Google i Microsoft blokują rosyjską propagandę

Google i Microsoft blokują rosyjską propagandę

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
12:36
02.03.2022
2023 wyświetlenia

Google dołącza do antypropagandowych działań Microsoftu i blokuje w swoich usługach zawartość opłacaną przez rosyjskie prorządowe media. Wczoraj Microsoft ogłosił, że treści pochodzące z serwisów Russia Today oraz Sputnik nie będą wyświetlane w wyszukiwarce Bing oraz serwisach informacyjnych Microsoft News.

Decyzja podjęta przez Google jest bardzo ważna. W końcu chodzi o najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę i cały serwis YouTube. YouTube już wcześniej zablokował monetyzację treści udostępnianych na profilach Sputnika i Russia Today. Propagandowa zawartość blokowana jest również w algorytmach proponujących oglądanie podobnych treści. Google dodaje, że w ostatnich dniach usunięto tysiące kont naruszających regulamin i udostępniających rosyjskie treści propagandowe. Wyszukiwarka Google będzie wyświetlać jedynie informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł w przypadku zapytań o wojnę na Ukrainie.

Google podaje że usługi takie jak Mapy, YouTube czy wyszukiwarka nadal są dostępne dla użytkowników w Rosji. Firma ostrzega jednak, że w związku z międzynarodowymi sankcjami gospodarczymi wkrótce niedostępne staną się płatności Google Pay na terenie Federacji Rosyjskiej.

Firma wprowadziła też specjalne oznaczenie wyników wyszukiwania związanych z pomocą humanitarną, ewakuacją i transportem w kierunku zachodnich granic Ukrainy. Google wyświetlanie jedynie w 100% sprawdzone organizacje. Związane jest to z oszustwami, które pojawiły się w sieci w ciągu kilku ostatnich dni.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa sieciowego w Google prowadzą również stały monitoring ruchu w ukraińskim internecie. Firma podaje, że udało się już zablokować kilkadziesiąt prób włamań na konta wysokiej rangi polityków i dowódców wojskowych Ukrainy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/google-joins-microsoft-in-restricting-access-to-rt-and-sputnik/

Polecamy również w kategorii Microsoft