Microsoft kończy rozwój języka Visual Basic

Microsoft kończy rozwój języka Visual Basic

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:03
13.03.2020
1927 wyświetleń

Wielu programistów zjadło zęby na Visual Basic, ale wygląda na to, że jego dni są policzone. Microsoft w tym tygodniu co prawda oznajmił, że będzie wspierał VB w .NET 5.0, ale nie będzie dodawał do niego nowych funkcji. Oznacza to, krótko mówiąc, koniec ewolucji tego języka. Co dokładnie ma w planach Microsoft i co obejmuje to wsparcie?

Wsparcie dla VB w .NET 5.0 obejmuje: Class Library, Console, Windows Forms, WPF, Worker Service oraz ASP.NET Core Web API. Wsparcie dla tych typów aplikacji ma zapewnić drogę klientom VB, którzy chcą migrować swoje aplikacje do .NET Core. Pozwoli to wykorzystać nowe możliwości platformy, takie jak rozwijanie równoległe, wieloplatformowość czy ulepszenia z zakresu wydajności i API.

Jedną z największych korzyści z używania Visual Basic jest to, że język ten jest stabilny od bardzo długiego czasu. Znacząca liczba programistów używających Visual Basic pokazuje, że jego stabilność i styl opisowy są w cenie. Idąc dalej, nie planujemy ewolucji Visual Basic jako języka. (...) Przyszłe funkcje .NET Core, które będą wymagały zmian w języku, mogą nie być wspierane w Visual Basic. Z powodu różnic w platformie mogą wystąpić pewne różnice między Visual Basic w .NET Framework i .NET Core.
— .NET Team

Deweloperzy, którzy są zadowoleni z .NET Framework, mogą spać spokojnie. Microsoft zapewnia, że będzie on pozostawał wspierany tak długo, jak wspierany jest Windows, ponieważ jest dostarczany z OS. Zarówno użytkownicy Visual Basic, jak i C#, mogą kontynuować używanie .NET Framework. Będą zmuszeni do migracji do .NET Core jedynie wtedy, gdy będą potrzebować funkcji, takich jak te wspomniane wcześniej. Jeśli wasze aplikacje używają technologii niewspieranych w .NET Core, takich jak WebForms, Workflow lub WCF, możecie zechcieć pozostać przy .NET Framework, bowiem portowanie wymaga pracy, by przejść na nowsze technologie — dodaje Microsoft.

Visual Studio regularnie otrzymuje nowe funkcje, które poprawiają doświadczenie użytkownika, i są one kierowane również do deweloperów Visual Basic. Przykładem jest niedawne dodanie IntelliCode ze wsparciem dla tego języka. Tyle że jego przyszłość będzie wyglądać inaczej. Microsoft skupi się na stabilności, wspomnianych wyżej typach aplikacji i kompatybilności między wersjami dla .NET Core oraz .NET Framework.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/vbteam/visual-basic-support-planned-for-net-5-0/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET