Bezpieczne wybory z oprogramowaniem Microsoftu nie tylko w USA

Bezpieczne wybory z oprogramowaniem Microsoftu nie tylko w USA

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:20
10.05.2019
651 wyświetlenie

W zeszłym roku Microsoft ustanowił program ochrony demokracji - Defending Democracy Program, w ramach którego firma staje do walki z manipulacjami w wyborach. Od niedawna działa on również w Europie. Kolejnym krokiem w jego ewolucji jest udostępnienie open source'owego zestawu narzędzi programistycznych (SDK) o nazwie ElectionGuard. Przy jego pomocy można zapewnić głosowaniom większe bezpieczeństwo, dostępność i weryfikowalność. ElectionGuard dostępny jest nie tylko dla USA, ale i wszystkich pozostałych państw demokratycznych.

ElectionGuard został zbudowany we współpracy z Galois i latem tego roku stanie się dostępny dla urzędów wyborczych i dostawców oprogramowania, którzy mogą włączyć go do swoich systemów głosowania. Spośród wielu zalet warto wymienić weryfikację wyborów od początku do końca, otwarte wyniki dla organizacji zewnętrznych i możliwość potwierdzenia głosów przez indywidualnych wyborców, tj. sprawdzenia, czy ich głos został poprawnie zliczony. Zasadnicze cechy ElectionGuard to:

  • Weryfikowalność: pozwala wyborcom i organizacjom zewnętrznym zweryfikować wyniki wyborów.
  • Bezpieczeństwo: wbudowane zaawansowane techniki szyfrowania rozwinięte przez Microsoft Research.
  • Podleganie kontroli: wsparcie dla audytów ograniczających ryzyko - pozwalające upewnić się o prawidłowym przebiegu głosowania.
  • Open Source: otwarte i elastyczne oprogramowanie z gotowością do użycia na nowym sprzęcie.
  • Dostępność: wsparcie dla standardowych narzędzi ułatwiających dostęp i poprawiających doświadczenie głosowania.

Microsoft ogłosił, że współpracuje już z wiodącymi dostawcami technologii wyborczych, którzy włączą ElectionGuard do swoich systemów, w tym z dostawcami odpowiedzialnymi za ponad połowę maszyn do głosowania sprzedawanych w USA.

ElectionGuard SDK stanie się dostępny w GitHub latem tego roku. Microsoft spodziewa się, że wczesne prototypy używające tej technologii wejdą w fazę pilotażową podczas wyborów w USA w 2020 roku, a dalsze wdrożenia będą miały miejsce wraz z kolejnymi turami wyborów. W międzyczasie firma chce dalej ulepszać SDK, m.in. dodając wsparcie dla dodatkowych scenariuszy głosowania. Gigant podkreśla, że nie pobiera opłat za korzystanie z ElectionGuard ani za włączanie go do istniejących systemów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/on-the-issues/2019/05/06/protecting-democratic-elections-through-secure-verifiable-voting/

Polecamy również w kategorii Oprogramowanie