Windows 11 pomaga oszczędzać baterię i prąd (build 26002 w Canary Channel)

Windows 11 pomaga oszczędzać baterię i prąd (build 26002 w Canary Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/29/2023, 9:00 PM

Liczba odsłon: 868

Po dwutygodniowej przerwie Windows 11 Insider Preview otrzymał dziś aktualizacje w kanałach Dev i Canary. O tej pierwszej przeczytasz tutaj. Teraz sprawdzimy, co nowego w buildzie 26002. Główna nowość dotyczy oszczędzania energii. Pojawiły się też zmiany w ustawieniach — zarówno w aplikacji Ustawienia, jak i w Szybkich ustawieniach na pasku zadań.

Windows 11: nowości w kompilacji 26002 w Canary Channel

Oszczędzanie energii

W tej kompilacji do Windows 11 wchodzi nowe doświadczenie "Oszczędzanie energii" ("Energy Saver"), które rozszerza oszczędzanie baterii. To łatwy sposób, aby przedłużyć żywotność baterii i zmniejszyć użycie prądu poprzez obniżenie wydajności systemu.

Oszczędzanie energii w Windows 11

Oszczędzanie energii można włączyć w Szybkich ustawieniach na pasku zadań lub skonfigurować je, aby działało automatycznie, gdy procent naładowania baterii spadnie do określonego poziomu. Choć jest zoptymalizowane do oszczędzania baterii, doświadczenie to można włączyć także wtedy, gdy PC jest podłączony do prądu (również komputer stacjonarny).

Oszczędzanie energii w Windows 11

Zmiany i ulepszenia

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Microsoft testuje nowe sposoby poprawiające ogólną wydajność i responsywność Szybkich ustawień w zasobniku systemowym.
 • Zarządzanie VPN w Szybkich ustawieniach jest teraz łatwiejsze. Jeśli masz pojedynczy VPN, możesz skorzystać z przełącznika, który pozwala włączyć i wyłączyć go jednym kliknięciem. Jeśli masz wiele VPN-ów, rozpoczęcie połączenia będzie teraz szybsze dzięki zmianom na liście.
 • Rozpoczęło się wdrażanie nowego przycisku odświeżania Wi-Fi w Szybkich ustawieniach, który pozwala odświeżyć listę dostępnych sieci bezprzewodowych. Jest też wskaźnik procesu skanowania, który pomaga odnaleźć sieci w pobliżu, jeśli pierwsze skanowanie nie odkryło tego, czego szukasz.
 • Szybkie ustawienia Wi-Fi w Windows 11

Ustawienia

 • Ta aktualizacja rozpoczyna wdrażanie powiadomień związanych z kontem Microsoft na stronie głównej Ustawień i w menu Start. Możesz zarządzać powiadomieniami Ustawień w Ustawieniach > Prywatność i bezpieczeństwo > Ogólne. Przemianowano również Xbox Game Bar na Game Bar i rozpoczęto aktualizowanie odniesień do Azure Active Directory (AAD) na Entra ID.
 • Usunięto kolorowe plakietki tła z ikon aplikacji w Ustawieniach > Aplikacje > Zainstalowane aplikacje oraz w Ustawieniach > System > Powiadomienia. Jest to wczesna implementacja, która zostanie jeszcze doszlifowana w przyszłych buildach.

Poprawki błędów

 • Rozwiązano problem z instalowaniem niektórych aplikacji, takich jak Łącze z telefonem, które kończyło się niepowodzeniem i błędem 0x87AF0813.
 • Rozwiązano problem z Microsoft Store, który zacinał się przy próbie sprawdzenia i zainstalowania aktualizacji.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień po nawigacji do Bluetooth i urządzenia > Touchpad.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Eksploratora plików przy uruchamianiu w przypadku opcji sortowania innej niż domyślna.

Znane problemy

 • Niektóre popularne gry mogą nie działać poprawnie w najnowszych kompilacjach Insider Preview w Canary Channel. Pamiętaj, aby przesłać feedback w Centrum opinii na temat wszelkich problemów, jakie zauważysz podczas grania w gry w tej kompilacji.
 • Microsoft bada doniesienia o zawieszaniu się na logo ładowania systemu po restarcie do trybu awaryjnego.
 • Po zakończeniu pobierania tego builda i gdy system jest gotowy do restartu, przycisk ponownego uruchamiania nie jest dostępny na stronie ustawień Windows Update. Zamiast tego można skorzystać z przycisku "Uruchom ponownie" w menu Start. Po aktualizacji do tego builda strona ustawień Windows Update może nie ładować się poprawnie, ale zamknięcie i ponowne otwarcie Ustawień powinno naprawić ten problem.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/11/29/announcing-windows-11-insider-preview-build-26002-canary-channel/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia