Windows 11 pnie się ku górze, ale na horyzoncie jest już Windows 12. To był tydzień z Microsoft 246

Windows 11 pnie się ku górze, ale na horyzoncie jest już Windows 12. To był tydzień z Microsoft 246

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/3/2022, 10:00 AM

Liczba odsłon: 3149

Czas na kolejne podsumowanie najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się więcej o nowościach w programie Windows Insider, zmianach w udziałach Windows 10 i 11 na PC, nowych funkcjach Skype, nadchodzącym menu PowerToys i ciekawej koncepcji Windows 12. Zapraszamy do lektury!

Ikona VPN i zmiany w wyszukiwarce na pasku zadań

Windows 11 Insider Preview w Dev Channel (nieoficjalnie wersja 23H2) otrzymał aktualizację do builda 25252. Jedną z nowości jest dedykowany wskaźnik VPN na ikonie sieci w zasobniku systemowym na pasku zadań pozwala łatwo sprawdzić, czy połączenie przechodzi przez VPN. Dzięki wskaźnikowi w postaci ikony kłódki/tarczy nałożonej na ikonę sieci w zasobniku systemowym Windows 11 użytkownik jednym rzutem oka sprawdzi, czy połączenie jest szyfrowane przez VPN.

Wskaźnik VPN w zasobniku systemowym

W tej kompilacji Microsoft wypróbowuje też różne opcje wyglądu wyszukiwarki systemowej na pasku zadań i jednocześnie liczy na feedback Insiderów. Jeśli zmiany staną się widoczne w waszej instancji Windows 11, wówczas zobaczycie nowe opcje w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań > Elementy paska zadań.

Windows 10 po raz pierwszy z udziałem poniżej 70%

Statcounter opublikował dane statystyczne systemów operacyjnych za listopad. W zeszłym miesiącu nastąpiła dość znacząca zmiana — Windows 10 po raz pierwszy spadł z udziałem poniżej 70%. Jednocześnie jego następca, Windows 11, pnie się powoli coraz wyżej.

Statcounter - udziały Windows 11.2022

Według najświeższych danych Statcounter udział Windows 10 wynosi 69,77%, zaliczając spadek z 71,26% w październiku. Z kolei Windows 11 zaliczył wzrost z 15,45% w październiku do 16,13% w listopadzie. Obie te tendencje — spadkowa i wzrostowa — można obserwować od wielu miesięcy. Listopad nie był pod tym względem szczególnie gwałtowny. Jedyna znacząca zmiana polega na zejściu Dziesiątki poniżej progu 70% po raz pierwszy od jego osiągnięcia kilka lat temu.

Mocny wzrost udziału Windows 11 wśród graczy na Steam

Nieco inny rozkład sił w ekosystemie Windows prezentuje Steam, który opublikował najnowsze wyniki ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania za listopad. Podobnie jak wcześniej Dziesiątka, tak teraz również Jedenastka jest szybciej instalowana przez graczy niż przez ogół użytkowników PC.

Ankieta dotycząca sprzętu i oprogramowania: November 2022

W porównaniu z październikiem Windows 11 zaliczył spory wzrost udziału (+4,61%), kończąc listopad z wynikiem 27,98%. Jednocześnie największy spadek odnotował Windows 10 (-3,31%), który osiągnął udział 65,60%. Trochę graczy odeszło też od 64-bitowego Windows 7 (-1,71%), a paru przybyło do Windows 8.1 (+0,01%).

Podgląd obrazu na ekranie blokady i inne zmiany w Skype 8.90

Skype otrzymał aktualizację do wersji 8.90. Główna nowość to łatwiejsze zapisywanie numerów telefonu jako kontakty. Inne ułatwienie dotyczy szybkiego dostępu do profilu poprzez kliknięcie jego nazwy. Pojawiła się też bardzo ciekawa funkcjonalność dla użytkowników mobilnej aplikacji Skype.

Skype

Teraz, kiedy otrzymasz obraz w wiadomości Skype na iPhonie lub iPadzie i masz włączone wyświetlanie miniatur, możesz stuknąć i przytrzymać powiadomienie wiadomości, aby podejrzeć tę grafikę na ekranie blokady.

PowerToys z launcherem w stylu Szybkich ustawień

Microsoft PowerToys to już całkiem przepastny zestaw narzędzi. Znalezienie potrzebnego narzędzia na dość długiej liście w aplikacji uruchomieniowej może być trochę kłopotliwie, dlatego deweloperzy z Microsoft pracują nad wygodniejszym, bardziej podręcznym launcherem przywodzącym na myśl Szybkie ustawienia w Windows 11.

PowerToys - menu

Nowy launcher PowerToys będzie otwierał się z prawego dolnego rogu ekranu, podobnie jak Szybkie ustawienia. Aby otworzyć wysuwane menu z naszymi ulubionymi, przypiętymi aplikacjami, wystarczy kliknąć ikonę aplikacji w obszarze powiadomień. Następnie wystarczy jedno kliknięcie, by uruchomić wybrane narzędzie.

Czy tak będzie wyglądał Windows 12?

W zeszłym roku Microsoft zaskoczył wiele osób, wycofując się ze stwierdzenia, że Windows 10 będzie ostatnim Windowsem. Wygląda na to, że wraz z wydaniem Jedenastki firma chce wrócić do wydawania kolejnych systemów co około 3 lata. Naturalnie rodzi się pytanie, czy wkrótce zostanie wydany Windows 12, a jeśli tak, to jak będzie wyglądał.

Swoją wizję nowego systemu przedstawił projektant UI, Kamer Kaan Avdan. Na animacji zobaczymy odświeżony pasek zadań, mocno przeobrażony pulpit, Kolekcje w Eksploratorze plików czy nowy sposób dzielenia okien/ekranu. Choć całość jest tylko konceptem, to naszym zdaniem Microsoft Design mógłby wiele z niego wyciągnąć!

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, OneDrive, Outlook, Microsoft 365, Microsoft Teams, SharePoint, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia