Jak zostać niejawnym testerem systemu Windows 10?

Jak zostać niejawnym testerem systemu Windows 10?

Autor: Damian Lisak

Opublikowano: 2/17/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7850

Z czym wiąże się zostanie Insiderem?

Być może niektórzy z Was zastanawiali się już nad tym, czy zostać niejawnym testerem systemu Windows 10, czyli tzw. Insiderem. W tym artykule opowiemy, z czym wiąże się bycie testerem, a wszyscy z Was, którzy zechcą nim być, będą mogli przyłączyć się do programu niejawnych testów, wykonując opisane przez nas poniżej czynności. Zacznijmy od początku. Czym różni się wersja dla testerów od podstawowego wydania systemu Windows 10? System w wersji Preview otrzymuje wczesne aktualizacje, które wnoszą zmiany do systemu, takie jak nowe funkcje, aplikacje, a także usprawnienia obecnych elementów systemu. Domyślnym zadaniem testerów jest sprawdzenie i wypróbowanie tych zmian w celu znalezienia potencjalnych błędów i zgłaszania ich. W tym celu Microsoft udostępnił odpowiednią aplikację – Centrum opinii. Obecne wersje Insider Preview dotyczą Creators Update, który zostanie wydany publicznie prawdopodobnie z początkiem kwietnia.

Tym, którzy chcieliby pomóc w udoskonaleniu systemu, a także mieć wcześniejszy dostęp do nowych możliwości, pokażemy, jak w prosty sposób dołączyć do grona testerów. Należy jednak pamiętać, że mogą to być wersje niestabilne, co może się wiązać z błędami oraz problemami z aplikacjami, a także samym systemem. Z wieloletniego doświadczenia jednak wiemy, że są to naprawdę sporadyczne przypadki, a występujące problemy dotyczą w większości tylko nowych aplikacji i funkcji, które pojawiły się wraz z aktualizacją. Aby zostać niejawnym testerem systemu Windows, musimy spełnić dwa warunki. Pierwszym jest posiadanie zainstalowanego systemu Windows 10. Drugim natomiast posiadanie konta Microsoft, które możemy bezpłatnie założyć na stronie giganta z Redmond. Wszystko gotowe?

No to zaczynajmy!

  1. Wchodzimy w panel Ustawienia.
  2. Wybieramy sekcję Aktualizacja i zabezpieczenia.
  3. Przechodzimy do zakładki Niejawny program testów systemu Windows.
  4. Klikamy przycisk Rozpocznij (jeżeli nasze konto Microsoft było już wcześniej rejestrowane w celu dołączenia do niejawnego programu testów, to pomijamy kroki od 5 do 9)
  5. .

    Niejawny program testów systemu Windows

  6. Gdy wyświetlony zostanie komunikat informujący o dołączeniu do niejawnego programu testów, klikamy przycisk Zarejestruj.
  7. Na witrynie Microsoftu klikamy przycisk Wprowadzenie, po czym zapoznajemy się z umową dotyczącą programu i jeżeli zgadzamy się z jej warunkami, klikamy przycisk Prześlij.
  8. Czas na wskazanie urządzenia. W tym przypadku wybieramy opcję Komputer, a następnie klikamy przycisk Zaktualizuj teraz.
  9. Teraz pojawi nam się plik do pobrania, który zapisujemy i uruchamiamy. Jest to plik aktualizujący, który umożliwi systemowi wykrycie aktualizacji w wersji Preview
  10. .

    Aktualizacja Insider Preview

  11. Ponownie wchodzimy w Ustawienia, Aktualizacje i zabezpieczenia, Niejawny program testów systemu Windows, gdzie klikamy polecenie Rozpocznij.
  12. Teraz wyświetlony zostanie komunikat pytający nas, czy jesteśmy pewni instalacji wersji testowych. Należy zapoznać się z jego treścią i jeżeli ją akceptujemy, klikamy przycisk Dalej i w następnym kroku Potwierdź.
  13. Czas na ponowne uruchomienie komputera. Aby móc kontynuować, musimy teraz uruchomić ponownie system. Oczywiście możemy odroczyć ten proces także na później, ale tym samym wstrzymany zostanie proces dołączania do programu Insider.
  14. Po ponownym uruchomieniu komputera wchodzimy raz jeszcze w Ustawienia, Aktualizacja i zabezpieczenia, Niejawny program testów systemu Windows, gdzie mamy możliwość:
    • odroczenia aktualizacji w czasie, a także opcję zaprzestania korzystania z wersji Preview poniżej,
    • dokonania wyboru poziomu niejawnego programu testów: Szybkie aktualizacje, Wolne aktualizacje oraz Release Preview (odpowiednio od najszybszej i najmniej stabilnej do najwolniejszej i najbardziej stabilnej).

    Niejawny program testów systemu Windows

  15. Po powrocie do zakładki Windows Update powinniśmy zobaczyć status pobierania aktualizacji lub przycisk Sprawdź aktualizacje, który musimy kliknąć, aby zainicjować proces wyszukiwania i pobierania wersji testowych.

To wszystko?

Tak. W teorii. W praktyce natomiast to dopiero początek. Po zainstalowaniu najnowszych aktualizacji otrzymamy możliwość rozpoczęcia testowania funkcji i aplikacji, jakie przygotował na tę chwilę Microsoft. Jak wspominaliśmy wcześniej, znalezionymi błędami możecie podzielić się w Centrum opinii. Niewątpliwie Wasza spostrzegawczość i pomoc może zaowocować stabilniejszą wersją produktu Microsoftu, a to przełoży się na komfort pracy z Windows 10. Aby sprawdzić, jaką aktualizację mamy obecnie zainstalowaną na komputerze, wystarczy spojrzeć w prawy dolny róg pulpitu, gdzie znajduje się informacja o obecnie zainstalowanej kompilacji. Jeżeli natomiast chcielibyście się zapoznać z listą aktualizacji i zamian, jakie zostały opublikowane przez Microsoft, to zapraszamy na naszą listę kompilacji systemu Windows 10.

Obecna wersja systemu

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia