Microsoft Expression Media Encoder

Microsoft Expression Media Encoder

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 9/14/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8024

Aplikacja Microsoft Expression Media Encoder jest kolejnym programem wchodzącym w skład pakietu Microsoft Expression Studio. Właśnie została wydana finalna wersja tego narzędzia. Przyjrzyjmy mu się z bliska. Program ten jest powiązany ze środowiskiem Silverlight, którego szersze omówienie odnajdziemy tutaj. Umożliwia zwiększone możliwości kodowania i publikowania różnego typu multimediów w powiązaniu ze wspomnianą technologią. 60-dniową wersję testową Microsoft Expression Media Encoder możemy pobrać stąd.

Zalety Expression Media Encoder

  • Przejrzysty interfejs użytkownika sprawiający, iż kodowanie wideo jest proste dla każdego
  • Sposobność obsługi przy użyciu GUI oraz linii wiersza poleceń
  • Obsługa wielu popularnych formatów plików
  • Możliwość publikowania wprost z programu
  • Współpraca z technologią Silverlight

Instalacja

Proces instalacji jest niezwykle prosty. Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia wymagania systemowe aplikacji.

Wymagania systemowe:

System operacyjny: Windows XP SP2 lub Windows Vista
Procesor: 1 GHz z technologią MMX lub lepszy
Pamięć operacyjna: 1 Gigabajt
Dysk twardy: 350 megabajtów wolnej przestrzeni
Procesor graficzny: Zgodny z bibliotekami DirectX 9.0 posiadający jednostki pixel shader 2.0 i 256 MB dedykowanej pamięci wideo
Rozdzielczość: 1024x768 24 bit
Opcjonalne: Karta enkodująca wideo ze sprzętową akceleracją

Jeśli uważamy, iż komputer, który posiadamy, "udźwignie" Microsoft Expression Media Encoder to możemy przystąpić do instalacji. Jeśli program ma pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP to upewnijmy się, że posiadamy zainstalowane oprogramowanie .NET Framework 3.0, które jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania aplikacji. Możemy je pobrać z tej lokalizacji. W Windows Vista biblioteki te znajdują się i nie musimy ich dogrywać. Uruchamiamy instalator naciskając myszą plik, który pobraliśmy. Klikamy Next, następnie akceptujemy postanowienia licencyjne zaznaczając pole I accept the terms in the License Agreement i ponownie naciskamy przycisk Next. W kolejnym kroku musimy wybrać typ instalacji. Klikamy kontrolkę Typical i naciskamy przycisk Install. Po zakończeniu procesu wgrywania oprogramowania klikamy Finish.

Możemy uruchomić aplikację. Odpowiedni skrót odnajdziemy w menu Start\Wszystkie programy\Microsoft Expression. Wyświetlone zostanie okienko, w którym musimy zdecydować, czy uruchomić program jako 60-dniowy trial (domyślnie), lub też możemy wprowadzić klucz produktu, który umożliwia korzystanie z Expression Media Encoder bez limitu czasowego (opcja I have a product key...). Po dokonaniu wyboru naciskamy Continue. Możemy rozpocząć pracę.

Interfejs

Interfejs programu zbliżony jest do tego, który znamy chociażby z aplikacji Microsoft Expression Design. Utrzymany jest w czarnej stylistyce. Podobnie jak inne, nowe narzędzia Microsoft nawiązuje wyglądem do Windows Vista. Przyciski i funkcje są rozmieszczone w prawidłowy i ergonomiczny sposób. Nie nachodzą na siebie, przez co łatwo nawigować pomiędzy opcjami. Górna część aplikacji zwiera podgląd pliku, z którym w danej chwili pracujemy. Poniżej odnajdziemy wspomnianą oś czasu oraz kontrolki odpowiedzialne za sterowanie odtwarzanym wideo. Natomiast sekcja Media Content jest miejscem, gdzie widzimy spis zadań (Items) oraz będziemy mogli przejrzeć logi programu (Log Activity). Natomiast po prawej stronie odnajdziemy dodatkowe sekcje z ustawieniami i opcjami, o których powiemy później. Programiści postarali się, aby praca z Microsoft Expression Media Encoder była przyjemna i przy tym łatwa. Schemat kolorów możemy jednakże zmienić. Wystarczy, iż przejdziemy do menu Tools\Options i w sekcji Workspace z rozwijalnej listy Theme wskażemy inny.

Praca z programem

Zacznijmy pracę z programem i dowiedzmy się więcej na temat opcji, które tutaj odnajdziemy. Otwieramy plik naciskając menu File\Import. Następnie wskazujemy materiał, który chcemy kodować i klikamy Otwórz. W kolejnym kroku musimy zdecydować co chcemy zrobić z klipem wideo. Możemy enkodować całość lub też tylko część pliku. Pomoże nam w tym oś czasu (Timeline). Proces rozpoczynamy kontrolką Encode. Po wykonaniu działania zachowujemy owoc pracy naciskając File\Save job... - podajemy nazwę pliku i klikamy Zapisz. Zapisane wyniki zadań są przechowywane w postaci .xml. Domyślną lokalizacją zapisywania materiałów wideo jest katalog o nazwie Expression, który odnajdziemy w folderze Dokumenty lub Moje dokumenty.

Menu

Przyjrzyjmy się teraz menu programu. Odnajdziemy je w górnej części modułu aplikacji.

  • File - menu Plik, które zawiera opcje związane z otwieraniem, importowaniem oraz zapisywaniem.
  • Edit - zawiera typowe funkcje edycji takie, jak np. Kopiuj, Wklej itp.
  • View - menu Widok umożliwia dostosowanie wyglądu modułu aplikacji oraz pozwala powiększać/pomniejszać wideo.
  • Play - zawiera opcje związane z odtwarzaniem danego materiału.
  • Timeline - pozwala modyfikować i dodawać elementy do osi czasu.
  • Tools - na menu to składają się dodatkowe funkcje programu oraz odnajdziemy tutaj także ustawienia.
  • Help - jest pomocą aplikacji, dostępną jednakże na razie tylko w języku angielskim.

Ustawienia

Moduł Settings jest miejscem, w którym zmienimy wiele zaawansowanych ustawień, dzięki którym dostosujemy opcje pracy z aplikacją do własnych potrzeb i wymagań. W Profile możemy ustawić domyślny koder wideo i audio wybierając odpowiednią pozycję z rozwijalnej listy. A trzeba zaznaczyć, iż jest z czego wybierać. Począwszy od prostych formatów plików, jak np. Windows Media Video na wielu odmianach standardu HD (High Definition) skończywszy. Poniżej (Video Profile) znajdują się zaawansowane opcje dotyczące sposobu kodowania materiału wideo. Overlay umożliwia zmianę ustawień nakładki. Ostatnią pozycją Settings jest Auto Stitch.

Metadane

Metadane są informacjami, które możemy dodawać do pliku wynikowego. Przechodzimy do zakładki Metadata. Możemy tutaj wprowadzać takie dane, jak np. nazwa autora (pole Author), prawa opracowania (Copyright), czy też skalę ocen (Rating). Poniżej znajduje się kontrolka, po której naciśnięciu zostanie rozwinięta lista z dodatkowymi polami, co umożliwia jeszcze bardziej szczegółowe dodawanie informacji. Sekcja Markers pozwoli tworzyć własne markery, które następnie wykorzystamy wedle uznania. Natomiast w obszarze Script Commands uruchomimy oraz zbudujemy skrypty, które pomogą zautomatyzować pracę z Microsoft Expression Media Encoder.

Produkcja

Oczywiście efekt naszej pracy musi uzyskać jakiś kształt, który zakładamy z góry przystępując do kodowania materiału wideo. Z pomocą przychodzi sekcja Output, gdzie dokonamy zmiany ustawień końcowych, czyli gdy zajmiemy się już produkcją klipu. Widzimy tutaj dwa pola z pogrupowanymi opcjami. Pierwszym jest Thumbnail, gdzie spersonalizujemy wygląd miniaturki pliku końcowego. Natomiast Job Output jest miejscem, które umożliwia zmianę ustawień opcji związanych z zapisywaniem materiału oraz jego ostateczną publikacją.

Podsumowanie

Microsoft Expression Media Encoder jest z pewnością udaną aplikacją skierowaną zarówno do początkujących, jak i bardziej zaawansowanych amatorów tworzenia klipów wideo. Kodowanie i publikowanie materiałów z tym składnikiem Microsoft Expression Studio jest czystą przyjemnością. Program z pewnością jest ciekawym uzupełnieniem wspomnianego zestawu. Zachęcamy gorąco wszystkich do skorzystania z Microsoft Expression Media Encoder, tym bardziej, iż udostępniony jest w wersji testowej do pobrania całkowicie za darmo. Nie będziecie zawiedzeni.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia