Firefox będzie chronił hasłem głównym wszystkie zapisane hasła

Firefox będzie chronił hasłem głównym wszystkie zapisane hasła

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:53
27.03.2020
843 wyświetlenia

Menedżery haseł mają mnóstwo zalet, ale najczęściej występują w formie rozszerzeń dla przeglądarek, dlatego nie dla wszystkich są tak łatwo dostępne. Mozilla postanowiła zintegrować tę (już z resztą nie pierwszą) funkcjonalność z własną przeglądarką. Ochrona zapisanych haseł hasłem głównym (master password) jest już obecna w Firefox Nightly, a do publicznego wydania Firefox 76 trafi 5 maja.

Jak to wygląda teraz? Nie najlepiej. Gdy zostawimy odblokowany komputer, każdy z dostępem do niego może udać się do menu hamburger > Dane logowania i hasła, by przeglądać te zachowane dane. Opcjonalnie można ustawić hasło główne, by dodać warstwę ochronną, ale wielu użytkowników tego nie robi. Zwłaszcza ci mniej techniczni nie zdają sobie sprawy z istnienia takiej możliwości.

Nowa funkcjonalność będzie dostępna dla Windows i macOS. Jeśli nie ustawimy hasła głównego w Firefox, zostaniemy poproszeni o wprowadzenie hasła systemowego. A jeżeli preferujemy uwierzytelnianie biometryczne, np. przez odcisk palca, będziemy też mogli skorzystać z takiej opcji. Niestety, dostęp do tej funkcji nie został przewidziany dla użytkowników Linuksa i nie wiadomo, kiedy trafi na tę platformę.

Po wprowadzeniu hasła systemu będziemy mogli uzyskać dostęp do zapisanych danych logowania przez 5 minut. Po tym czasie konieczne będzie ponowne uwierzytelnienie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/firefox-76-will-password-protect-all-your-saved-passwords

Polecamy również w kategorii Firefox