Jak przeszukiwać Wikipedię z paska wyszukiwania menu Start?

Jak przeszukiwać Wikipedię z paska wyszukiwania menu Start?

 Robert Żuber
Robert Żuber
00:00
16.11.2008
8991 wyświetlenie

Nowoczesne menu Start systemu Windows Vista posiada wbudowany pasek wyszukiwania, który znacznie upraszcza znajdowanie pożądanych informacji zarówno na lokalnym dysku, jak również w Internecie. Po wpisaniu żądanego wyrazu w pole Rozpocznij wyszukiwanie na początku możemy korzystać jedynie ze standardowego silnika wyszukiwania. Istnieje jednak możliwość łatwego dostępu do zasobów sieci takich jak encyklopedia Wikipedia czy wyszukiwarka Google, i to za pomocą jednego kliknięcia. Zobaczmy więc jak obok standardowego przycisku Przeszukaj Internet dodać również inne, tak aby rozbudować dostępną listę dostawców.

Na początku upewnijmy się, czy klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zadań, wybierając Właściwości, przechodząc na zakładkę Menu Start, zaznaczona została opcja Menu Start, ponieważ pasek szybkiego wyszukiwania nie jest obecny w menu w wersji klasycznej.

W konfiguracji nowych elementów będziemy korzystać z niezawodnej przystawki gpedit.msc znajdującej się w następujących wersjach systemu Windows Vista: Business, Enterprise oraz Ultimate. Wykorzystajmy zatem wyszukiwarkę dostępną w menu Start, w której wpiszmy gpedit.msc. Naciśnijmy klawisz Enter. Następnie otwórzmy kolejno z drzewa po lewej stronie okna: Konfiguracja użytkownika, Szablony administracyjne, Składniki systemu Windows, Wyszukiwanie błyskawiczne, kliknijmy dwukrotnie na opcję widoczną w prawej połówce menu Niestandardowy dostawca wyszukiwania w Internecie.

  • W nowo otwartym oknie należy aktywować opcję zaznaczając Włączone
  • W polu Ciąg lub zasób DLL... umieścimy nazwę opisująca łącze, która znajdzie się w menu Start i będzie odnośnikiem do Wikipedii np. Przeszukaj Wikipedię
  • Jako adres URL... podajmy http://pl.wikipedia.org/wiki/%w
  • W analogiczny sposób możemy dodać również wyszukiwarkę Google, jak również każdą inną indeksującą strony. Przykładowo dla popularnej wyszukiwarki adres będzie wyglądał następująco: http://www.google.pl/search?q=%w
  • Warto wspomnieć iż zmienna %w będzie przekazywała wyszukiwarce dane słowo
  • Pozostaje tylko aktywować wprowadzone zmiany klikając Zastosuj, zamknąć okienko konfiguracji i cieszyć się nową funkcjonalnością.

Zobaczmy teraz jak przedstawia się w praktyce znajdowanie informacji zawartych w Wikipedii, wykorzystując przy tym wbudowaną w menu Start wyszukiwarkę. W tym celu otwórzmy wspomniane menu, w polu wyszukiwarki podajmy pożądaną frazę, np. microsoft. Pod znalezionymi na dysku plikami z napisem Microsoft w nazwie, znajdziemy link, który uprzednio własnoręcznie utworzyliśmy.

Klikając link Przeszukaj Wikipedię przekierowani zostaniemy bezpośrednio na podstronę encyklopedii opisującej dane zagadnienie. Odnośnik otworzy się w przeglądarce aktualnie pracującej jako domyślna.
Wiadomości nigdy za wiele. Prawda, że wprowadzone zmiany znacznie przyspieszają korzystanie z sieciowych zasobów wiedzy, a co za tym idzie mamy więcej czasu na jej przyswojenie?


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Wydajność