Cortana rozpoznaje głosy wielu użytkowników na jednym urządzeniu

Cortana rozpoznaje głosy wielu użytkowników na jednym urządzeniu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:52
11.12.2018
672 wyświetlenia

Mimo mocnej konkurencji na rynku cyfrowych asystentów Microsoft ma nadal wiele planów względem Cortany. Większość z nich koncentruje się na produktywności i lepszej pracy na wielu różnych urządzeniach. Dzisiejsze doniesienia odwracają tę kolejność - chodzi o lepszą pracę Cortany z wieloma użytkownikami na tym samym urządzeniu. Jak to rozwiązać? Oczywiście poprzez wprowadzenie wsparcia dla scenariusza multi-user.

Komputery osobiste są często osobiste tylko z nazwy, nie wspominając już o konsolach do gier czy inteligentnych głośnikach, nierzadko znajdujących się w salonach czy kuchniach. Działająca na nich Cortana może więc mieć styczność z wieloma użytkownikami. Skąd wiadomo, których ma słuchać? Odpowiedź na to pytanie pojawiła się dziś w panelu Cortany w Windows 10. Zobaczą ją niektórzy użytkownicy ze skonfigurowaną na swoim koncie konsolą Xbox One lub głośnikiem Harman Kardon Invoke. Chodzi tu o możliwość nauczenia Cortany swojego głosu, a także głosów innych użytkowników, tak by asystentka mogła ich rozpoznawać. Dzięki temu konkretne osoby będą mogły zyskać dostęp do swoich danych tylko po poprawnym uwierzytelnieniu za pomocą głosu.

Cortana

Każda osoba rozpoznana przez Cortanę będzie posiadała swoją własną, indywidualną zawartość i własne ustawienia na danym urządzeniu. Nie wiemy jeszcze, czy dotyczyć to będzie tylko konkretnego urządzenia z Windows 10, czy też wykroczy poza nie i obejmie całe nasze konto Microsoft. Na chwilę obecną wiadomo, że prócz głównego użytkownika do bazy można dodać jeszcze pięć osób, które Cortana będzie rozpoznawać. Opcja nauczenia Cortany głosu nie działa jeszcze u wszystkich, ale nie ma wątpliwości, że wkrótce do tego dojdzie.

Cortana

Scenariusze multi-user na jednym urządzeniu i w tym samym czasie to w ekosystemie Microsoftu względna nowość. Ciekawy przykład takiego rozwiązania widzieliśmy na niedawnej prezentacji Windows Core OS, kiedy to Microsoft pokazał dwóch użytkowników, zalogowanych jednocześnie na tym samym urządzeniu na osobnych kontach z dostępem do OneDrive dla Firm i możliwością współpracy. Najwyraźniej scenariusze produktywne tego pokroju nie ominą też Cortany.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowscentral.com/microsoft-bringing-multi-user-voice-recognition-cortana

Polecamy również w kategorii Cortana