Edge i Teams w szczytowej formie! To był tydzień z Microsoft 142

Edge i Teams w szczytowej formie! To był tydzień z Microsoft 142

 CentrumXP
CentrumXP
14:45
06.11.2020
1792 wyświetlenia

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Skupiliśmy się na Microsoft Edge i Microsoft Teams, które w tym tygodniu zyskały dość dużo nowych funkcjonalności, ale też zapowiedzi. Poza tym Edge pobił swój życiowy rekord na rynku przeglądarek dekstopowych. Na koniec mamy też ważne informacje dla użytkowników Microsoft Launchera. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!

Microsoft Edge w szczytowej formie

Pamiętacie czasy, gdy 5% udziału na rynku przeglądarek desktopowych wydawało się dla Edge progiem nie do osiągnięcia? To już zamierzchła przeszłość. Jego udział na rynku przeglądarek rósł wcześniej bardzo powoli, ale po zmianie silnika na Chromium i otwarciu się na inne platformy zaczął wzrastać szybciej. Według najnowszych statystyk jego udział na rynku przeglądarek desktopowych wzrósł do 10,22%, podczas gdy we wrześniu wynosił jeszcze 8,84%. To najlepszy wynik w ponad sześcioletniej historii przeglądarki, która od kilku miesięcy zajmuje drugie miejsce na PC.

NetMarketShare - przeglądarki desktop

W ostatnim czasie Edge zyskał też trochę nowych funkcji. Pierwsza to widok dwóch stron w przeglądarce PDF, czyli rzecz, która tak naprawdę zaliczyła powrót, gdyż wcześniej była dostępna w klasycznym Edge. Po włączeniu flagi w Edge Canary, gdy otworzymy dokument PDF, na pasku narzędzi pojawi się przycisk Page View. Domyślna opcja to Single Page, ale możemy teraz zmienić go na Two Page — jak na zrzucie ekranu poniżej. Dodatkowy przełącznik Show cover page separately sprawi, że strona tytułowa będzie wyświetlana oddzielnie, tj. niezależnie od wybranego widoku.

Widok dwóch stron w przeglądarce PDF

Druga nowość to przycisk dający szybki dostęp do historii przeglądania. Nowa opcja w Edge Canary powinna znajdować się w Ustawieniach > Wygląd > Pokazuj przycisk historii. Powinna, bo w polskim wydaniu do tej pory nie możemy jej znaleźć i nie wydaje się to kwestią braku tłumaczenia. Tak czy inaczej włączenie przełącznika sprawi, że obok paska adresu wyświetli się przycisk historii, którego kliknięcie rozwija listę ostatnio odwiedzanych witryn.

Pokazuj przycisk historii w Edge

Lista ta jest interaktywna. Pozwala łatwo usuwać elementy historii po prostu przez zwykłe kliknięcie "X". Zawiera też wyszukiwarkę oraz skróty do pełnej strony historii i czyszczenia historii przeglądania. Historia podzielona jest na dni, a obok linków znajdują się godziny odwiedzin. Każdy link możemy oczywiście otworzyć w bieżącej albo nowej karcie.

Warto też wspomnieć o paru drobnych nowościach w kompilacjach Edge Dev, takich jak wsparcie dla trybu kursora w przeglądarce PDF, wsparcie dla prerenderowanych stron nowej karty na Linuksie czy okno dialogowe z ostrzeżeniem, gdy próbujemy zamknąć przechwytywanie zawartości sieci Web (okno tworzenia zrzutu ekranu) z dodanymi adnotacjami odręcznymi bez zapisania zmian.

Praktyczne nowości zmierzają do Microsoft Teams

Gdy bardzo duża część naszej pracy i edukacji przeniosła się w tym roku do sieci, wyłoniły się nowe problemy — komunikatory i platformy do współpracy nie były przygotowane do działania na taką skalę, narzędzia dla organizatorów były zbyt ubogie, a niektóre aplikacje (zwłaszcza Zoom) cierpiały z powodu poważnych luk w zabezpieczeniach. Krajobraz ten zaczął ulegać poprawie i zostało to docenione przez społeczność.

Podobnie jak Edge, również Teams jest w swojej rekordowej formie. Zaledwie w ciągu ostatniego tygodnia pojawiło się w nim kilka nowych funkcjonalności, a kolejne zostały zapowiedziane na najbliższy czas. Zacznijmy od możliwości wyłączenia irytującego podglądu wiadomości.

Teams

Microsoft Teams od początku dawał użytkownikom kontrolę nad tym, jakie powiadomienia chcą otrzymywać, ale nie pozwalał zmienić wyglądu ani sposobu ich otrzymywania. Teraz zobaczymy nową opcję (na zrzucie ekranu powyżej), która pozwala całkowicie wyłączyć podgląd wiadomości w powiadomieniach. Zmiana jest dostępna w kliencie Teams dla Windows 10.

Kolejne nowości przypadły w udziale klientowi Teams na Androida. Wśród ostatnich nowości znajdziemy m.in. podgląd do 49 uczestników spotkań jednocześnie w trybach Together mode oraz dużej galerii, wsparcie dla języka naturalnego przy wyszukiwaniu w wiadomościach, sugestie pisowni dla fraz wyszukiwania, identyfikację dzwoniącego do wiadomości na poczcie głosowej i wsparcie dla systemowego trybu obraz-w-obrazie (PiP) podczas połączeń i spotkań.

Teams

Na koniec jeszcze dwie gorące zapowiedzi dla Teams. Po pierwsze, Teams na PC pozwoli odpowiadać na konkretne wiadomości z cytowaniem. Będzie działać to podobnie, jak na urządzeniach mobilnych. Do interfejsu użytkownika zostanie prawdopodobnie dodany przycisk cytowania, który będzie widoczny po najechaniu myszą. Po drugie, również do aplikacji desktopowej zmierza wsparcie dla wielu kont i możliwość przełączania się między nimi w tej samej instancji Teams. Chodzi tu najprawdopodobniej o konta służbowe/prywatne. Ma ono trafić do "Zespołów" w grudniu tego roku.

Microsoft Launcher już bez osi czasu i ustawień rodzinnych

Microsoft pozbywa się ze swojego Launchera na Androidzie elementów, których użycie jest znikome lub których funkcjonalność została zduplikowana w nowych (i lepszych) aplikacjach. Mowa tu konkretnie o ustawieniach rodzinnych i osi czasu. Zapowiadane już wcześniej zmiany zostały wcielone w życie w najnowszej wersji Microsoft Launcher (Beta).

Gdy w tym roku dostępna stała się aplikacja mobilna Microsoft Family Safety, zduplikowana funkcjonalność w Launcherze przestała być potrzebna. Nowa apka jest dużo lepsza i bardziej wszechstronna od poprzedniczki, której dalsze utrzymywanie straciło sens. Z tego też względu ustawienia rodzinne wycofano z Launchera.

Drugą z wycofanych funkcjonalności jest oś czasu, czyli Windows Timeline. Z powodu niewielkiego użycia Microsoft postanowił wycofać ją Launchera, o czym informował w powiadomieniach już pod koniec września. Zmiana ta weszła w życie w tym tygodniu.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP