Funkcja zamrażania kart testowana w Chrome 79

Funkcja zamrażania kart testowana w Chrome 79

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:42
14.10.2019
891 wyświetlenie

Google Chrome automatycznie dezaktywuje nieużywane karty po pewnym okresie nieaktywności, gdy zostaje mało pamięci. Teraz zespół Chromium pracuje nad kolejną wariacją tego mechanizmu. Chodzi tu o zamrażanie kart, które pozostawały w tle przez 5 minut. Jeśli chcemy sprawdzić jego działanie, możemy aktywować nową flagę eksperymentalną w Chrome 79 Canary.

Funkcja przypomina trochę w działaniu rozszerzenie The Great Suspender. Przeglądarka już wcześniej posiadała funkcję "rozładowującą" karty przy braku pamięci i ponownie je ładującą po ich wybraniu. Również Mozilla testowała funkcję dezaktywacji kart, jednak ostatecznie nie była zadowolona z wyników i wyłączyła ją. Firefox od tego czasu nie radzi sobie idealnie z wykrywaniem braku pamięci, ale twórcy przeglądarki pracują już nad poprawą.

Wróćmy jednak do nowej funkcji Chrome. W edytorze flag znajdziemy ją pod nazwą "Tab Freeze", gdzie możemy włączyć dla niej kilka różnych opcji:

Tab Freeze - Chrome

Działanie funkcji można prześledzić, wchodząc na stronę chrome://discards, która służy do monitorowania stanu poszczególnych kart. Po wyjściu z fazy testowej funkcjonalność trafi zapewne do zwykłych ustawień przeglądarki, gdzie można będzie wybierać opcje z bardziej przejrzystego interfejsu. Jest też całkiem możliwe, że zaadaptuje ją Microsoft Edge.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techdows.com/2019/10/chrome-79-google-tests-tab-freeze-feature.html

Polecamy również w kategorii Chrome