Pierwszy termostat z Cortaną już w przedsprzedaży

Pierwszy termostat z Cortaną już w przedsprzedaży

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/4/2018, 10:36 PM

Liczba odsłon: 1508

W lipcu zeszłego roku ze strony Johnson Controls padła zapowiedź pierwszego inteligentnego termostatu napędzanego przez Cortanę, Azure IoT i Windows 10 IoT Core. GLAS - bo tak brzmi jego nazwa - ma stale monitorować warunki panujące w okolicy (np. jakość powietrza) i w razie potrzeby je regulować. Może też być zaprogramowany, by zwiększał temperaturę w pomieszczeniu, do którego wejdzie człowiek. Dziś producent ujawnił więcej szczegółów technicznych, zaś GLAS trafił już do przedsprzedaży.

GLAS

GLAS wyposażony jest w półprzezroczysty ekran dotykowy OLED, za pomocą którego użytkownicy mogą kontrolować temperaturę, monitorować jakość powietrza wewnątrz i na zewnątrz, sprawdzać pogodę i nie tylko. Po połączeniu z Internetem termostat może korzystać z usług Cortany, a więc rozpoznawać ustne polecenia użytkownika i dostosowywać ustawienia do jego potrzeb, tworząc komfortowe warunki życia. GLAS dopasowuje się ponadto do stylu życia mieszkańców budynku i automatycznie wykrywa, czy są oni w domu. Jeśli nie, może znacząco wpłynąć na oszczędność energii.

"Dzięki Cortanie, cyfrowej asystentce osobistej Microsoftu, GLAS czyni komunikację z domem użytkownika łatwą i interaktywną. Użytkownicy mogą z łatwością dostosowywać, poprawiać i redefiniować ich przestrzeń życiową za pomocą prostej kontroli głosem. Cortana pozwala użytkownikom sprawdzać i otrzymywać w formie mówionej informacje o temperaturze wewnątrz i na zewnątrz, zmniejszać lub zwiększać temperaturę na termostacie i otrzymywać aktualną prognozę pogody" - pisze producent. Inteligentnym termostatem można też zarządzać zdalnie przy pomocy aplikacji mobilnych na iOS i Androida lub przez przeglądarkę.

GLAS napędzany jest przez wbudowany układ Qualcomm Snapdragon 410E, łączącym cztery rdzenie procesora z łącznością Wi-Fi i Bluetooth. O bezpieczeństwo i prywatność dbają platforma chmurowa Azure IoT oraz system Windows 10 IoT Core. GLAS trafił już do przedsprzedaży. Urządzenie kosztuje 319 dolarów (ok. 1096 zł) i można je zamówić na stronie producenta.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia