Menu kategorii
 • Ceny systemu Windows 8

  Ceny systemu Windows 8

   Adam Mrowicki
  Adam Mrowicki
  00:00
  04.03.2013
  21994 wyświetlenia

  Wraz z końcem stycznia zakończył się okres promocyjnej ceny Windows 8. Microsoft wydał dwie główne edycje systemu: Windows 8 oraz Windows 8 Pro. Dostępna jest także edycja Windows 8 Enterprise, ale można ją kupić tylko w opcji licencji grupowych z Software Assurance.

  W sklepie CentrumXP.pl ceny dwóch pierwszych edycji kształtują się następująco:

  Windows 8

  Windows 8 Pro

  32-bit

  64-bit

  32-bit

  64-bit

  OEM

  389zł

  389zł

  569zł

  569zł

  Uaktualnienie

  -

  -

  999zł

  Windows 8 Windows 8 Pro

  Wszystkie ceny wersji OEM są zbliżone do analogiczne do wersji Windows 7. Natomiast za aktualizację do Windows 8 Pro użytkownicy zapłacą 50zł mniej niż za aktualizację do Windows 7 Professional.

  Windows 8 z licencją OEM jest dołączany i preinstalowany na nowych komputerach. W większości takich przypadków kliencie nie otrzymują płyty instalacyjnej z systemem, a jedynie na obudowie komputera zostanie umieszczona naklejka z kodem licencyjnym. Dodatkowo można otrzymać płytę CD z oprogramowaniem, które pozwoli na przywrócenie systemu z partycji recovery. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ do nowej wersji Windows został dodany mechanizm przywracania ustawień fabrycznych bezpośrednio z ustawień systemu.

  Brak wersji BOX

  Wraz z premierą nowej wersji systemu Microsoft zrezygnował z udostępniania licencji BOX. Pozwalała ona między innymi na zainstalowanie oprogramowania na nowym komputerze, po uprzednim usunięciu go ze starego. W zamian użytkownicy otrzymywali licencję dla tzw. System Builder i to właśnie ona oznaczana jest w cennikach jako OEM. Dzięki niej można:

  • Zainstalować system na jednej maszynie fizycznej lub wirtualnej
  • Po odinstalowaniu można zainstalować na innej maszynie tego samego właściciela
  • Jeśli klient jest pierwszym właścicielem, to może go odsprzedać innej osobie (klient nie jest pierwszym właścicielem w przypadku kupienia systemu z nowym komputerem)

  Windows 8 Pro Pack

  Jest to dodatkowe uaktualnienie, które umożliwia zmianę wersji Windows 8 na Windows 8 Pro. Konieczne jest oczywiście posiadanie zainstalowanej uboższej wersji systemu. Zastąpiło to usługę Windows Anytime Upgrade, która umożliwiała zaktualizowanie np. Windows 7 Home Premium do Windows 7 Ultimate. Opcja ta może być szczególnie przydatna osobom, które kupiły komputer z podstawową wersją systemu, a potrzebują korzystać z funkcjonalności z wersji rozszerzonej. Koszt pakietu to 99 dolarów i niestety nie jest jeszcze dostępny w cennikach polskich dystrybutorów.

  Windows 8 Pro Pack

  Windows 8 Media Center Pack

  W przypadku posiadania Windows 8 Pro, to za dodatkową opłatą w wysokości 9,99 dolarów można wzbogacić system o funkcje multimedialne za pomocą Windows 8 Media Center Pack. Dodatek pozwala między innymi na korzystanie z programu Windows Media Center oraz odtwarzania dysków DVD.

  Windows RT

  Ta edycja systemu nie jest dostępna do kupienia jako samodzielny produkt. Przeznaczona jest na urządzenia z procesorami ARM. Sprzedawana będzie wyłączenie wraz z nowym sprzętem i zostanie zainstalowana przez producenta.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 8