Jak działają adaptacyjne żądania powiadomień w Microsoft Edge?

Jak działają adaptacyjne żądania powiadomień w Microsoft Edge?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:05
17.02.2021
1766 wyświetleń

Powiadomienia od witryn w przeglądarce potrafią być irytujące, ale całkowite ich wyłączenie może pozbawić użytkownika naprawdę istotnych informacji. Zamiast odbijania się od dwóch skrajności, jakimi są pełne żądania wyświetlania powiadomień i ciche żądania, będziemy mogli pójść drogą środka — skorzystać z powiadomień adaptacyjnych, które będą oparte na ocenach użytkowników. Jak dokładnie działa ta metoda? Microsoft wyjaśnia to dość szczegółowo.

Użytkownicy mówią nam, że odczuwają powiadomienia jako przykre i rozpraszające — z wyjątkiem sytuacji, kiedy takie nie są. Chcemy, by strony mogły wchodzić w interakcje z użytkownikami bez denerwowania ich, ale również nie chcemy, by nasi użytkownicy przegapiali przypomnienia, które mogą być dla nich ważne. Poprzez nowe zmiany, które wprowadzamy, mamy nadzieję rozwiązać oba te problemy za jednym razem.
— Microsoft Edge Team

Pierwszym rozwiązaniem minimalizującym natarczywość powiadomień była funkcja żądania cichych powiadomień, wprowadzona w Edge 84. Powiadomienia nie atakują użytkownika, a jednak ich istnienie jest wskazywane przez dobrze widoczną ikonę w interfejsie. Doświadczenie to zostało włączone domyślnie na wszystkich stronach jako odpowiedź na feedback użytkowników na temat niechcianych powiadomień.

Edge

Po wprowadzeniu cichych powiadomień Microsoft odnotował, że raporty użytkowników o niepożądanych powiadomieniach znacząco ustąpiły. To oczywiście dobra wiadomość, niemniej jednak z drugiej strony mniej użytkowników akceptowało powiadomienia z popularnych witryn, które wcześniej cieszyły się wysokim współczynnikiem akceptacji. Microsoft otrzymał też feedback od osób, które nie mogły znaleźć sposobu na zezwolenie na powiadomienia od ulubionych stron bądź które nie rozumiały, dlaczego nie odbierają już od nich powiadomień.

Powiadomienia mogą być potężnym narzędziem, pomagającym użytkownikom wchodzić w interakcje ze stronami, z którymi chcą pozostawać połączeni. Zawsze chcemy opierać się na tym, co jest najlepsze dla naszych klientów, a te sprzeczne sygnały powiedziały nam, że musimy znaleźć lepszą równowagę między pełnymi a cichymi powiadomieniami.
— Microsoft Edge Team

Niektóre strony oferują cenne i chętnie akceptowane przez użytkowników powiadomienia, a inne uchodzą za mało wartościowe, a nawet spamerskie, i użytkownicy zwykle nie zgadzają się na ich otrzymywanie. Microsoft postanowił zmaksymalizować wartość powiadomień i zminimalizować ich dokuczliwość, wyciszając te drugie powiadomienia tak, by nie obrywało się tym wartościowym.

Aby stworzyć dobry balans, rozwinęliśmy nowe podejście, które nazywamy adaptive notification requests [adaptacyjnymi żądaniami powiadomień] i zaczęliśmy eksperymentować z nim w Microsoft Edge 88. W tym nowym podejściu oferujemy zarówno pełne żądania, jak i ciche żądania, opierając się na danych pozyskanych z prawdziwych wyborów użytkowników — crowdsourcujemy!
— Microsoft Edge Team

To, do której sekcji wpadnie powiadomienie, jest wyznaczane przez system punktacji. Bierze on pod uwagę takie działania użytkownika, jak:

  • Zezwól — kliknięcie przycisku "Zezwól"
  • Zablokuj — kliknięcie przycisku "Zablokuj"
  • Zignoruj — nawigacja poza powiadomienie bez interakcji lub zamknięcie karty
  • Odrzuć — zamknij pełne żądanie wyświetlania powiadomień, klikając "X"

W rankingu tym najbardziej irytujące powiadomienia reprezentuje przycisk "Zablokuj". Opcje zignorowania i odrzucenia dają negatywny sygnał, a przycisk "Zezwól" — jako jedyny jest pozytywny. W oparciu o kolektywną punktację od użytkowników Microsoft Edge będzie dostarczał ciche żądania o pokazywanie powiadomień od witryn, których wskaźnik irytacji użytkowników wyszedł ponad próg. W trakcie trwania eksperymentu Microsoft będzie też starał się wypracować najbardziej efektywny poziom tego progu.

Edge

Po uzyskaniu pozytywnych wyników z eksperymentów w kanałach Canary, Dev i Beta wdrożyliśmy to doświadczenie dla wszystkich użytkowników w Microsoft Edge 88 Stable. Wciąż monitorujemy feedback i poprawiamy to doświadczenie w razie potrzeby. Poprzez to zbalansowane podejście chcemy zobaczyć, że użytkownicy są bardziej usatysfakcjonowani ich doświadczeniem powiadomień w sieci. Sprawdźcie naszą sekcję najlepszych praktyk w poprzednim poście, aby zobaczyć, jak możecie ulepszyć swój wskaźnik akceptacji. Gdy strony stosują najlepsze praktyki, mamy nadzieję zobaczyć ogólny wzrost wskaźnika akceptacji u użytkowników, by z biegiem czasu jedynie znane strony spamerskie otrzymywały żądania cichych powiadomień, a strony mogły czerpać korzyści z interakcji użytkowników poprzez powiadomienia.
— Microsoft Edge Team

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ustawienie Żądania cichych powiadomień jest domyślnie włączona w Edge. Aby zacząć korzystać z adaptacyjnych żądań powiadomień, należy ją wyłączyć w Ustawieniach > Pliki cookie i uprawnienia witryny > Powiadomienia. Wówczas przeglądarka będzie dostarczała zbalansowane doświadczenie żądania powiadomień. Microsoft dodaje, że w scenariuszu, gdy użytkownik jednoznacznie zablokuje żądania trzy razy z rzędu na różnych stronach, zostaną włączone żądania cichych powiadomień.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2021/02/16/introducing-adaptive-notification-requests-in-microsoft-edge/

Polecamy również w kategorii Edge