Co to jest PhotoSynth?

Co to jest PhotoSynth?

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 4/6/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8459

Wraz z wprowadzeniem modelu Windows Presentation Foundation (WPF) diametralnie zmieniły się możliwości tworzenia aplikacji. Dzięki zastosowaniu nowego API możemy kreować programy, oferujące szereg funkcjonalności, o której mogliśmy do tej pory tylko marzyć. Photosynth jest kolejną innowacją, po Microsoft Max (prace zostały jednakże zawieszone nad tym projektem), którą jakiś czas temu opisywaliśmy na łamach portalu, do prezentacji cyfrowych zdjęć. Program ten nie jest następcą Max'a, lecz zupełnie nową jakością. Photosynth znajduje się w fazie Technology Preview, czyli jest udostępniony jako przedstawienie możliwości projektu i nie posiada całkowitej funkcjonalności wersji finalnej. Obecnie dostępna jest tylko angielskojęzyczna edycja aplikacji. Odnajdziemy ją na witrynie Microsoft Live Labs poświęconej nowym technologiom koncernu z Redmond.

Jak to działa?

Program, na podstawie kolekcji zdjęć, pozwala na odtworzenie oryginalnej sceny, w której wykonaliśmy fotografie. Dzięki możliwościom pozycjonowania 3D ujrzymy odzwierciedlenie miejsca, lub obiektu, który będzie złożony z wielu miniatur. Stworzenie takiego pokazu możliwe jest dzięki temu, że są pobierane próbki z obrazów, charakterystycznych, powtarzających się punktów, a następnie na ich podstawie tworzone są obszary nawigacyjne, które to pozwalają na przedstawienie obiektu w postaci trójwymiarowej sceny. Zaawansowane algorytmy umożliwiają wyodrębnienie typowych, powtarzających się stałych w obiektach. Każde zdjęcie jest poddawane temu procesowi. Następnie aplikacja oblicza pozycję dla danej miniatury. Na końcu zostaje utworzona scena 3D z obiektów, po której możemy się przemieszczać. Na razie program, będąc we wczesnej fazie rozwoju, nie umożliwia tworzenia własnych pokazów oraz prezentowane zdjęcia także nie są najlepszej jakości. Szybkość i komfort pracy z Photosynth często pozostawia wiele do życzenia.

Co możemy osiągnąć poprzez Photosynth?

  • Stworzymy doskonałe pokazy zdjęć
  • Możemy korzystać z zoom'u, dzięki czemu ujrzymy dokładne szczegóły
  • Przemieścimy się w scenie, która powstanie ze zbioru
  • Porównany fotografie z innymi zrobionymi w tym samym miejscu
  • Odtworzymy trójwymiarowy szkielet sceny, gdzie wykonaliśmy zdjęcia
  • Podzielimy się kolekcją z przyjaciółmi udostępniając im własny zbiór

Instalacja

Program uruchamiamy bezpośrednio poprzez przeglądarkę internetową. Photosynth zainstalujemy poprzez wtyczkę. Nie musimy pobierać aplikacji i jej instalować w systemie operacyjnym.

Wymagania systemowe

  • System operacyjny: Windows XP SP2, lub Windows Vista (RC1 lub nowszy)
  • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 6 oraz 7, lub Firefox 1.5 i 2.0
  • Karta graficzna: Microsoft zaleca zgodną z Shader Model 2.0 i 128 megabajtami własnej pamięci, ale program będzie działał i na starszym sprzęcie, jednakże wtedy musimy się liczyć z pewnym spadkiem wydajności.
  • Pamięć operacyjna: minimalnie 256 MB Ram (zalecane 1 GB).

Proces instalacji

Przechodzimy do witryny Photosynth. Po lewej odnajdziemy menu nawigacyjne po stronie. Kilkamy kontrolkę Try it. Zostaniemy poproszeni o zainstalowanie komponentu ActiveX, potrwa to parę minut w zależności od prędkości połączenie internetowego. Po wykonaniu tego procesu zostanie otwarty moduł programu.

Praca z Photosynth

Okno programu, który został uruchomiony w przeglądarce, jest podzielone na dwie części. Po lewej stronie odnajdziemy sekcję, w której zostało umieszczone menu nawigacyjne. Welcome zawiera informacje od twórców programu, About this collection opisuje miejsce, gdzie zostały wykonane zdjęcia przedstawionej prezentacji. Przechodząc do More collections możemy uruchomić jedną z czterech dostępnych kolekcji. Osobiście polecam Grassi Lakes, wrażenia gwarantowane :) Natomiast w sekcji Getting started odnajdziemy podstawowe informacje, jak korzystać z aplikacji. Menu to możemy ukryć i w ten sposób rozszerzyć sobie główny moduł programu. Na samym dole dodatkowo odnajdziemy dwa łącza, a mianowicie Photosynth Home, który pozwala na powrót do strony głównej programu, oraz Feedback, który umożliwia wysłanie opinii do twórców oprogramowania. Przyjrzyjmy się jednak obszarowi roboczemu Photosynth.

Główną część aplikacji wypełnia moduł, gdzie prezentowane są zdjęcia z kolekcji. W Photosynth pracujemy myszą oraz przy użyciu niektórych przycisków klawiatury. Możemy przemieszczać się pomiędzy fotografiami przy użyciu kontrolek w postaci strzałek, które znajdują się na obrzeżach okna, a także klikając myszą na wybranym punkcie. W prawym, górnym rogu zostały zgromadzone opcje, dzięki którym możemy wykonywać typowe zadania w programie.

Funkcje pogrupowane zostały w postaci przycisków, w efektownej postaci liścia. Po naciśnięciu ikony domku (lub klawisza 0 na klawiaturze) zostaniemy przeniesieni do miejsca, gdzie rozpoczęliśmy proces prezentacji, czyli do początku. Funkcja ta przydaje się, jeśli zgubimy się w scenie 3D i będziemy chcieli rozpocząć oglądanie od miejsca gdzie zaczęliśmy zabawę z Photosynth. Znakami plus i minus (+ i - na klawiaturze) możemy, odpowiednio, regulować zbliżenie, lub oddalenie. Naciskając symbol z pierścieniem (Fly around), lub klawisz T, nastąpi efektywne przedstawienie trójwymiarowego modelu obiektu, a następnie powrócimy do momentu, gdzie ostatnio oglądaliśmy fotografię. Funkcja Go to Similarity View umożliwia przełączenie do prostszego widoku prezentacji zdjęć. Naciskając ponownie tą kontrolkę powrócimy znowu do 3D. Opcja z rysunkiem aparatu (Show cameras) pozwala na włączenie podglądu prezentującego, skąd oraz jak robione były zdjęcia. Ostatni przycisk, czyli Share this view with a friend (prezentowane poprzez symbol koperty), umożliwia przesłanie prezentacji zdjęć przy użyciu poczty elektronicznej do przyjaciela, lub znajomego. W dolnej części modułu Photosynth zgromadzone zostały fotografie pochodzące z danej kolekcji. Także tutaj możemy się przemieszczać pomiędzy zdjęciami, klikając odpowiednią miniaturkę.

Podsumowanie

Photosynth jest bardzo ciekawą aplikacją. Nowatorskie podejście do prezentowania zdjęć zaowocowało wspaniałym efektem. Program doskonale pokazuje kierunek rozwoju tego typu oprogramowania. Pozostaje tylko czekać na udostępnienie wersji beta, która pozwoli wykorzystać własne fotografie i umożliwi stworzenie doskonałego pokazu z miejsc, które odwiedziliśmy. Łzy wspomnień gwarantowane :)

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia