Europejskie firmy poparły Microsoft w sprawie ochrony prywatności danych

Europejskie firmy poparły Microsoft w sprawie ochrony prywatności danych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/17/2018, 12:46 AM

Liczba odsłon: 2012

Microsoft od 2013 r. toczy batalię sądową z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) dotyczącą ochrony danych na serwerach niepodlegających jurysdykcji USA. Chodzi o request ze strony DoJ, który żądał dostępu do danych przechowywanych fizycznie na serwerach w Irlandii, a w takich sytuacjach wymagana jest zgoda gospodarza. Microsoft w tej sprawie zyskał już wielu sprzymierzeńców, a ostatnio dołączyły do nich firmy z UE.

Ochrona prywatności danych - Microsoft w UE

DoJ argumentuje, że skoro Microsoft kontroluje serwery, może bez problemu zastosować się do requestu, jednakże Microsoft twierdzi, że wniosek powinien zostać przekazany za pośrednictwem władz irlandzkich. Administracja UE złożyła już krótką notatkę wyjaśniającą Sądowi Najwyższemu Stanów Zjednoczonych europejskie prawo dotyczące prywatności. Według nowego raportu Law360 wtórują jej europejskie organizacje handlowe, które również poinformowały amerykański wymiar sprawiedliwości, że jeśli sędziowie odwołają decyzję unieważniającą nakaz nałożony na Microsoft i pozwolą DoJ gromadzić dane przechowywane za granicą, postawi to firmy międzynarodowe w niewygodnej pozycji, w której musiałby wybierać między naruszaniem europejskich przepisów dotyczących prywatności a amerykańskimi nakazami przeszukania.

Wsparcie i jednocześnie zaniepokojenie wyraziły głównie firmy przemysłowe z Niemiec, Polski, Francji i Irlandii, które w miniony czwartek przesłały list na zasadzie amicus curiae (jako osoby lub organizacje niebędące stroną w postępowaniu, ale dobrowolnie oferujące sądowi opinię prawną). Dokument ów wzywa sędziów do podtrzymania orzeczenia z 2016 r., w którym uznano, że Departament Sprawiedliwości nie może zmusić Microsoftu do przekazania danych klientów przechowywanych na serwerach poza USA.

Przypomnijmy, że przed dwoma laty Microsoft wygrał z rządem USA i nie musiał wydawać danych z zagranicznych serwerów. Brad Smith, ówczesny Chief Legal Officer w Microsoft z entuzjazmem przyjął oświadczenie sądu: "Stało się jasne, że Kongres nie może dać rządowi USA władzy korzystania z nakazów wykraczających poza granice USA. Jako globalna firma jesteśmy od dawna rozpoznawani ze stanowiska, że jeśli ludzie z całego świata ufają technologii, której używają, chcą poczucia pewności, że ich personalne informacje będą chronione przez prawa ich własnych krajów".

Microsoft utrzymuje ponad 100 centrów danych w 40 krajach, a udostępnianie tych danych służbom amerykańskim naraziłoby firmę na skandal i natychmiastową utratę zaufania klientów. Z drugiej strony Microsoft, podobnie jak inni dostawcy usług w chmurze, musi postępować zgodnie z prawem. Co więc w przypadku, kiedy nakazy prawne USA nie respektują lokalnych praw w państwach, do których się odwołują, a na szali stoi prywatność klientów? Cóż, to już temat dla wytrawnych prawników z Microsoft.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia