Edytor blogów w usłudze Windows Live przejdzie na open source

Edytor blogów w usłudze Windows Live przejdzie na open source

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:01
11.06.2015
2011 wyświetlenie

Windows Live Writer, znany też jako Edytor, wchodzący w skład pakietu Podstawowe programy Windows Live, to narzędzie dla blogerów, które zadebiutowało jeszcze w 2006 r. i do dziś posiada wierne grono użytkowników. Z drugiej strony część z nich narzeka na rzadkie aktualizacje i brak nowocześniejszego zamiennika od Microsoft. Ostatnia wersja programu z 2012 r. otrzymała niewielką aktualizację w kwietniu 2014 r., co w konsekwencji doprowadziło do wielu próśb o otwarcie kodu źródłowego Edytora.

Czym dokładnie jest Windows Live Writter? "Program Edytor w usłudze Windows Live ułatwia udostępnianie fotografii i wideo w praktycznie każdej usłudze blogów. W programie Edytor można wyświetlić podgląd każdego elementu umieszczanego w blogu, aby przed publikacją sprawdzić, jak dokładnie będą wyglądały czcionki, odstępy, kolory i obrazy. Można szybko i łatwo sprawić, aby fotografie i wideo wyglądały świetnie w blogu. Można nawet utworzyć album fotografii - wystarczy wybrać odpowiedni styl, a program Edytor zajmie się całą resztą. Program Edytor oferuje wiele użytecznych funkcji, ale jeśli ktoś lubi „majsterkować”, może korzystać z mnóstwa dodatków plug-in, które umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności tego programu" - głosi opis narzędzia. Edytor jest zgodny z wieloma popularnymi serwisami blogowymi, takimi jak WordPress, Blogger czy TypePad.

Windows Live Writer

Okazuje się, że już w ubiegłym roku Microsoft rozważał udostępnienie źródeł Edytora, jednak użytkownicy wciąż nie doczekali się tego efektów. Scott Hanselman z Micrsofot potwierdził więc wczoraj na Twitterze, że plany firmy są nadal aktualne: "szykujemy się do otwarcia źródeł live writera, więc możecie być spokojni". Pozostaje oczywiście jedno pytanie: kiedy? Tego niestety nie wiemy. Jak twierdzi Ars Technica, powołując się na swoje źródła, proces przejścia narzędzia na open-source nie jest jeszcze tak zaawansowany, jak sugerowałby tweet Hanselmana.

Edytor w usłudze Windows Live możemy pobrać jako część darmowego pakietu Podstawowe programy Windows (znanego też jako Windows Essentials). Na stronie znajdziemy też krótki poradnik, z którego dowiemy się, jak skonfigurować blog, tworzyć wpisy oraz dodawać zdjęcia, filmy i mapy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-we-are-going-to-open-source-windows-live-writer

Polecamy również w kategorii Open Source