Microsoft, Google i Facebook chcą umożliwić transfer danych między platformami

Microsoft, Google i Facebook chcą umożliwić transfer danych między platformami

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:57
20.07.2018
1176 wyświetleń

Data Transfer Project to wspólna inicjatywa Microsoftu, Facebooka, Google i Twittera, której celem jest stworzenie otwartoźródłowej platformy, umożliwiającej przenoszenie danych między usługami, z której mogliby korzystać użytkownicy, by w każdej chwili móc przenieść swoje dane do wybranego dostawcy. Jak dokładnie działać ma platforma i jak będzie można jej używać?

Data Transfer Project

Autorzy projektu uważają, że osoby powinny móc łatwo i bezpośrednio przenosić swoje pliki i dane pomiędzy dostawcami usług online. "Data Transfer Project (DTP) rozszerza przenośność danych poza pobieranie kopii od twojego dostawcy usług, by dostarczyć konsumentom możliwości bezpośredniego transferu danych od i do jakiegokolwiek uczestniczącego dostawcy" - piszą autorzy. Do tej otwartoźródłowej inicjatywy zapraszani są w zasadzie wszyscy dostawcy usług, choć na razie wymienia się tylko tych czterech największych.

Aby danych nie trzeba było pobierać ręcznie i wprowadzać od nowa, DTP przekracza ograniczenia infrastruktury poszczególnych usług. "Przenoszenie twoich danych między jakimikolwiek dwoma usługami może być skomplikowane, ponieważ każda usługa jest zbudowana inaczej i używa innych typów danych, które mogą wymagać unikalnych kontrolek prywatności i ustawień" - pisze Facebook. Modele danych jako kanoniczne formaty poszczególnych dostawców wraz z formatami uwierzytelniania nie zawsze korzystają z "interoperacyjnych" API (np. ActivityPub), pozwalających na transfer do innych modeli. Niezależnie od różnic w modelach (niekompatybilności danych między nimi) celem DTP jest możliwość transferu danych z jednej reprezentacji firmy do drugiej.

Data Transfer Project

Scenariuszy użycia technologii DTP może być wiele, począwszy od tak typowych, jak chęć wypróbowania nowej usługi, opuszczenie danej platformy czy kopia zapasowa, po bardziej złożone, jak choćby transfer danych między kartami lojalnościowymi różnych sieci supermarketów czy przenoszenie listy odtwarzania między różnymi serwisami streamingowymi.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://newsroom.fb.com/news/2018/07/data-transfer-project/

Polecamy również w kategorii Oprogramowanie