Xbox Cloud Gaming i Remote Play teraz w aplikacji Xbox na Windows

Xbox Cloud Gaming i Remote Play teraz w aplikacji Xbox na Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/14/2021, 6:38 PM

Liczba odsłon: 3125

W zeszłym miesiącu zaczęły się testy zaktualizowanej aplikacji Xbox na Windows, która pozwala użytkownikom wskoczyć wprost do gry w chmurze xCloud lub na konsoli. Owo wsparcie dla usług Xbox Cloud Gaming (Xbox Game Streaming) i Remote Play było dotąd dostępne tylko dla Insiderów. Dziś funkcjonalność jest udostępniana wszystkim użytkownikom.

Subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate na PC (minimum Windows 10) zobaczą teraz nową zakładkę Cloud Gaming w aplikacji. Daje ona szybki dostęp do setek dostępnych gier. Aby w nie zagrać, musimy jednak znajdować się w jednym z 22 wspieranych regionów (na szczęście Polska do nich należy) i mieć połączony, zgodny kontroler. Gry streamowane z chmury integrują się z Xbox Game Bar, który daje szybki dostęp do funkcji społecznościowych, takich jak dołączanie do grup czy zapraszanie znajomych.

Xbox Cloud Gaming wraz z aplikacją Xbox zapewnia to samo świetne doświadczenie Xbox, do którego przywykliście: granie w ponad 100 wysokiej jakości gier konsolowych z przyjaciółmi, wczytywanie z zapisanego na Xboksie stanu gry czy próbowanie całkiem nowej gry z biblioteki Xbox Game Pass, by zdecydować, czy chcecie ją pobrać na konsolę.

Xbox Cloud Gaming pozwala Wam zamienić wszystkie typy pecetów w urządzenia gamingowe, od całkiem nowych, budżetowych komputerów, po starsze maszyny ze słabszymi podzespołami. Wszystko, czego potrzebujecie, to podłączenie zgodnego kontrolera przez Bluetooth lub USB, uruchomienie aplikacji Xbox, kliknięcie przycisku "gry w chmurze", wybór gry i rozpoczęcie grania. Dodaliśmy też nowe funkcjonalności, które pomogą Wam zacząć, wliczając w to przystępne informacje o stanie kontrolera i sieci, funkcje społecznościowe pozwalające być w kontakcie z przyjaciółmi i możliwość zapraszania ludzi — nawet tych, którzy grają w chmurze bez zainstalowanej gry — aby dołączyli do Waszej gry.

— Jason Beaumont, Partner Director w Xbox Experiences, Microsoft

Oprócz strumieniowania z serwerów Microsoftu aplikacja Xbox obsługuje teraz usługę Remote Play. Daje ona zdalny dostęp do gier uruchamianych na naszej własnej domowej konsoli Xbox Series X/S lub Xbox One (w tym modeli X/S), która traktowana jest jak prywatny serwer xCloud. Daje to kompletne doświadczenie konsolowe na PC, które możemy odwzorować za pośrednictwem Internetu lub sieci lokalnej.

Funkcjonalność została zbudowana na poprzednich wersjach Xbox Remote Play i zapewnia teraz poprawioną stabilność, obsługę 1080p 60FPS oraz streaming gier z Xbox 360 i oryginalnego Xboksa. Na koniec trzeba podkreślić, że zmiany w aplikacji Xbox na PC nie zastępują ani nie przekreślają analogicznego doświadczenia w przeglądarce, dostępnego na stronie Xbox.com/play.