Microsoft Notebook Optical Mouse 3000

Microsoft Notebook Optical Mouse 3000

Autor: Bartłomiej Zubrzak

Opublikowano: 5/23/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8789

Parametry podawane przez producenta

technologia optyczna
komunikacja przewodowa
technika komunikacji kabel 1m
rozdzielczość 1000 dpi
sensor 6000 obrazów/sekundę
przyspieszenie 321 mm/s
ilość przycisków 3+1 w rolce
częstotliwość 125Hz
interfejs USB
Mysz ma niewielkie wymiary i bardzo ciekawy wygląd. Czterokolorowa obudowa oraz podświetlany na niebiesko tył z pewnością zadowoli amatorów stylowego sprzętu. Jest lekka i łatwa w transportowaniu.

Ergonomia

Boki myszy pokryto gumą z perforacją, a przyciski wyprofilowano. Niestety tworzywo to jest bardzo śliskie, a perforacja czyni urządzenie bardzo nieprzyjemne w dotyku (po paru godzinach pracy i wilgotnych dłoniach - wręcz niemożliwą do utrzymania).

Przyciski pracują miękko i posiadają wgłębienia na palce, co czyni myszkę bardzo ergonomiczną. Dodatkowy przycisk, umieszczony po lewej, stronie znajduje się praktycznie na środku myszy, co znacznie utrudnia jego użycie. Należy bardzo cofnąć kciuk, by go dosięgnąć. Przycisk w rolce jest bardzo twardy. Wymaga sporo siły, by go wcisnąć. Sama rolka jest bardzo bezwładna. Mimo gumowej nakładki ślizga się, a gdy już się obróci, to w zasadzie nie możemy stwierdzić jaki wykonaliśmy obrót, ponieważ nie posiada skoku. Przewijanie poziome jest wyraźne oraz miękkie i daje charakterystyczne kliknięcie.

Urządzenie bardzo dobrze ślizga się po powierzchni. Kolor, czy faktura, nie wpływają w żaden sposób na pracę myszy. Bezproblemowo można używać jej poza stanowiskiem pracy i bez podkładki.

Instalacja i sterowniki

System Windows Vista rozpoznaje mysz i od razu można rozpocząć pracę. Niestety nie możemy się cieszyć jej pełną funkcjonalnością - nie można wykorzystać dodatkowego przycisku z boku urządzenia. Należy zainstalować nowsze sterowniki, które możemy pobrać stąd. W przypadku Windows XP należy zainstalować dołączone oprogramowanie przed podłączeniem myszy.

Podążając za kreatorem instalacji wybieramy model myszki i możemy ją użytkować.

Okno właściwości myszy powiększa się o dodatkową zakładkę, na której możemy dostosować ją do własnych potrzeb. Każdemu z przycisków można przypisać dowolną funkcję, a nawet możemy uruchamiać aplikacje. Domyślnie przycisk boczny uruchamia lupę.

Przy pierwszym uruchomieniu właściwości myszy pojawia się okienko pomocy - producent dba o klienta i chce by w pełni poznał on możliwości zakupionego produktu. Otrzymujemy dokładne informacje, jak korzystać z programowej lupy (Magnifier-a).

Na płycie dołączono także oprogramowanie w postaci programowego zoomu, którego działanie wygląda jak na obrazku poniżej. Rozmiar okna możemy dostosowywać do własnych potrzeb oraz włączać i wyłączać w dowolnym momencie.

Test

Producent deklaruje, że mysz podaje dane na port USB z częstotliwością 125Hz. Przeprowadzony test potwierdził to. Niestety sprzęt ten zawiódł jeśli chodzi o interpolacje. Myszka gubiła piksele, co może oznaczać, że programowo zwiększona jest jej rozdzielczość. Sprawdzając ten parametr uzyskaliśmy po serii prób uśredniony wynik 982,5, który pokrywa się z informacja zawartą w dokumentacji myszy, ale test interpolacyjny rzuca cień wątpliwości na te wyniki.

Podsumowanie

kształt i wykonanie 2/5
ergonomia przycisków 3/5
ergonomia rolki 2/5
precyzja 4/5
praca po powierzchniach 5/5
sterowniki i oprogramowanie 5/5
ocena ogólna 3.5/5
cena *99 zł

Jest to przeciętna przewodowa mysz do komputerów przenośnych. Cena niestety nijak nie odzwierciedla jakości i komfortu.