. Do tej pory jednak nikt spoza firmy takiej wersji nie widział. Aż tu nagle przeglądarka uruchomiona na Ubuntu pokazała się podczas jednej z sesji Microsoft Build 2020.

Edge w swojej drugiej, opartej na Chromium odsłonie stał się pierwszą wieloplatformową przeglądarką Microsoftu. Jej wydania znajdziemy na Windows 10, 8.1, 7, Server (od 2008 R2 wzwyż), macOS, Androidzie i iOS. W planach (jak się okazało, całkiem realnych) jest też wersja na Linuksa. Właśnie po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć ją w akcji, uruchomioną na dystrybucji Ubuntu.

Jako że Microsoft pokazał działanie aplikacji bez żadnego kontekstu (prezentacja dotyczyła czegoś innego), wnioski musimy wyciągnąć sami. Wygląda więc na to, że Edge na Linuksa jest już testowany i używany wewnętrznie przez Microsoft. A skoro można go było pokazać w działaniu, to znaczy, że prace są już daleko posunięte. Spodziewamy się więc, że w najbliższych miesiącach zostaną oddane do testów pierwsze kompilacje Edge Canary i Dev właśnie na Linuksa. Raczej nie nastąpi to szybciej. W przeciwnym razie Microsoft wspomniałby o tym na samej konferencji czy też w przepastnym artykule opisującym nadchodzące zmiany w Edge.

"Microsoft ❤ Linux" to hasło, na widok którego wielu przecierało oczy ze zdumienia. Ale to nie pusty slogan. Od kilku lat gigant jest platynowym członkiem Linux Foundation, największym pojedynczym kontrybutorem open source, dostawcą rozwiązania WSL pozwalającego uruchamiać Linuksa wewnątrz Windows i dostawcą chmury Azure, w której Linux jest szeroko wspierany. Niewiele jest natomiast aplikacji giganta wydanych właśnie na tej platformie. Pierwsza z nich to klient Microsoft Teams, wydany w grudniu 2019 roku. Edge może być drugi w kolejce.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-shows-off-its-edge-browser-running-on-linux

Polecamy również w kategorii Edge