Ceny systemu Windows 8

Ceny systemu Windows 8

 Adam Mrowicki
Adam Mrowicki
00:00
04.03.2013
5 komentarzy
21554 wyświetlenia

Wraz z końcem stycznia zakończył się okres promocyjnej ceny Windows 8. Microsoft wydał dwie główne edycje systemu: Windows 8 oraz Windows 8 Pro. Dostępna jest także edycja Windows 8 Enterprise, ale można ją kupić tylko w opcji licencji grupowych z Software Assurance.

W sklepie CentrumXP.pl ceny dwóch pierwszych edycji kształtują się następująco:

Windows 8

Windows 8 Pro

32-bit

64-bit

32-bit

64-bit

OEM

389zł

389zł

569zł

569zł

Uaktualnienie

-

-

999zł

Windows 8 Windows 8 Pro

Wszystkie ceny wersji OEM są zbliżone do analogiczne do wersji Windows 7. Natomiast za aktualizację do Windows 8 Pro użytkownicy zapłacą 50zł mniej niż za aktualizację do Windows 7 Professional.

Windows 8 z licencją OEM jest dołączany i preinstalowany na nowych komputerach. W większości takich przypadków kliencie nie otrzymują płyty instalacyjnej z systemem, a jedynie na obudowie komputera zostanie umieszczona naklejka z kodem licencyjnym. Dodatkowo można otrzymać płytę CD z oprogramowaniem, które pozwoli na przywrócenie systemu z partycji recovery. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ do nowej wersji Windows został dodany mechanizm przywracania ustawień fabrycznych bezpośrednio z ustawień systemu.

Brak wersji BOX

Wraz z premierą nowej wersji systemu Microsoft zrezygnował z udostępniania licencji BOX. Pozwalała ona między innymi na zainstalowanie oprogramowania na nowym komputerze, po uprzednim usunięciu go ze starego. W zamian użytkownicy otrzymywali licencję dla tzw. System Builder i to właśnie ona oznaczana jest w cennikach jako OEM. Dzięki niej można:

 • Zainstalować system na jednej maszynie fizycznej lub wirtualnej
 • Po odinstalowaniu można zainstalować na innej maszynie tego samego właściciela
 • Jeśli klient jest pierwszym właścicielem, to może go odsprzedać innej osobie (klient nie jest pierwszym właścicielem w przypadku kupienia systemu z nowym komputerem)

Windows 8 Pro Pack

Jest to dodatkowe uaktualnienie, które umożliwia zmianę wersji Windows 8 na Windows 8 Pro. Konieczne jest oczywiście posiadanie zainstalowanej uboższej wersji systemu. Zastąpiło to usługę Windows Anytime Upgrade, która umożliwiała zaktualizowanie np. Windows 7 Home Premium do Windows 7 Ultimate. Opcja ta może być szczególnie przydatna osobom, które kupiły komputer z podstawową wersją systemu, a potrzebują korzystać z funkcjonalności z wersji rozszerzonej. Koszt pakietu to 99 dolarów i niestety nie jest jeszcze dostępny w cennikach polskich dystrybutorów.

Windows 8 Pro Pack

Windows 8 Media Center Pack

W przypadku posiadania Windows 8 Pro, to za dodatkową opłatą w wysokości 9,99 dolarów można wzbogacić system o funkcje multimedialne za pomocą Windows 8 Media Center Pack. Dodatek pozwala między innymi na korzystanie z programu Windows Media Center oraz odtwarzania dysków DVD.

Windows RT

Ta edycja systemu nie jest dostępna do kupienia jako samodzielny produkt. Przeznaczona jest na urządzenia z procesorami ARM. Sprzedawana będzie wyłączenie wraz z nowym sprzętem i zostanie zainstalowana przez producenta.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 8

Komentarze

 • ppp 19:34 04.03.2013

  czy możecie uaktualnić ofertę sklepu, lub nakierować na uaktualnienie za 199zł ? Jedyne uaktualnienie jakie znalazłem to te za 999zł ( http://sklep.centrumxp.pl/5349,produkt,Windows_8_Pro_BOX_Uaktualnienie.aspx )

 • Kuba 00:39 05.03.2013

  Uaktualniony zostanie artykuł, promocja już się skończyła.

 • Władysław 22:14 14.03.2013

  Moj komentarz zaczne od tego; Co to znaczy preinstal ? i inne zwroty ? Czy nie mamy polskiego prostego jezyka by cokolwiek opisac wyjasnic? A kolejna sprawa jst ze artykul dlugi a w sumie nie ma napisane czy moge kupić system Windows 8 i zainstalowac samodzielnie zamiast posiadanego aktualnie systemu np. Windows xp prof? Czy to tak trudno napisac taka formulke że mozna lub nie , że tylo w nowych zestawach i t d. Nie dosc ze w trakcie akcji była trudnosc z PayPai-em i nie kupilem to jeszcze takie nie doinformowanie ewentualnego klienta

 • Bronisław 18:47 04.04.2013

  Zgadzam się w pełni z Panem Władysławem w związku z wyrażoną przez niego opinią.

 • Longina 11:50 07.04.2013

  Podzielam zdanie poprzedników.Piszcie zrozumiałym językiem dla ludzi którzy nie są fachowcami a chcieliby sami coś zrobić i potrzebują prostej porady.

Skomentuj

Autor