Menu kategorii
 • Excel - jak obliczyć różnicę?

  Excel - jak obliczyć różnicę?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  12:00
  22.08.2019
  66728 wyświetleń

  Excel jako arkusz kalkulacyjny umożliwia liczenie zarówno niesamowicie skomplikowanych rzeczy, o których nie śniło się nawet matematykom, jak i wykonywanie prostych operacji arytmetycznych, do których należy odejmowanie. W tym poradniku pokażemy Wam dwa sposoby, jak szybko obliczyć różnicę dwóch lub więcej liczb, niezależnie od tego, czy znajdują się one w tej samej, czy w różnych komórkach. Pokażemy też, jak za jednym zamachem obliczyć więcej różnic.

  Jak obliczyć różnicę liczb w różnych komórkach?

  Jeżeli liczby znajdują się w różnych komórkach, najpierw sprawdzamy ich oznaczenie. W naszym przypadku od liczby w komórce A1 chcemy odjąć liczbę w komórce B1. Przechodzimy więc do kolejnej komórki — C1 — i na pasku formuły wpisujemy: =A1-B1, po czym przyciskamy Enter.

  Jak obliczyć różnicę liczb w różnych komórkach

  W komórce C1 pojawia się wynik odejmowania:

  Jak obliczyć różnicę liczb w różnych komórkach

  Jeśli chcemy od razu obliczyć różnicę kolejnych par komórek, klikamy kwadracik w zaznaczeniu komórki C1 i przeciągamy go w dół:

  Jak obliczyć różnicę liczb w różnych komórkach

  W ten sam sposób można odejmować więcej liczb, jeżeli mamy więcej komórek. Analogicznie wpisujemy wówczas =A1-B1-C1 itd.

  Jak obliczyć różnicę liczb w jednej komórce?

  W niektórych przypadkach możemy chcieć od razu obliczyć różnicę bez potrzeby wprowadzania liczb do wielu różnych komórek. W tym celu w samej komórce wpisujemy formułę, np. =20-1-6 i przyciskamy Enter.

  Jak obliczyć różnicę liczb w jednej komórce

  Wynik pojawi się w komórce. Warto przy tym zauważyć, że formuła wciąż widnieje na pasku formuły, gdzie można ją w razie potrzeby edytować.

  Jak obliczyć różnicę liczb w jednej komórce


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porady Excel 2019