Firefox i Chrome odchodzą od Apple WebKit na iOS

Firefox i Chrome odchodzą od Apple WebKit na iOS

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:30
08.02.2023
739 wyświetleń

Od początku istnienia App Store przeglądarki internetowe wydawane w nim na iOS były uwiązane do silnika WebKit, nawet jeśli wersje desktopowe korzystały z własnych silników, takich jak Gecko (Mozilla) i Blink (Google). Wkrótce nie będzie to już konieczne, a obie firmy wypuszczą swoje przeglądarki na własnych silnikach.

Apple planuje nieco poluzować zasady dotyczące platformy iOS, umożliwiając m.in. sideloading aplikacji. Wskutek tego Mozilla i Google pracują nad oddzielnymi wersjami swoich przeglądarek, aby wyzwolic się spod jarzma WebKit. W oświadczeniu Mozilli czytamy:

Przestrzegamy zasad firmy Apple dotyczących App Store na iOS i po prostu przeprowadzamy prace eksploracyjne, aby zrozumieć wyzwania techniczne dla przeglądarek opartych na Gecko na iOS, jeśli te zasady miałyby się zmienić. Mamy nadzieję, że nadejdzie dzień, w którym ludzie będą mogli swobodnie decydować o korzystaniu z wybranej przez siebie przeglądarki, włączając w to możliwość wyboru silnika, który ją obsługuje.
— Mozilla

Możliwe, że dopuszczenie zewnętrznych sklepów z aplikacjami i zniesienie niektórych wymagań dotyczących aplikacji wejdą w życie w aktualizacji iOS 17 planowanej na ten rok. Prawdopodobnie również wtedy ukażą się nowe wersje Firefoksa i Chrome. Nie wiadomo jeszcze, czy na analogiczny krok zdecyduje się Microsoft ze swoim Edge.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theregister.com/2023/02/07/mozilla_google_apple_webkit/

Polecamy również w kategorii Przeglądarki i wyszukiwarki