Firefox Private Network wychodzi z Bety. Wkrótce jako Mozilla VPN

Firefox Private Network wychodzi z Bety. Wkrótce jako Mozilla VPN

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:41
19.06.2020
1004 wyświetlenia

W zeszłym roku Mozilla uruchomiła Firefox Private Network — własną sieć VPN dla użytkowników przeglądarki Firefox. Oferuje ona m.in. ochronę w publicznych punktach dostępowych Wi-Fi, ukrywanie adresu IP i proste włączanie jednym przyciskiem. Po kilku miesiącach FPN przestał być jedynie rozszerzeniem Firefoksa i wszedł w fazę beta jako aplikacja na Androida i Windows. Mozilla zapowiada tymczasem wyjście z Bety i zmianę nazwy usługi. Szczegóły poniżej.

Zaczęliśmy prace z małą grupą was i nauczyliśmy się wiele. Gdy w waszych rękach znalazł się VPN, potwierdziliśmy niektóre z naszych wstępnych hipotez i zidentyfikowaliśmy ważne priorytety na przyszłość. Przykładowo ponad 70% wczesnych beta-testerów mówi, że VPN pomaga im poczuć się umocnionym, bezpiecznym i niezależnym, gdy są online. Ponadto 83% wczesnych beta-testerów uważa VPN za łatwy w użyciu.
— The Firefox Private Network VPN Team

Mozilla potwierdza, że nadal zamierza pozostawać w zgodzie z zasadami Data Privacy Principles i aktywnie rezygnuje z ofert dodatkowego zysku, unikając jakichkolwiek zewnętrznych platform analizy danych w aplikacjach, które mogłyby śledzić aktywność w przeglądarce. Feedback testerów pomógł też w budowie funkcji, takich jak dzielone tunelowanie VPN (split tunneling) i dostępność na komputerach Mac.

VPN wyjdzie z fazy Beta w ciągu następnych tygodni, opuści markę Firefox Private Network i stanie się samodzielnym produktem — Mozilla VPN — aby służyć szerszemu gronu odbiorców.
— The Firefox Private Network VPN Team

Mozilla VPN będzie dostępna dla wybranych rynków w tym roku. Aktualny model cenowy będzie kontynuowany przez pewien czas. Przypomnijmy, że za cenę 4,99 USD/m-c usługa chroni do 5 urządzeń z Windows, Androidem i iOS. Póki co usługa dostępna jest do testów jedynie w USA. Nie wiadomo jeszcze, w jakich regionach zostanie publicznie wydana. Choć oferta Mozilli może wydać się kusząca, to warto wspomnieć o podobnej funkcjonalności dostępnej już od długiego czasu w Operze. Opera VPN dostępna jest za darmo również w Polsce, a jej włączenie też sprowadza się do jednego lub ewentualnie kilku kliknięć.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blog.mozilla.org/futurereleases/2020/06/18/introducing-firefox-private-network-vpns-official-product-the-mozilla-vpn/

Polecamy również w kategorii Firefox