Dziś ostatni dzień wsparcia Adobe Flash Player. Co dalej?

Dziś ostatni dzień wsparcia Adobe Flash Player. Co dalej?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:58
31.12.2020
14492 wyświetlenia

Wsparcie dla pewnej ważnej technologii zbliża się ku końcowi — w końcu definitywnemu. Wraz z rokiem 2020 do historii przejdzie Adobe Flash. W tym miesiącu wydawca wypuścił jego ostatnią aktualizację, a od paru dni część użytkowników może zobaczyć nowy komunikat, który właściwie tylko już potwierdza to, co od dawna wiadomo, choć jak zwykle informacja mogła nie dotrzeć do wszystkich. Adobe wyjaśnia mianowicie, jak w najbliższych dniach zmieni się status technologii Flash.

Użytkownikom, którzy na swoich pecetach nadal mają zainstalowany Adobe Flash Player, niedawno zaczęło wyświetlać się powiadomienie z podziękowaniami od wydawcy i zarysem sytuacji na najbliższe dni. Jak wiemy, dziś ostatni dzień wsparcia dla Flash od Adobe, jednak jego funkcjonalność zostanie w pełni wyłączona dopiero w styczniu.

Adobe Flash Player

Adobe podaje w komunikacie daty i odsyła zainteresowanych użytkowników na stronę pomocy technicznej z ogólnymi informacjami o EOL (End of Life, czyli zakończeniu cyklu życia) produktu:

Dziękujemy za używanie Adobe Flash Player. Adobe przestanie wspierać Flash Playera po 31 grudnia 2020 roku. Aby pomóc chronić Twój system, Adobe będzie blokować zawartość Flash przed uruchamianiem we Flash Playerze, począwszy od 12 stycznia 2021 roku. Prosimy, odwiedź stronę Adobe Flash Player EOL General Information Page, aby uzyskać więcej szczegółów.

Adobe mocno rekomenduje natychmiastowe usunięcie Flash Playera z Twojego systemu poprzez kliknięcie przycisku "Odinstaluj" znajdującego się poniżej.

Flash Player sam w sobie przestanie działać 12 stycznia, choć de facto większość przeglądarek nie obsługuje już w ogóle (lub przynajmniej utrudnia otwieranie) ryzykownej z punktu widzenia bezpieczeństwa i przestarzałej zawartości Flash już od co najmniej kilku miesięcy. Dzisiejsza data 31 grudnia 2020 roku jest dla Flasha przełomowa i symboliczna. Żegnamy się na dobre z technologią, która w pierwszej dekadzie XXI wieku napędzała wiele innowacyjnych witryn i aplikacji. Dziś jest praktycznie nieużywana, jednak nadal można natknąć się w Internecie na nieaktualizowane, zapomniane dawno gry czy inne aplikacje w tej technologii. Z nimi też pora się pożegnać!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/adobe-flash-end-of-life-pop-up-windows-10/

Polecamy również w kategorii Oprogramowanie