Kompozycje wizualne

Kompozycje wizualne

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:00
02.03.2014
4593 wyświetlenia

Zmiana koloru okien to nie jedyna możliwość personalizacji pulpitu w naszym Windows 8, bowiem już od czasów premiery Windows XP istniała już możliwość zmiany kompozycji wizualnych. Jednak Windows 8 oferuje pod tym względem zdecydowanie więcej. Kompozycje to predefiniowane ustawienia całego wyglądu pulpitu Windows, począwszy od zestawu tapet i koloru okien, poprzez schematy dźwiękowe, a czasami również wygaszacz ekranu i inne.

Aby zmienić kompozycję w Windows 8 wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w dowolnym miejscu klasycznego pulpitu, a następnie z menu wybrać opcję Personalizuj. W nowym oknie znajdziemy już obecne w naszym systemie kompozycje domyślne, a także wszystkie pobrane, jak również utworzone przez nas.

Personalizacja

Podobnie jak w Windows 7, w najnowszej edycji mamy także możliwość tworzenia własnych kompozycji, w których jako tło mogą być użyte pojedyncze obrazy jak cały zestaw tapet, a kolor okien może być stały lub automatycznie dobierany. Jakie są zalety tworzenia kompozycji? Dzięki nim w prosty sposób możemy zmienić wygląd Windows na jeden z ulubionych motywów bez potrzeby ustawiania każdej z opcji indywidualnie.

Kompozycje tworzymy na podstawie aktywnych ustawień wszystkich elementów w oknie Personalizacja. Oznacza to, że zapisując kompozycję, zapisujemy dokładnie ten zestaw tapet, kolor okien, itp., jakie w danej chwili są zastosowane dla systemu Windows. Dopóki nie zostaną one zapisane, będą widnieć jako Kompozycja niezapisana. Po zakończeniu konfigurowania kompozycji, zapisujemy ją , wybierajac stosowny odnośnik w sekcji Moje kompozycje. Dodatkowo, możemy też dzielić się ze znajomymi swoimi schematami. Wystarczy że klikniemy ikonę aktywnego schematu prawym klawiszem myszy i z menu wybierzemy opcję Zapisz kompozycję do udostępnienia. Otrzymamy wówczas plik z całą zawartością kompozycji, który mozemy następnie wysłać mailem, lub umieścić na serwerze.

W przypadku osób, które do logowania używają konta Microsoft i utworzą własną kompozycję, zostanie ona zsynchronizowana. Tak więc, jeśli zalogujemy się na innym komputerze używając tych samych danych co zwykle, kompozycja pulpitu zostanie pobrana i automatycznie zastosowana na nowym komputerze.

Personalizacja

Naturalnie nie każdy ma w swoich zbiorach bogatą kolekcję zdjęć na tapety, czy też cierpliwość do konfigurowania każdego z elementów kompozycji. Dla takich osób Microsoft przygotował specjalny serwis z dzisiątkami gotowych kompozycji z różnych kategorii. Po wybraniu odnośnika Pobierz więcej kompozycji w trybie online otworzymy w przeglądarce internetowej stronę, z której w prosty sposób możemy wybrać zestaw, który nam się spodoba. Aby zainstalować taką kompozycję, wystarczy pobrać jej plik, a następnie otworzyć go. Kompozycja zostanie automatycznie zastosowana jako aktywna.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 8