Czysta instalacja Windows XP

Czysta instalacja Windows XP

 Daniel Karcz
Daniel Karcz
00:00
03.11.2007
51 komentarz
123191 wyświetlenie

Firma Microsoft wypuszczając na rynek system Windows XP twierdziła, że jest on tak stabilny i wydajny, iż będzie mógł działać bezawaryjnie niemal w nieskończoność - czy aby na pewno? Z całą pewnością można by odpowiedzieć - NIE, każdy z nas niejednokrotnie doprowadził do tego, że system nie chciał się uruchomić, wieszał się lub samoczynnie restartował. Praca na komputerze z środowiskiem operacyjnym, który odmawia nam posłuszeństwa staje się bardzo kłopotliwa, dlatego też właśnie ten artykuł ukarze wam tajniki, dla niektórych żmudnego procesu tzw. czystej instalacji, polegającej na zainstalowaniu systemu na partycji, gdzie aktualnie nie znajduje się żadna inna wersja systemu Windows, z wyjątkiem tego, który nie działa poprawnie i chcielibyśmy się go pozbyć. Instalując system tą metodą musimy wiedzieć, iż zostaną usunięte wszystkie pliki na partycji, na której znajdzie się "nowa" wersja systemu, również programy jakie są zainstalowane zostaną skasowane i trzeba będzie je wgrywać od początku.

Aby uruchomić kreator instalacji środowiska Windows XP umieszczamy w napędzie dysk instalacyjny Windows XP. Po chwili na ekranie powinien pojawić się ekran powitalny instalatora, rozpoczynając wgrywanie w tzw. trybie tekstowym. W momencie gdy na ekranie wyświetli się komunikat: Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku CD... wciskamy dowolny klawisz, np. [spację].

Do wyboru mamy trzy opcje: nową instalację, naprawę istniejącej już wersji systemu i wyjście z instalatora. Wybieramy opcję Aby rozpocząć instalację systemu Windows XP, naciśnij klawisz ENTER, wciskając klawisz [Enter].

Naszym oczom ukaże się Umowa licencyjna, podczas zapoznawania się z nią z pomocą przyjdą nam klawisze [Page Up] oraz [Page Down], które umożliwią nam przewijanie teksu w górę i dół. Gdy przyswoimy sobie umowę na jakich rozpowszechniany jest system pozostaje nam jego akceptacja klawiszem [F8] lub zignorowanie przyciskiem [Esc] co jest równoznaczne z zakończeniem procesu instalacji.

Kolejnym etapem procesu będzie wybór partycji, na której ma zostać zainstalowany system. Jeśli twój dysk ma wydzielone partycje z listy wybierz ten wolumin gdzie zostanie skopiowany Windows XP (przeważnie jest to partycja oznaczona literą C:). W wypadku gdy 'twardziel' nie posiada wydzielonych woluminów, instalator umożliwi nam to właśnie teraz. Wciskamy klawisz C, a następnie wybieramy obszar dyskowy, który zostanie przeznaczony na partycje gdzie znajdował się będzie system (podstawowa instalacja wymaga około 3GB). Jeśli nie przeznaczyliśmy całego obszaru dysku na jedną pozycję , tworzymy kolejne partycje według własnego uznania.

Następnie wybieramy system plików, wyboru dokonujemy pomiędzy systemem FAT oraz NTFS. Zalecanym systemem jest tutaj NTFS, ponieważ posiada więcej zabezpieczeń i bardziej chroni dane, znajdujące się na nim. Swój wybór zatwierdzamy klawiszem [Enter].

Teraz nastąpi proces formatowania partycji, na której zostanie zainstalowany system. Czas kasowania zależy od opcji jaką wybraliśmy; pełna czy szybka. Opcja pełna zalecana jest w momencie gdy tworzymy partycje, natomiast szybkie formatowanie gdy wymazujemy istniejącą partycję, gdzie znajdował się już zainstalowany system.

Gdy formatowanie dysku dobiegnie końca przyjdzie czas na kopiowanie plików potrzebnych do instalacji.

Gdy i ten proces doczeka końca, komputer zrestartuje się uruchamiając instalatora w trybie graficznym (dużo bardziej przyjaznym dla oka niż poprzedni). Instalator może automatycznie uruchomić ponownie komputer po upływie kilku sekund lub możemy dokonać tego od razu wciskając klawisz [Enter].

W tym momencie ma miejsce właściwa instalacja systemu w komputerze. Może to potrwać dłuższą chwile, w zależności jakim sprzętem dysponujemy.

Po pewnym czasie samodzielnej pracy jednostki rozpocznie się konfiguracja poszczególnych składników instalacji, naszym oczom ukaże się okno z ustawieniami regionalnymi i językowymi. Klikamy przycisk Dalej, by przejść do kolejnego okna z ustawieniami.

Uzupełniamy pola Nazwisko oraz Organizacja i klikamy Dalej. Pole Organizacja nie jest wymagane, by kontynuować instalację.

W kolejnym oknie uzupełniamy pole Klucz produktu, 25-cio znakowym kodem, który otrzymaliśmy przy zakupie komputera lub systemu Windows XP. Znajdziemy go na opakowaniu płyty instalacyjnej lub na karcie z certyfikatem autentyczności Microsoft Windows XP.

Kolejnym etapem instalacji będzie podanie Nazwy komputera, pod która m.in. będzie widoczny w Otoczeniu sieciowym oraz Hasła administratora.

W następnym kroku sprawdzamy pola Data i godzina, Strefa czasowa oraz zaznaczamy opcję Automatycznie uwzględnij zmiany czasu. Kontynuujemy instalację klikając przycisk Dalej.

Instalator zapyta nas o typ ustawień sieci, które zostaną użyte. Początkującym użytkownikom zalecamy zaznaczenie opcji Ustawienia standardowe i potwierdzenie wyboru kliknięciem przycisku Dalej.

Następnie instalator zapyta nas czy chcemy, aby komputer był członkiem podanej domeny. Na tym etapie zalecam wybór opcji Nie, tego komputera nie ma w sieci... i kliknięcie przycisku Dalej w celu kontynuowania.

Czekamy, aż instalator skopiuje i zainstaluje wszystkie potrzebne pliki, by móc przejść do końcowej fazy instalacji systemu - konfiguracji dodatkowych opcji Windows XP. Zawsze gdybyśmy mieli jakieś problemy lub wątpliwości na dowolnym etapie konfiguracji, klikamy znak pytajnika lub klawisz F1, by wyświetlić pomoc.

W jednym z kolejnych okien, które się wyświetli skonfigurujemy opcję Automatycznej aktualizacji, zalecamy uaktywnić tą opcje, by komputer automatycznie pobierał z Internetu wszelakiego rodzaju poprawki i łaty, które poprawią działanie oraz bezpieczeństwo systemu.

Następnym etapem będzie sprawdzenie przez instalator połączenia z Internetem, jeżeli komputer w danej chwili nie jest podłączony do sieci, pomijamy ten krok klikając przycisk Pomiń.

Następnie będziemy mogli zarejestrować się w firmie Microsoft w trybie on-line.

Teraz nadszedł czas na stworzenie kont użytkowników, którzy będą korzystać z Windows XP. Wpisujemy kolejno w pola tekstowe nazwy użytkowników i klikamy przycisk Dalej. Do stworzenia każdego nowego konta wystarczy wpisać jego nazwę w wyznaczone pole.

I tak oto dotrwaliśmy do momentu zakończenia instalacji systemu, klikamy przycisk Zakończ, by przejść do świeżo zainstalowanej wersji Windows XP.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Instalacja systemu

Komentarze

 • konrad 10:11 03.11.2007

  Bardzo pomocny i przydatny artukuł dla osób które zaczynają przygodę z instalacą systemu Microsoft Windows XP. POLECAM :)

 • muka 23:54 05.11.2007

  Oczywiście - przydatny artykuł. Czy jednak będę zbyt drobiazgowy zauważając fakt, że system swoją premierę miał w roku 2001, a szanowna redakcja dopiero teraz, po 6 latach zdecydowała się napisać ów poradnik?

 • halmis 20:03 07.11.2007

  To "opóźnienie" nie pomniejsza przydatności dla debiutantów (ich też można uznać za "spóźnialskich"). Do debiutantów należę i bardzo artykuł jest dla mnie pomocny. Pozdrawiam

 • zibi 22:22 07.11.2007

  Na każdą poradę nie jest za póżno.Pomocny artykuł.

 • Kusep 06:42 09.11.2007

  A która jest brudna? Pytam poważnie, bo ja instalowałem normalnie i wyglądało to identycznie - dlaczego więc Wasza jest czysta? ;-) Myślałem, że Wasza będzie jakaś lepsza - i się zawiodłem. Nie lepiej było dać tytuł: Instalacja Windows XP W jakim celu jest słowo "czysta"?

 • Przemek620 14:01 10.11.2007

  A jak zainstalować XP jak się ma na dysku zainstalowany windows vista? Asystent zgodności programów mi na to nie pozwala. A poza tym mój komputer nie uruchamia się z płyty pomimo zmian w BIOSie.

 • Kormoran3 17:29 10.11.2007

  Autor zapomniał wspomnieć o aktywacji systemu w przeciwnym wypadku bye bye za miesiąc.

 • robert 19:24 11.11.2007

  a nic nie ma na temat naprawy systemu !!

 • Maciej 21:09 11.11.2007

  Bardzo dobry artykuł! Tylko czemu tak późno?! Wydawnictwo CentrumXP.pl wzięło by się lepiej teraz za instalacje Windows Vista. Mogliście go napisać w 2001r. Ale i tak artykuł bardzo dobry.

 • Dawid Długosz 22:04 11.11.2007

  @Maciej: zagadnienia poświęcone instalacji najnowszych okienek znajdziesz tutaj -> http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/318,1,kategoria,Instalacja.aspx ;-)

 • Snaut 11:02 13.11.2007

  Słowo "ukaże" pisze się przez "Ż" Panie Danielu. Pozdrawiam. :)

 • Maciej 12:50 18.11.2007

  Dawid, ja nie potrzebuje akurat tego, ale tylko zwróciłem uwagę że CentrumXP za "Czystą instalację Windows XP" mogło się wziąść 6 lat temu

 • Dawid Długosz 17:19 20.11.2007

  @Maciej: mogło, mogło... ale znalazło się teraz ;-)

 • frycus100 12:43 02.01.2008

  A co jesli mam zainstalowana viste i płytka z xp nie startuje...??? frycus100@wp.pl

 • NOD32 17:06 26.03.2008

  dobry poradnik spróbuje sam zrobic reinstalacje

 • Pietryga 13:03 03.04.2008

  Windows XP Proffesional is The BEST!!! Czy to dla poczatkujacego czy dla profesionalisty, programisty jest wspanialym rozwiazaniem! Vista = kosz Windows XP = wiecznosc! :)

 • anaheim 10:12 28.04.2008

  trzeba byc niezlym niekumatym n00bem aby nie pokapowac sie oco chodzi i nie przeprowadzic samodzielnie instalacji bo kazdy etap jest bardzo dobrze opisany...

 • Sekool 17:53 15.05.2008

  Super!Męcze sie z Vistą już dłuższy czas i w końcu bede wolny!!!

 • łukasz 07:55 24.05.2008

  bardzo pomocny artykuł bardzo mi pomugł

 • boski88_ 19:45 26.05.2008

  łatwo opisane , ale jak mam wgrac xp gdy mam viste skoro vista mi na to nie pozwala !!!!!!!! ???????? wyskakuje bład brak dysków lub są zle podłączone ,sprawdz tasmy lub zle ustawienia ...naciśnij f3 aby zakończy .wie ktoś o co biega?

 • Daniel K. 10:18 27.05.2008

  @boski88_, w BIOSie powinna być opcja, która ta sytuacje zniweluje. Możesz spróbować zintegrować odpowiednie sterowniki z dyskiem instalacyjnym Windows XP. Zapraszam również na forum dyskusyjne portalu CentrumXP -> http://forum.centrumxp.pl Pozdrawiam! ;-)

 • fastman92 15:59 06.06.2008

  rzeczywiście szybko napisali ten arykił

 • Upload 08:57 30.08.2008

  Ja potrafię zainstalować system, bo jestem informatykiem, ale trafiłem na ten temat wiec przeczytałem.Naprawdę niezły, ale dlaczego tak późno.

 • kris 15:18 18.11.2008

  <p>bardzo mi to pomoglo dzieki</p> <p> </p>

 • UnCle 05:43 02.12.2008

  <p>"na każdą poradę nie jest za późno" ... ok, to ja napisze artykuł jak obsługiwać się DOSem 3,11...</p>

 • nick 21:44 07.12.2008

  <p>Pomocny rtykuł, jednakże przydałoby ię jeszcze rozwinąc krok dotyczący dzielenia dyku na partycje. Przecież dzieląc dysk możemy zintalować dwa odrębne systemy, lub ustawić tak iż na jednym "parcie" będzi sam system a na innej nasze dane . . .  ;p</p>

 • Charl's 18:43 16.01.2009

  Witam Mam pytanie jak Zainstalować Windows Xp SP2 Na laptopie Toshiba L40-18U, gdyż jest na nim Windows Vista home Premium, a Sam system nie wyczytuje dysków twardych. Prosze o Pomoc będze bardzo Widzięczny, dysk twardy Sata 160Gb. Piszcie na Forum lub na GG 12502308, (czynne 24h.) System Information ------------------ Time of this report: 1/16/2009, 18:41:27 Machine name: JA-PC Operating System: Windows Vista™ Home Premium (6.0, Build 6001) Service Pack 1 (6001.vistasp1_gdr.080917-1612) Language: Polish (Regional Setting: Polish) System Manufacturer: TOSHIBA System Model: Satellite L40 BIOS: BIOS Date: 12/28/07 Ver: V1.80 Processor: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU T2330 @ 1.60GHz (2 CPUs), ~1.6GHz Memory: 2038MB RAM Page File: 1441MB used, 2870MB available Windows Dir: C:\Windows DirectX Version: DirectX 10 DX Setup Parameters: Not found DxDiag Version: 6.00.6001.18000 32bit Unicode

 • zbynio3x 22:25 31.01.2009

  <p>mam podobny problem przy  instalacji  wszystko  sie  dobrze  odbywa    do czasu  gdy  wyskakuje  komunikat  ze  nie  wynajduje  dysów</p>

 • Daniel K. 14:07 01.02.2009

  <p>[b]@[/b][b]zbynio3x[/b], zapewne trzeba zintegrować sterowniki do kontrolera SATA z dyskiem instalacyjnym Windows XP.</p> <p> </p> <p>Pozdrawiam ;-)</p>

 • kamilll 18:48 12.02.2009

  <p>tak super strona ale mi podczas instalowania nie poawia sie okno formatowania partycji</p> <p> </p>

 • kamilll 18:49 12.02.2009

  <p>pomoże ktoś????</p>

 • lukaccio999 12:14 31.03.2009

  mam problem z instalacja systemu xp.wszystko idzie ladnie do puki w pewnym momencie nie pojawi sie ekran stop-u.który informuje ze kontynuacja instalacji moze uszkodzic mi komputer.i tak za kazdym razem.mamASUSA M2V-MXSE.DWURDZENIOWY i takie tam.dalem kompa do serwisu ktory swierdzil ze wszystko jest ok.ze problem tkwi w nosniku.czyli plycie cd.i oco tu chodzi

 • lukaccio999 12:29 31.03.2009

  a wiem,ze plyty sa ok bo instalowalem z nich windowsy na innych strszych komputerach.i nigdy nie mialem problemu.

 • tadzikoslaw 14:33 07.07.2009

  kiedy wyjac plyte xp podczas instalacji xp

 • dadi1032 18:07 19.07.2009

  jak ci sie skonczy instalacja tzn pojawi sie pulpit

 • marcin 16:40 20.11.2009

  a jak sie plyta z windowsem 7 nie botuje sama

 • tomangelo 12:21 02.02.2010

  Bardzo prosty i łatwy poradnik. Polecam

 • michal 21:44 19.02.2010

  mnie nie pojawia się ekran z kluczem produktu. dlaczego? nie mogę więc zarejestrować produktu - chociaż jestem pewien, że mam oryginalną wersję, bo kupiłem ją razem z komputerem w markowym sklepie z tymi wszystkimi pierdołami w rodzaju naklejki, faktury, itd. co robić? będę wdzięczny za pomoc, bo po raz kolejny próbuję instalować, ale efekt zawsze ten sam - mam 30 dni na rejestrację, ale nie mogę jej przeprowadzić. pozdrawiam

 • kami 17:03 16.03.2010

  Ja wgrywam program na nowo..ale wpierw mialam rejestracje z kluczem...potem instalacja,ktora konczy sie fiaskiem...w tym samym momencie komputer po prostu mi sie wylacza...mialam wgrywane  w biosie ...moze w tym tkwi problem????????? w biosie musze wgrywac?

 • kami 17:09 16.03.2010

  Przy wyborze partycji...komputer mi sie wylacza ..niewiem czemu..a dopiero moge na nowo komputer wlaczyc po wyciagnieciu kabla sieciowego..

 • kami 17:11 16.03.2010

  Ale poradnik ok ,polecam.Pozdrawiam

 • Konrado1995 13:39 03.07.2010

  Te informacje pomagają w instalacji Windowsa dla początkujących i też dla tych co zapomnieli[img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif[/img]

 • Damian 22:06 25.10.2010

  Tego się nie da " zapomniec " .

 • smiglo85 20:15 14.01.2012

  Jeśli Interesuje Was Kwestia Instalacji To Na Allegro Wystawione Są Kursy Wideo Pokazujące Przebieg Całej Instalacji Windows XP, Są Dobrze Zrobione!!! Za Całkiem Przyzwoite Pieniądze!!! Pokazane Są różne Instalacje Windows XP(Nowa, Aktualizacja - Reinstalacja, Instalacja Nienadzorowana, O Sterownikach Także Jest Wspomniane(jednak to indywidualna kwestia dla każdego komputera) Ponadto pokazano Konfiguracje Sieci I Instalację Podstawowego Oprogramowania Poza tym Autorowi można zadawać na maila od 3 do 5 pytań na które odpowie Ci całkiem Za darmo). Wystarczy tylko w wyszukiwarce wpisać "Kurs Instalacji Windows XP Professional" Wyświetli tylko jedną aukcję!!!! Polecam!!!

 • darek 09:58 25.06.2012

  komputer zrestartuje się i nie uruchamia się instalator w trybie graficznym tylko wyświetla się Press F1 to Resume

 • marek 11:49 10.08.2012

  Sprawa jest taka; jak się ma "starego" PC tzn. Jednordzeniowego ATA, to nie potrzeba żadnego poradnika, chyba tylko jeśli chodzi o przestawienie w BIOS-ie, żeby uruchamiał się z płyty, a nie z dysku. Ale ja mam dwurdzeniowego SATA i nie potrafię wgrać XP. Windows 7 wchodzi bez mydła, a przy XP pojawia się w pewnym momencie informacja, że dla ochrony komputera instalacja zostaje przerwana. Ja wyciągam dysk, podpinam do starego PC (jednordzeniowy Intel 2,4 GHz ATA) wgrywam bez problemów Windows XP, przekładam dysk do "opornego" kompa i wsio hula mi jak trza.

 • mario 00:36 10.01.2018

  Mam zainstalowanego win.xp komputer zarzadal aktywacji ktora przeprowadzil samoczynnie i po uruchomieniu ponownym komputera nie ma nic na pulpicie tylko rzadanie aktywacji mam problem bo przy sobie nie mam plyty ani klucza a windows xp orginal.co zrobic gdzie znalesc klucz aby korzystac z komputera

 • Amadeusz Labuda 09:56 10.01.2018

  Nie jestem pewien czy ta metoda zadziała zadziała, ale spróbować można: http://www.centrumxp.pl/Windows10/3027,Jak-odnalezc-klucz-systemu-w-Windows-10-Creators-Update.aspx

 • terminator 11:33 22.02.2018

  system plików ntfs jest lepiej zabezpieczony od systemu plików fat32 ale system komputerowy nie powinien opierać się na samym zabezpieczaniu przed włamaniem się do komputera dlatego że najlepsze zabezpieczenia systemów komputerowych nie gwarantują prywatności, tylko kontrola całego ruchu internetowego przez władze gwarantuje bezpieczeństwo, systemy komputerowe powinny skupiać się na szybkości,łatwym interfejsie graficznym, kompatybilności z nowymi standardami, integracji z systemem potrzebnego oprogramowania takiego jak kodery i dekodery audio-video, system plików fat 32 jest zrobiony z myślą o multimediach i kompatybilności ze starszymi standardami dla wygody użytkowników ale jest dzisiaj przestarzały, sterowniki to przestarzałe rozwiązanie do obsługi komputerów z 1980 roku i powoduje problemy dlatego nowe systemy komputerowe powinny działać bez sterowników, jest to możliwe w 2018 roku ale mało ludzi wie o tym

 • terminator 11:40 22.02.2018

  gry komputerowe powinny używać do działania dostępnego oprogramowania w systemie komputerowym od razu po zainstalowaniu i nie wymagać dodatkowego płatnego dziadostwa od innych producentów

 • terminator 20:23 22.02.2018

  jeżeli stare komputery pokazują błędy przy instalacji windows xp to istnieją cztery powody, pierwszy to uszkodzony komputer, drugi to kurz, trzeci to nieprawidłowe podłączenie, czwarty to nieaktualne wersje bios płyty głównej, dysku twardego, nagrywarki dvd, procesora cpu, karty graficznej

Skomentuj

Autor