Huawei przedstawia konkurencję dla Androida. Oto HarmonyOS

Huawei przedstawia konkurencję dla Androida. Oto HarmonyOS

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:41
09.08.2019
873 wyświetlenia

No i wszystko stało się jasne. Huawei ogłosił oficjalnie swój nowy uniwersalny system operacyjny o nazwie HarmonyOS. Jest to oficjalna nazwa systemu HongmengOS, który wypłynął po ostatniej aferze z konfliktem handlowym między USA a Huaweiem. Chińczycy na wieść o tym, że ich urządzenia muszą pożegnać się z Androidem i usługami Google, szybko zareagowali informacją o zaawansowanych pracach nad autorskim systemem, który miałby Androida zastąpić.

W międzyczasie konflikt został załagodzony i wygląda, że współpraca między amerykańskim a chińskim gigantem pozostanie bez większych zmian. To jednak nie zmieniło planów Huawei co do Hongmeng OS - skoro powiedziało się A to trzeba powiedzieć i B. Dziś na konferencji deweloperskiej HDC_2019 wszystkie karty zostały rzucone na stół.

HarmonyOS Engadget

Źródło: Engadget

HarmonyOS to "pierwszy system operacyjny bazujący na mikrojądrze dla wszystkich scenariuszy". Nowa platforma ma wspierać smartfony, inteligentne głośniki, komputery, smartwatche, bezprzewodowe słuchawki, tablety, a nawet samochody. Obsługiwany zakres pamięci operacyjnej obejmuje wartości od zaledwie kilku kilobajtów do gigabajtów. Kompilator ARK wykorzystywany w HarmonyOS ma wspierać języki Kotlin, Java, Javascript, C oraz C++.

Platforma będzie wspierać wiele aplikacji, między innymi opartych o HTML5, jak również tych z systemów Linux oraz Android. System początkowo pojawi się na urządzeniach z mniejszymi ekranami, które zobaczymy jeszcze w tym roku. Przez następne trzy lata system będzie rozwijany, by objąć swoim zasięgiem coraz więcej urządzeń.

CEO firmy, Richard Yu, podkreślił, że HarmonyOS może w każdej chwili zastąpić system Android na telefonach Huaweia. Pierwszym urządzeniem, które będzie działać na systemie HarmonyOS to telewizor Honor Vision TV, który od jutra trafi do sprzedaży w Chinach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.engadget.com/2019/08/09/huawei-harmony-os-hongmeng-android/

Polecamy również w kategorii Oprogramowanie