Microsoft Edge z natychmiastowym usypianiem nieaktywnych kart

Microsoft Edge z natychmiastowym usypianiem nieaktywnych kart

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:39
05.08.2021
2172 wyświetlenia

Usypianie kart to jedna z ciągle rozwijanych technologii w Microsoft Edge, która zapewnia wymierne korzyści. Dzięki niej zaoszczędzimy cenne zasoby obliczeniowe komputera i w przypadku urządzeń przenośnych — również przedłużymy czas pracy na baterii. To od nas samych zależy, które witryny mają być usypiane i po jakim czasie nieaktywności. Do tej pory mogliśmy wybierać z przedziału od 5 minut, aż do 12 godzin. Edge 94 wprowadza bardziej radykalne ustawienie, które usypia karty niemalże natychmiast.

Gdy mamy otwartych wiele kart, wówczas karty w tle mogą zużywać zbyt wiele zasobów i utrudniać działanie systemu i samej przeglądarki. Karty uśpione należą do tych optymalizacji wydajności, które ten problem w znaczącym stopniu rozwiązują. Rzecz w tym, że aktywują się dopiero po jakimś czasie. Kiedy nie chcemy czekać zbyt długo na zwolnienie pamięci, możemy skorzystać z nowej opcji, którą Microsoft dodał do Edge 94.

Karty uśpione w Edge

Domyślnie karty w Microsoft Edge przechodzą w stan uśpienia po 2 godzinach braku aktywności, ale nowa opcja pozwala to zainicjować o wiele szybciej, bo w mniej niż jedną minutę braku aktywności! Aby z niej skorzystać, otwórz Ustawienia > System i wydajność > Optymalizuj wydajność > Przełącz nieaktywne karty w tryb uśpienia po określonym czasie > Less than a minute of activity (opcja nie otrzymała jeszcze polskiego tłumaczenia). Nie wiemy wprawdzie, po ilu dokładnie sekundach karta zostanie uśpiona, jednak będzie to mniej niż 60 sekund.

Nowa opcja jest dostępna na razie tylko w Edge Canary, ale można się spodziewać, że już w przyszłym tygodniu trafi do Edge Dev, a potem do kolejnych kanałów, czyli Beta oraz Stable.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techdows.com/2021/08/microsoft-edge-sleeping-tabs-less-than-a-minute-of-inactivity-option.html

Polecamy również w kategorii Edge