Microsoft Edge na iOS przeczyta na głos każdą stronę

Microsoft Edge na iOS przeczyta na głos każdą stronę

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:06
12.08.2019
912 wyświetlenia

W nasze "czarne lustra" wpatrujemy się często wiele godzin dziennie, a to potrafi zmęczyć oczy. Producenci sprzętu i systemów oferują tu pewne udogodnienia, takie jak tryb ciemny czy wyświetlanie nocne, które redukuje efekt niebieskiego światła. Z drugiej strony możemy tymczasowo całkowicie wyłączyć wzrok, by przyswoić tekst. W ekosystemie Microsoftu odpowiada za to kilka funkcjonalności o różnych możliwościach. Wszystkie jednak wykorzystują to samo - komputerową syntezę mowy.

Funkcjonalności te występują w różnych miejscach i aplikacjach. To m.in. Narrator, zamiana tekstu na mowę w usługach poznawczych Azure i funkcja czytania na głos, dostępna w Edge. Teraz pojawiła się ona także w ostatniej aktualizacji (44.6.1) mobilnej wersji przeglądarki na iOS. Choć funkcja Czytaj na głos podporządkowana jest ułatwieniom dostępu, mogą z niej bez problemu korzystać również osoby bez wad wzroku, np. zajęci gotowaniem albo prowadzeniem samochodu.

W desktopowym Edge wystarczy otworzyć stronę z tekstem, włączyć Widok do czytania (ikona książki na pasku adresu lub skrót Ctrl + Shift + R) i kliknąć Czytaj na głos (lub użyć skrótu Ctrl + Shift + G). Możemy również dostosować tempo czytania, wstrzymywać/odtwarzać dalej czytanie, a nawet wybrać głos. Podobnie to teraz działa na iOS.

Niestety, na chwilę obecną wersja na iOS jest w stanie czytać tylko artykuły po angielsku. Edge w Windows 10 radzi sobie za to świetnie również z polskimi stronami. Aplikację pobierzemy bezpłatnie z Apple App Store.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/latest-microsoft-edge-for-ios-can-read-aloud-any-webpage/

Polecamy również w kategorii Edge na iOS