Czym Microsoft 365 różni się od Office 365?

Czym Microsoft 365 różni się od Office 365?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 12/6/2022, 11:00 AM

Liczba odsłon: 1544

Na pytanie o różnice między Microsoft 365 a Office 365, Microsoft odpowiada w swoim FAQ, że ten pierwszy zawiera w sobie wszystkie najlepsze elementy tego drugiego. Pozwala osiągnąć więcej dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, inteligentnym usługom chmurowym i wysokiej klasy zabezpieczeniom.

Ładnie, ale enigmatycznie. Chociaż faktycznie Microsoft 365 dziedziczy po Office 365 wiele fantastycznych rozwiązań, to już w dniu swojej „premiery” oferował znacznie więcej od swojego poprzednika.

Microsoft 365 w wersji mobilnej

Zapomnij o pudełkach i zaufaj chmurze. Office 365 wchodzi do gry

Office 365, pamiętacie jeszcze? Taką nazwę pierwotnie nosił pierwszy „pakiet Office”, który wyszedł z pudełka, trafił do chmury i był sprzedawany w formie abonamentowej.

Office 365 był niemałą rewolucją w modelu sprzedaży i dystrybucji narzędzi Office. Chmura była już znana, ale wciąż tajemnicza, a biznes spoglądał w jej kierunku z przymrużeniem oka. A właśnie biznes był najważniejszym klientem Microsoftu w kontekście Office 365 i kolejnych lat rozwoju firmy.

Microsoft rzucił na szalę wiele, aby rozwijać swoją nową usługę i wprowadzić chmurę w świadomość odbiorców bardzo głęboko. Ci zwyczajnie porzucili dotychczasowe rozwiązania od wielu dostawców na rzecz rozwiązań Microsoftu, oferującego zaawansowany system zarządzania pracą przedsiębiorstw.

Popularne aplikacje Microsoft 365 w wersji mobilnej

A od teraz to Microsoft 365

Pierwszym mocno połączonym z chmurą systemem operacyjnym był Windows 10. Jasno nakreślona ścieżka rozwoju, zwłaszcza dla klientów biznesowych, integracja z IoT czy sztuczną inteligencją zostały świetnie odebrane przez użytkowników. Office 365 rósł z miesiąca na miesiąc. Tym samym firma zdecydowała się pójść krok dalej.

Pierwotnym założeniem usługi Microsoft 365 była dystrybucja systemu Windows 10 wraz z Office 365 w ramach jednej subskrypcji. Oczywiście w wersjach typu Enterprise, ale mimo to użytkownicy mogli wybrać prostszy Office 365 lub bogatszy Microsoft 365.

Niedługo później firma zdecydowała się na pełny rebranding usługi i Office 365 zmienił nazwę na Microsoft 365. Microsoftowi zależało, aby przemianowana usługa lepiej odzwierciedlała obecny stan rozwoju oprogramowania firmy i stanowiła o przyszłości, czyli maksymalnej integracji usług oraz migracji do chmury.

Komunikacja i współpraca zespołów w Microsoft Teams

Microsoft 365 a Office 365 – co się zmieniło?

Tu od razu należy zaznaczyć, że z biegiem lat Microsoft 365 stał się znacznie potężniejszym narzędziem od Office 365 w swojej ostatniej fazie rozwoju. Znane aplikacje bardzo się rozwinęły i pojawiły się nowe, a systemy bezpieczeństwa mocno rozbudowano.

Jednak skupiając się na różnicach między Microsoft 365 a Office 365, można spokojnie stwierdzić, że zmieniło się niewiele, a praktycznie nic.

Najważniejsza zmiana dotyczyła nazewnictwa pakietów:

Microsoft 365 Business Premium był nowym pomysłem firmy i szybko stał się najchętniej kupowaną wersją usługi dla średnich przedsiębiorstw.

Prezentacje multimedialne PowerPoint

Czy jest więc jakakolwiek różnica?

Tak. Office 365 był bardzo dobrym narzędziem zwiększającym produktywność i zacieśniającym współpracę online wewnątrz firmy i na zewnątrz. Jednocześnie Office 365 był narzędziem raczej prostym. Microsoft 365 to zupełnie inny poziom, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa w chmurze, obejmującego nie tylko dokumenty, pliki i rozmowy, ale wchodzącego też w obszar systemu Windows.

Mowa o usłudze Microsoft 365 Defender opierającej się na pracy sztucznej inteligencji. Poza zaawansowaną ochroną antyspamową czy antyphishingową, AI stale uczy się nawyków konkretnych użytkowników i wyłapuje anomalie w tych schematach, odpowiednio reagując. To dla przedsiębiorstw pracujących z wrażliwymi danymi szczególnie ważne.

Microsoft 365 w porównaniu do Office 365 to również rozszerzona ochrona tożsamości, ochrona poczty, dokumentów i kontaktów. Co ciekawe, funkcje Microsoft 365 Defender pozwalają zasobom „leczyć się” po atakach i wracać do poprzedniego bezpiecznego stanu.

Zestawy danych z programu Microsoft Excel

Czy można jeszcze spotkać Office 365?

Chociaż sztandarową marką jest Microsoft 365, to Office 365 wciąż jest dostępny w pakietach dla edukacji pod literą A. Te wersje zasadniczo nie różnią się od edycji dla przedsiębiorstw, poza ceną, bo usługa edukacyjna jest znacznie tańsza. Znaczenie ma fakt, że z Office 365 A1, A2 lub A3 mogą korzystać tylko uczniowie, studenci oraz nauczyciele, po uprzedniej weryfikacji swojej „oświatowej tożsamości”.

Przepływy PowerAutomate

Podsumowanie

Oczywiście nie możemy wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Jednak z pewnością możemy stwierdzić, że warto zainwestować w Microsoft 365. Przeniesienie pracy przedsiębiorstwa do niezwykle bezpiecznej chmury, zaprojektowanej pod kątem komunikacji i efektywnej współpracy zespołów, to zupełnie nowy poziom funkcjonowania firmy.

Stały dostęp do najpopularniejszych aplikacji Word, Excel, PowerPoint czy Outlook jest ważny dla każdego użytkownika. Poczta Outlook oparta na serwerze Exchange Online zapewnia świetną synchronizację danych na różnych urządzeniach i wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowe aplikacje typu Planner, SharePoint, PowerAutomate i przede wszystkim Teams gwarantują świetne doświadczenie współpracy między zespołami oraz automatyzację zadań.

Administratorzy otrzymują zaawansowane centrum zarządzania usługą, pozwalające „skroić” firmową subskrypcję Microsoft 365 dla każdego pojedynczego użytkownika, w zależności od potrzeb i wymagań. Jednocześnie administracja usługą jest na tyle intuicyjna, że nie wymaga stałego wsparcia zewnętrznych specjalistów.

Przeczytaj inne artykuły:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia