Menu kategorii
 • Jaki będzie ten Windows 10X? Microsoft ujawnił kluczowe zmiany

  Jaki będzie ten Windows 10X? Microsoft ujawnił kluczowe zmiany

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:47
  11.02.2020
  1188 wyświetleń

  Na październikowej konferencji sprzętowej Microsoft zaprezentował zupełnie nową kategorię urządzeń z dwoma ekranami i specjalną wersją Windows. Kategorię tę w przyszłym roku otworzy model Surface Neo, a wkrótce potem swoje własne odpowiedzi wypuszczą ASUS, Dell, HP i Lenovo. Ową specjalną wersją systemu jest Windows 10X. Niektóre z jego kluczowych cech zdążyliśmy już poznać, a dziś na konferencji Microsoft Developer Day gigant podaje kolejne szczegóły.

  Szybkie aktualizacje

  W porównaniu do Windows 10 nadchodzący Windows 10X pozwoli aktualizować urządzenia dużo szybciej. Aktualizacje będą instalowane w tle, a użytkownicy będą mogli go ukończyć, po prostu restartując urządzenie. Microsoft podał, że aktualizacje będą mogły instalować się w mniej niż 90 sekund.

  Bezpieczeństwo

  Windows 10X został zaprojektowany jako bezpieczny — domyślnie. Cały system jest z zasady tylko do odczytu. Aplikacje mają oczywiście dostęp do OS, ale tylko poprzez konkretne API. Oznacza to również brak dostępu do rejestru.

  Wydajność

  Microsoft utrzymuje, że Windows 10X będzie oferował trwałą wydajność niezależnie od czasu. Oznacza to, że nawet po wielu miesiącach używania system będzie działał tak samo, jak po pierwszym uruchomieniu urządzenia.

  Aplikacje

  Windows 10X może uruchamiać aplikacje, które znamy i którym ufamy. Obsługuje formaty aplikacji UWP, Win32 i PWA. Microsoft podkreślił, że aplikacje mogą być instalowane z dowolnego miejsca, nie tylko z Microsoft Store. W Windows 10X wszystkie aplikacje uruchamiają się w kontenerach. Daje to pewność, że aplikacje nie nadpiszą ani siebie nawzajem, ani składników systemu. Umożliwia to również izolację danych aplikacji bez konieczności jej zmieniania. Nowy kontener Win32 zapewnia kompatybilność aplikacji, pozwalając uruchamiać na Windows 10X aplikacje 32-bitowe i 64-bitowe w sposób bezpieczny i szybki.

  Aplikacje

  Istnieją jednak pewne ograniczenia związane z Win32. Dotyczą one autostartu (zadania nie uruchamiają się po zalogowaniu), zadań w tle (mogą być zatrzymane) i narzędzi (nie mogą zobaczyć rzeczy poza kontenerem).

  Powłoka

  Windows 10X posiada uproszczone doświadczenie powłoki. Większość funkcji Windows, takich jak okna, wprowadzanie, Start, przeciągnij-i-upuść czy schowek, działają zgodnie z tym, co znamy. Niektóre funkcje desktopowe, takie jak aplety obszaru powiadomień, rozszerzenia Eksploratora plików i rozszerzenia przestrzeni nazw, nie będą działały w Windows 10X. Inna ważna zmiana dotyczy samego Eksploratora plików — tym tematem zajmiemy się w kolejnym tekście.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-details-the-key-features-of-the-upcoming-windows-10x-os/

  Polecamy również w kategorii Windows 10X