Microsoft łączy UWP i Win32. Project Reunion dostępny w wersji Preview

Microsoft łączy UWP i Win32. Project Reunion dostępny w wersji Preview

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:09
15.12.2020
2754 wyświetlenia

Na konferencji Build wiosną tego roku Microsoft zapowiedział Project Reunion, nowy sposób na połączenie UWP i Win32. Pod hasłem tym kryje się unifikacja i ewolucja platformy deweloperskiej Windows, która ma ułatwić tworzenie aplikacji działających we wszystkich wersjach Windows 10 i na wszystkich urządzeniach. Pierwsza wersja zapoznawcza projektu została właśnie wydana w zeszły weekend.

Project Reunion jest zestawem bibliotek, frameworków, komponentów i narzędzi, których można używać w aplikacjach, aby zyskać dostęp do funkcjonalności platformy Windows we wszystkich rodzajach aplikacji na wiele wersji systemu. Łączy on natywne aplikacje Win32 z nowoczesnymi API. Innymi słowy unifikuje on dostęp do istniejących API i udostępnia je niezależnie od systemu — poprzez narzędzia, takie jak NuGet. W miniony weekend ukazała się pierwsza wersja zapoznawcza projektu: Project Reunion Preview v.0.1.0.

Limitowana wersja poglądowa kładzie podwaliny pod dystrybucję runtime'a Project Reunion i zawiera efekty prac, które wykonał Microsoft, by upewnić się, że aplikacje mogą wykorzystać API projektu. Microsoft podkreśla jednak, że V0.1 to dopiero początek:

Wciąż jest wiele do zrobienia, aby zunifikować platformę, dodać więcej funkcjonalności, takich jak API Windowing i Storage, które zostaną wydane w następnych miesiącach, i wykonanie strojenia wydajności. Opublikujemy bardziej szczegółowy harmonogram w nowym roku 2021. Ta wersja zapoznawcza nie jest rekomendowana do użycia w środowisku produkcyjnym, ale wypróbujcie te sample, eksperymentujcie z API i przekażcie nam feedback.
— Eve (mevey), Program Manager, Developer Ecosystem and Platform, Windows

Wersja ta zawiera nieco dokumentacji i próbek, które można sprawdzić i zostawić opinie. Jedną z nich jest Hello World — sandbox pozwalający testować Project Reunion bez instalowania i konfigurowania. Wśród zawartości udostępniono też DirectWriteCore z przykładową aplikacją Font Viewer i Modern Resources Toolkit (MRT) Core do zarządzania zasobami.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://github.com/microsoft/ProjectReunion/issues/337

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET