Menu kategorii
 • Funkcje ułatwiające wymianę wiadomości tekstowych

  Funkcje ułatwiające wymianę wiadomości tekstowych

   Autor nieznany
  Autor nieznany
  00:00
  02.04.2009
  14526 wyświetleń

  We wcześniejszych poradach omówione zostały podstawowe funkcje ułatwiające komunikację dzięki programowi Microsoft Windows Live Messenger. Zgodnie ze złożoną w poprzedniej poradzie obietnicą, czas przyjrzeć się dodatkowym funkcjom ułatwiającym konwersację tekstową. Wszak ciężko oddać emocje suchym tekstem bez używania emotikonek, a pisanie odręczne dla wielu osób jest wygodniejsze, niż korzystanie z klawiatury. Te i inne problemy da się łatwo rozwiązać, zatem do dzieła.

  Emotikony

  Do tworzonych wiadomości można dodawać różne emotikony. Mogą wyrażać nastrój, kontekst danej wypowiedzi, lub po prostu być ciekawym dodatkiem do nudnej rozmowy. Program Windows Live Messenger zawiera bardzo rozbudowaną galerię emotikonów. Ale to nie wszystko - użytkownicy mogą również tworzyć własne emotikony oraz kupować dodatkowe z witryny programu Windows Live Messenger. Co więcej, stworzone przez użytkownika nowe emotikonki są również widoczne u innych osób, z którymi prowadzimy konwersację. Aby dodać emotikon do wiadomości w oknie rozmowy, kliknąć należy ikonę Wybierz emotikon. Alternatywnie wystarczy wpisać ciąg znaków odpowiadających danej emotikonie. Jak widać, nie ma w tym nic nowego w stosunku do innych komunikatorów, zatem korzystanie z tej funkcji jest intuicyjne i proste.

  Ale jak stworzyć nowe? Również nie jest to trudne. W menu Narzędzia klikamy polecenie Emotikony, a następnie przycisk Utwórz. Teraz wskazujemy plik, z którego chcemy skorzystać używając przycisku Otwórz. Następnie poproszeni zostaniemy o zdefiniowanie skrótu klawiaturowego dla tej emotikony - może on zawierać maksymalnie siedem znaków. Teraz wystarczy już tylko wprowadzić nazwę emotikony, a następnie kliknąć przycisk OK. Modyfikacji dokonujemy za pomocą przycisków Modyfikuj lub Usuń. Aby pobrać więcej emotikonów przygotowanych przez Microsoft, w menu Narzędzia klikamy polecenie Emotikony. Następnie należy wybrać Pobierz więcej emotikonów, i kliknąć przycisk OK. Nastąpi przekierowanie do witryny, w której znajduje się więcej emotikonów.

  Brzęczyk

  Brzęczyk jest małym gadżetem przydatnym, gdy chcemy podczas rozmowy przypomnieć o sobie, np. gdy rozmówca zajmie się innymi czynnościami na komputerze i zapomni na chwilę o konwersacji. Wtedy wystarczy kliknąć ikonkę brzęczyka w oknie rozmowy, a u rozmówcy okno wiadomości zacznie drgać, wyda z siebie dźwięk dzwonka i podświetli się na pasku zadań. Jest to raczej ciekawostka, niż przydatna na co dzień funkcja, a poza tym ogranicza się jedynie do funkcji, o jakich wspomniano, zatem nie będziemy się dłużej nad nią rozwodzić.

  Pismo odręczne

  W programie Windows Live Messenger wiadomości można przekazywać na wiele sposobów. Zamiast używać klawiatury, możemy rysować i pisać odręcznie. Aby skorzystać z tej funkcji, należy mieć zainstalowane następujące oprogramowanie: system Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 (lub nowszym) lub system Windows Vista, Microsoft Windows Journal Viewer 1.5 i jego aktualizację zabezpieczeń oznaczoną symbolem KB886179 z witryny Windows Update. Aby wysłać wiadomość napisaną odręcznie wystarczy przełączyć się w tryb pisma ręcznego klikając ikonkę pióra na dole okna rozmowy i już możemy przystąpić do dzieła. Microsoft dał do wyboru kilka podstawowych opcji formatowania. Możliwa jest zmiana grubości wirtualnego pisaka i koloru pisma. Oprócz tego tradycyjnie zaimplementowano funkcję gumki i cofnięcia oraz ponowienia. Opcja papeterii wydaje się być nieco mniej ciekawa. Oferuje ona możliwość dodania kratkowanego tła o różnej gęstości, co z całą pewnością przypominać może najwyżej zeszyty ze szkoły, natomiast do papeterii daleko temu rodzajowi tła. Pewnym mankamentem może być dla niektórych ograniczona paleta kolorów pisaka i jego grubości. Do ręcznego pisania może to wystarczy, lecz do tworzenia rysunków lepiej nadaje się systemowy Paint. Wszakże Windows Live Messenger to nie narzędzie do tworzenia obrazów. Sam program umożliwia wysyłanie plików graficznych i dźwiękowych, co wydaje się być lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

  Lepszy od innych komunikatorów?

  Windows Live Messenger nie szokuje mnogością funkcji przydatnych w rozmowach tekstowych, ale wprowadza też kilka innowacyjnych pomysłów. Z jednej strony konwersacje internetowe nie potrzebują zbędnych gadżetów, bo wszak mamy rozmawiać, a nie bawić się setką opcji, z drugiej strony jednak, niemal każdy lubi dostosować swoje środowisko pracy i rozrywki do własnych potrzeb. O ile w wielu innych sferach program Windows Live Messenger daje się łatwo i znacznie spersonalizować, o tyle rozmowa tekstowa ma niezbyt wiele dodatkowych funkcji. Emotikonki są wręcz nieodłącznym elementem każdego komunikatora na rynku, funkcja brzęczyka ma ograniczone zastosowanie, a pismo odręczne jest dobrym pomysłem, lecz być może wymagającym większego rozwinięcia. W dobie szerokopasmowych łącz internetowych coraz częściej jednak posługujemy się bardziej naturalną formą prowadzenia konwersacji na odległość, jak rozmowy głosowe, czy wideokonferencje. O tych funkcjach w Windows Live Messenger już wkrótce.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Live Messenger