Chrome dla Windows 10 na ARM jest gotowy, ale Google go nie wypuszcza

Chrome dla Windows 10 na ARM jest gotowy, ale Google go nie wypuszcza

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:21
04.10.2019
1415 wyświetleń

Już za półtora miesiąca premierę będzie miał tegoroczny flagowiec Microsoftu z architekturą ARM — Surface Pro X. Jak wiemy, Windows 10 on ARM potrafi emulować aplikacje x86, jednak zawsze najlepszą wydajność osiągają aplikacje natywne i byłoby dobrze, gdyby przynajmniej podstawowe programy takie wsparcie posiadały. Do premiery tabletu zostało już niewiele, kompatybilne wersje Chromium i Firefoksa dostępne są od dawna, a Chrome? Cóż, jego wydanie jest ciągle wstrzymywane.

Chromium, Firefox i oczywiście Edge to już solidna podstawa do skutecznego działania na ARM. Dzięki możliwości natywnego uruchamiania w architekturze ARM64 aplikacje generują kod w czasie rzeczywistym i mogą działać szybciej niż w przypadku emulacji architektury x86. Kiedy mowa o Edge, chodzi tu o jego starszą wersję. Nowa, oparta na Chromium, podobnie jak Chrome zaginęła w akcji. O co tu chodzi?

Słyszałem to z wielu źródeł i zostało to potwierdzone znów na wczorajszym evencie Microsoftu, gdzie firma zapowiedziała Surface Pro X oparty na ARM. Pozostaje niejasne, dlaczego Google nie wypuszcza Chrome dla ARM64. Wygląda na to, że doszło do jakiegoś nieporozumienia między Google i innymi zaangażowanymi firmami (Qualcomm lub Microsoft), i słyszałem wreszcie, że zostanie to rozwiązane mniej więcej w lutym.
— Rich Woods, Neowin

O współpracy Microsoftu i Google nad wsparciem dla Chrome w Windows 10 na ARM pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Mimo że Microsoft jest teraz bardzo aktywnym kontrybutorem Chromium i wiele napisanych przez niego funkcji trafiło do przeglądarki Google'a, firmy najwidoczniej nie we wszystkim się dogadują.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/chrome-for-windows-on-arm-is-ready-but-google-isnt-releasing-it

Polecamy również w kategorii Chrome