Kto dostanie automatyczną aktualizację do May 2021 Update? To był tydzień z Microsoft 172

Kto dostanie automatyczną aktualizację do May 2021 Update? To był tydzień z Microsoft 172

 CentrumXP
CentrumXP
12:00
12.06.2021
2252 wyświetlenia

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym wydaniu To był tydzień z Microsoft zgromadziliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Zaczynamy od kolejnych rewelacji dotyczących "następnej generacji Windows", utożsamianej z Sun Valley bądź... Windows 11. Mamy dla Was konkrety, które udostępnił (mniej lub bardziej intencjonalnie) sam Microsoft. W kolejnych punktach sprawdzimy nową wersję aplikacji Visio, która dołączy do Microsoft 365 i Office 365 bez dodatkowych kosztów dla subskrybentów, a także dostępność May 2021 Update w formie automatycznej aktualizacji, zmiany w Windows/Azure Virtual Desktop i wreszcie gorące zapowiedzi ze świata Xboksa, który wchodzi na wejdzie na więcej urządzeń, dzięki czemu posiadanie własnej konsoli nie będzie już potrzebne. Zapraszamy do lektury!

Windows 10 i Windows Sun Valley — dwa różne systemy?

Po niedawnym podjęciu przez Microsoft tematu dalszych losów Windows 10X, ujawnieniu planów "zrewolucjonizowania platformy doświadczeń Windows", zapowiedzi "jednej z najbardziej znaczących aktualizacji Windows ostatniej dekady" przez Satyę Nadellę, ukazaniu się plotek o Windows 11 i wreszcie zapowiedzi wydarzenia "What's next in Windows" przyszedł czas na jeszcze jedną porcję rewelacji. Ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że Windows 10 i Windows Sun Valley mogą być dwoma różnymi systemami operacyjnymi.

Windows Sun Valley

Gigant najpewniej "przypadkiem" opublikował stronę wsparcia dla aktualizacji Sun Valley, potwierdzając tym samym plotki o jego istnieniu. Warto bowiem przypomnieć, że nazwa aktualizacji była dotąd jedynie w nieoficjalnym użyciu. Najciekawsze jest jednak to, że Microsoft poczynił rozróżnienie na "Windows 10 i Windows Sun Valley", co może sugerować, że Windows 10 i Windows Sun Valley to dwie różne rzeczy. Może być tak, że Sun Valley to tylko placeholder dla nadchodzącej "następnej generacji systemu Windows", o której wspominał Microsoft. Wielu uważa, że ​​Sun Valley to kryptonim aktualizacji Windows 11. Tak czy inaczej Microsoft szybko usunął wzmianki ze strony, co sugeruje, że chciał zachować to w tajemnicy do 24 czerwca, kiedy to Satya Nadella i Panos Panay przedstawią "następną generację systemu Windows".

11-minutowy remix dźwięków startowych Windows w oczekiwaniu na... Windows 11

O tym, jak dobrze przemyślane są dźwięki w Windows, dowiedzieliśmy się sporo z rozmowy z głównym inżynierem i kompozytorem tworzącym tę warstwę doświadczenia systemu (więcej informacji w naszym artykule "Jak powstają dźwięki dla systemów Windows"). Teraz jednak Microsoft, zamiast tworzyć nowe dźwięki, dekonstruuje te już istniejące... O ile rozciągnięcie ich 40-krotnie można nazwać dekonstrukcją. Wszystko to z okazji nadchodzącego Microsoft Event 2021, o którym gigant chce, aby było głośno!

Dźwięki uruchamiania systemów Windows, czyli słynne startup sounds, to dość popularny temat na YouTube. Od lat pojawiają się ich kompilacje, utwory, które je samplują, covery tych melodii lub dźwięków, a także bardziej egzotyczne przeróbki — jak w przypadku ekstremalnego spowolnienia. Teraz o taką modulację pokusił się sam Microsoft. Gigant wziął na warsztat trzy dźwięki startowe swoich kultowych systemów: Windows 95, Windows XP i Windows 7, spowolnił je o 4000% i sprawił, że brzmią niezwykle. Całość trwa dokładnie 11 minut, co wydaje się dość znaczące w kontekście ostatnich plotek o następcy Windowsa 10.

Visio wejdzie w skład pakietów Office 365 i Microsoft 365

Visio przez długi czas był dostępny jedynie jako samodzielna aplikacja do zakupienia przez osoby o wyspecjalizowanych potrzebach budowania diagramów. Ale to się zmienia. Microsoft zauważył rosnącą potrzebę rozwiązania do obsługi diagramów, która pozwoliłaby każdemu przedstawiać informacje bardziej efektywnie. Dlatego też Visio przestaje być tylko samodzielnym produktem i wchodzi do pakietu Microsoft 365 dla wszystkich użytkowników licencji komercyjnych - bez dodatkowych opłat.

Microsoft Visio

W lipcu tego roku Microsoft zacznie udostępniać lżejszą wersję aplikacji przeglądarkowej Visio w ramach większości planów Microsoft 365 oraz Office 365, co pozwoli na tworzenie i współpracę nad diagramami wizualnymi. Co ważne, te nowe możliwości zostaną zintegrowane z Microsoft 365 bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat przez subskrybentów. Ta lżejsza wersja aplikacji Visio będzie zawierała wszystkie kluczowe funkcjonalności i pozwoli użytkownikom biznesowym tworzyć, edytować i udostępniać profesjonalnie wyglądające diagramy. Jednocześnie bardziej wymagający użytkownicy nadal będą mogli wykorzystać bogatsze w funkcjonalność, samodzielne licencje Visio, takie jak Plan 1 oraz Plan 2.

May 2021 Update zaczął być automatycznie udostępniany

Microsoft poinformował o rozpoczęciu pierwszej fazy automatycznego wdrażania May 2021 Update (wersja 21H1) w oparciu o maszynowe uczenie (ML). Ta pierwsza fala celuje w rządzenia z Windows 10 w wersji 2004. Gigant dodaje o postępującym treningu machine learningu przez wszystkie fazy wdrażania, który odpowiada za identyfikowanie konfiguracji, z którymi wiąże się najniższe ryzyko problemów. Na chwilę obecną nie istnieją żadne znane problemy z May 2021 Update. Na stronie widnieją tylko informacje o naprawionych usterkach.

Windows 10 21H1

Mimo braku oczywistych błędów Microsoft zachowuje ostrożność. Chodzi o to, by mieć pewność, że aktualizacja nie będzie sprawiać problemów na danej konfiguracji PC. A że takich możliwych konfiguracji są miliony... Do sprawdzenia jest naprawdę wiele, ale większość tych prac jest zautomatyzowana i wykonywana coraz efektywniej. Oczywiście najbezpieczniej jest poczekać, aż Windows Update sam zaproponuje aktualizację, ale może to potrwać nawet kilka miesięcy. Szybszym sposobem jest aktywne sprawdzanie dostępności lub bezpośrednie pobieranie aktualizacji. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule o tym, jak pobrać i zainstalować May 2021 Update.

Windows Virtual Desktop teraz pod nazwą Azure Virtual Desktop

Windows Virtual Desktop (WVD), który jest usługą pulpitu zdalnego opartą na wirtualnej infrastrukturze desktopowej (VDI) w chmurze Azure, stał się ogólnodostępny w 2019 roku, a zyskał na popularności w roku kolejnym, kiedy z powodu pandemii wielu klientów przestawiło się na pracę i naukę zdalną. Firmy na całym świecie przeprowadziły migrację ważnych aplikacji i danych do chmury, często wliczając w to środowisko robocze dla pracowników. Teraz, aby pomóc klientom sprostać nowym wymaganiom pracy hybrydowej, Microsoft rozszerza wizję wobec WVD, aby stała się bardziej elastyczną platformą VDI w chmurze do niemal każdego zastosowania i dostępną z każdego miejsca.

Nowoczesna platforma VDI musi być bezpieczna, skalowalna i łatwa w zarządzaniu, a jednocześnie zapewniać użytkownikom końcowym bezproblemową i wysoce wydajną obsługę. Powinna też zapewnić firmom elastyczność w dostosowywaniu i tworzeniu rozwiązań z wykorzystaniem ich podstawowej technologii. Aby wesprzeć tę szerszą wizję i zmieniające się potrzeby naszych klientów, ogłaszamy dzisiaj nowe możliwości, nowe ceny streamingu aplikacji oraz zmianę nazwy usługi Windows Virtual Desktop na Azure Virtual Desktop.
— Kam VedBrat, Partner Group Program Manager, Windows Virtual Desktop

Szczegóły dotyczące nowej funkcjonalności i opcji cennika znajdziecie w naszym newsie: Nowa nazwa i funkcjonalność. Windows Virtual Desktop to teraz Azure Virtual Desktop

Środowisko Xboksa i streaming gier Xbox Cloud trafią na więcej ekranów

Przygotowując się na pierwszy w historii wspólny pokaz Xboksa i Bethesdy (już w najbliższą niedzielę!), Microsoft poinformował, że Xbox współpracuje z globalnymi producentami TV, aby zaimplementować środowisko Xbox bezpośrednio w telewizorach podłączonych do Internetu — bez dodatkowego sprzętu poza kontrolerem. Xbox buduje też własne urządzenia streamingowe do grania w chmurze, aby dotrzeć do graczy na dowolnym telewizorze lub monitorze — bez konieczności korzystania z konsoli. Ponadto jeszcze w tym roku granie w chmurze zostanie dodane bezpośrednio do aplikacji Xbox na PC, a także zintegrowane z doświadczeniem konsoli, co pozwoli na takie scenariusze, jak wypróbowanie gry przed jej zakupem.

Xbox Cloud Gaming

Nowości czekają również graczy pecetowych. W ciągu najbliższych kilku tygodni gry w chmurze będą dostępne dla wszystkich członków Xbox Game Pass Ultimate poprzez przeglądarkę. Dzięki wsparciu w Edge, Chrome i Safari wystarczy jedno kliknięcie, by móc zagrać na prawie każdym urządzeniu. Więcej zapowiedzi, a także ostatnią porcję ciekawych statystyk związanych z Game Passem, znajdziecie w naszym tekście: Środowisko Xbox i streaming gier Xbox Cloud Gaming trafią na więcej urządzeń!

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP